Trwa ładowanie...

Otyłe dzieci muszą zmniejszać żołądki

 Katarzyna Krupka
09.03.2023 17:14
Otyłe dzieci muszą zmniejszać żołądki
Otyłe dzieci muszą zmniejszać żołądki (Zdjęcie brzucha / Shutterstock)

Choroby serca, nowotwory, cukrzyca, zwyrodnienia stawów, zaburzenia hormonalne, a nawet niepełnosprawność – chociaż konsekwencje otyłości są tragiczne w skutkach, coraz więcej Polaków zmaga się z tą chorobą. W Łodzi już nawet kilkunastolatkowie przechodzą operacje zmniejszania żołądka – najmłodszy miał 17 lat i ważył ok. 180 kg. Sytuacja jest dramatyczna.

spis treści

1. Otyłość dopada najmłodszych

Przyczyn otyłości jest mnóstwo – stres, przetworzone jedzenie, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb pracy, złe nawyki żywieniowe, niezdrowy tryb życia etc. Można wymieniać bez końca. Plaga otyłości rozprzestrzenia się w zastraszająco szybkim tempie.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Instytut Żywności i Żywienia ponad 22 proc. uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma zbyt wysoką masę ciała. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia otyłość już osiągnęła rozmiary epidemii.

– 2,3 mld ludzi na świecie ma nadwagę, a 700 mln otyłość – informuje WHO.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kampanie społeczne czy akcje informacyjne rodziców, nauczycieli czy samych dzieciaków nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

2. Nastolatki ze zmniejszonym żołądkiem

W dwóch łódzkich szpitalach, im. Barlickiego i im. Kopernika, operacja zmniejszenia żołądka u pacjentów poniżej 18. roku życia to nie żadna nowość – lekarze przeprowadzają je już od kilku lat.

W przypadku młodych ludzi okazuje się to być jedynym skutecznym rozwiązaniem, które może uchronić ich przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w życiu dorosłym.

Dr Tomasz Szewczyk, chirurg zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości w szpitalu im. Barlickiego, w wywiadzie udzielonym dla Expressu Ilustrowanego zdradził, że jego najmłodszy pacjent miał 17 lat i ważył blisko 180 kg.

Zdarza się jednak, że informacje na temat operacji zmniejszania żołądka chcą uzyskać rodzice młodszych dzieci – 13- i 14-latków. Na końcu jednak to i tak w pełni świadomy pacjent po konsultacjach psychologicznych musi wyrazić zgodę i być poinformowany o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą operacja zmniejszenia żołądka. Należy do nich miedzy innymi całkowita zmiana stylu życia i sposobu odżywiania, a także możliwe komplikacje poopreracyjne (m.in. przepuklina, uszkodzenie śledziony, chroniczne niedobory witamin itp.).  

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze