Trwa ładowanie...

Oto czym może się skończyć używanie brudnych pędzli do makijażu! 21-latka omal nie umarła!

Avatar placeholder
30.03.2021 23:30
Używała brudnych pędzli do makijażu i omal nie umarła!
Używała brudnych pędzli do makijażu i omal nie umarła! (collegecandy.com)

Katie Wright omal nie umarła z powodu nieczyszczenia swoich pędzli do makijażu. Dziś ostrzega przed tym samym inne dziewczyny.

spis treści

Zbyt ciężki makijaż to zawsze zły pomysł. Jedną z jego największych wad jest to, że zatyka pory, co może prowadzić do trądziku. Wiele kobiet nie zadaje sobie również trudu, aby na koniec dnia dokładnie oczyścić i nawilżyć skórę. Zapomina też o czymś równie ważnym - wyczyszczeniu narzędzi do makijażu. O tym, jak bardzo może to być niebezpieczne przekonała się pewna blogerka z Austin w USA.

Oto czym może się skończyć używanie brudnych pędzli do makijażu! 21-latka omal nie umarła!
Oto czym może się skończyć używanie brudnych pędzli do makijażu! 21-latka omal nie umarła! (Instagram.com)
Zobacz film: ""Mistrzyni makijażu" uczy, jak się malować"

Katie dostrzegła pewnego dnia krostkę nad brwią i postanowiła przykryć ją grubą warstwą makijażu. Krostka ta szybko powiększyła się jeszcze bardziej. Kiedy dziewczyna przykryła wyprysk warstwą makijażu, zaczęła odczuwać ogromny ból, a jej twarz spuchła. Katie napisała na swoim Facebooku, że "czuła się, jakby coś wyłoniło się z jej skóry". "Ciśnienie i ciepło były wprost nie do zniesienia. Wyobraź sobie, że gorący węgiel próbuje wybuchnąć spod twojej skóry. Tak właśnie się czułam" - dodała.

Dziś ostrzega wszystkie dziewczyny przed stosowaniem brudnych pędzli
Dziś ostrzega wszystkie dziewczyny przed stosowaniem brudnych pędzli (Instagram.com)

ZOBACZ TAKŻE:

Katie pojechała do szpitala, aby dowiedzieć się, co się stało. Tam okazało się się, że jej dolegliwości spowodowało przykrycie krosty makijażem wykonanym za pomocą brudnych pędzli. 21-latka spędziła cztery dni w szpitalu, gdzie lekarze usiłowali wyleczyć jej zakażenie. Katie miała zapalenie tkanki łącznej, znane jako cellulitis, za które zwykle odpowiadają gronkowce (Staphylococcus) - najczęściej gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Ponieważ zakażenie było blisko jej oka, dziewczyna mogła stać się niewidoma. Zakażenie mogło również dostać się do mózgu i ją zabić.

1. Czym jest cellulitis?

Cellulitis jest ostrym zapaleniem tkanki łącznej. To rozprzestrzeniający się stan zapalny skóry i tkanki podskórnej (głębszych warstw skóry). U dorosłych dolegliwość ta zwykle rozwija się w obrębie nóg, twarzy i ramion. U dzieci stan ten wystepuje w okolicach twarzy i odbytu.

2. Cellulitis a cellulit - czy to to samo?

Nie. Są to dwie różne dolegliwości, które łączy podobnie brzmiąca nazwa. O ile cellulitis jest chorobą skóry i tkanki łącznej podskórnej wywoływaną przez infekcję bakteryjną, cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej.

3. Skąd wziął się u Katie cellulitis?

Winne były brudne pędzle do makijażu. Katie powiedziała, że zawsze starannie zmywa make-up, ale nigdy nie dezynfekowała swoich pędzli i szczoteczki do rozczesywania brwi.

4. Czy cellulitis może być groźny?

Ciężkie zakażenia mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele i stanowić zagrożenie dla życia. Cellulitis sprawia, że obszar skóry staje się czerwony, gorący i spuchnięty. Może również powodować wysoką temperaturę, nudności, wymioty, zawroty głowy i zdezorientowanie.

Zdaniem doktor Jessiki Krant z Downstate Medical Center w Nowym Jorku, zapalenie tkanki łącznej może być ciężkie, jeśli zakażenie rozprzestrzeni się. "Kiedy zakażenie przedostaje się ze skóry do krwiobiegu lub wzdłuż warstw tkanek, może dostać się do oczu, mózgu, zatok, stawów lub kości" - Krant powiedziała w wywiadzie dla HuffPost. 

"W tych obszarach infekcje mogą być trudne do leczenia i mogą powodować wiele szkód" - dodała. Zdaniem Krant, dolegliwość ta często może być mylona ze zwykłymi wypryskami. Z tego powodu trudniej jest identyfikować ją i leczyć niż inne problemy ze skórą.

"Zapalenie tkanki łącznej nie zawsze jest łatwe do rozpoznania. Z tego powodu jest często niedostatecznie zdiagnozowane, a nawet błędnie diagnozowane przez wielu lekarzy” - twierdzi Krant.

Pamiętaj, żeby nigdy nie kłaść się spać w pełnym makijażu. Oczyść na koniec dnia twarz, nałóż na skórę nawilżający krem i pozwól jej oddychać. Pamiętaj też, aby regularnie myć swoje pędzle i inne przybory do makijażu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze