Trwa ładowanie...

Oxalin Baby - na jaki katar i jak stosować?

Oxalin Baby to żel do nosa dla dzieci zmagających się z zapaleniem błony śluzowej nosa, ale także zatok czy ucha środkowego. Zawiera chlorowodorek oksymetazoliny, który stosowany miejscowo prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia obrzęku i zahamowanie wydzielania wydzieliny. Jak go stosować? Czy jest na receptę?

spis treści

1. Co to jest Oxalin Baby?

Oxalin Baby to żel do nosa stosowany w celu miejscowego obkurczenia naczyń krwionośnych i udrożnienia przewodów nosowych. Jego substancją czynną jest oksymetazolina. Produkt przeznaczono do stosowania u dzieci po ukończeniu 1. roku życia.

Oksymetazolina to pochodna imidazolowa o działaniu symapatykomimetycznym, która bezpośrednio wpływa na receptory α. Jak działa? Przede wszystkim szybko i długo, ponieważ pierwsze efekty są odczuwane po 5–10 minutach po podaniu. Utrzymują się od 4 do 12 godzin.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Substancja czynna żelu Oxalin Baby powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a poprzez zmniejszenie przekrwienia, wysięku i obrzęku błony śluzowej nosa i gardła, łagodzi także odczyn zapalny. To sprawia, że ułatwia oddychanie przez nos, poprawia drenaż zatok obocznych nosa.

Jakie są wskazania do stosowania Oxalin Baby?

Wskazaniem do stosowania preparatu Oxalin Baby jest:

 • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
 • przewlekły nieżyt nosa na tle wirusowym,
 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
 • naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa,
 • nieżyt trąbki słuchowej,
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • zapalenie ucha środkowego.

Oksymetazolinę wykorzystuje się nie tylko w działaniach leczniczych, ale i diagnostycznych, w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych.

2. Oxalin Baby - skład i zamienniki

Jeden gram żelu Oxalin Baby żelu zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: sodu chlorek, disodu fosforan dwunasto wodny, sodu diwodoro fosforan jednowodny, disodu edetynian, hydroksyetylocelulozę, glicerol, benzalkoniowy chlorek roztwór, woda oczyszczona.

Oxalin Baby zamiennik

Oxalin Baby jest dostępny w aptekach bez recepty. Kosztuje od 15 do około 20 złotych. Inne preparaty na rynku polskim zawierające oksymetazolinę to:

 • Acatar Care (aerozol do nosa, roztwór), Acatar Care Kids (aerozol do nosa, roztwór), Acatar Control (aerozol do nosa, roztwór),
 • Afrin ND (aerozol do nosa, roztwór),
 • Nasivin Baby (krople do nosa, roztwór), Nasivin Kids (aerozol do nosa, roztwór), Nasivin Classic (aerozol do nosa, roztwór),
 • Nosox Classic (aerozol do nosa, roztwór),
 • Oxalin Junior (żel do nosa),
 • Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus (aerozol do nosa, roztwór).

3. Stosowanie i dawkowanie żelu Oxalin Baby

Oxalin 0,025% jest przeznaczony wyłącznie do stosowania do nosa u dzieci, które skończyły 1. rok życia. Ważne jest, by podczas leczenia unikać stosowania dłuższego niż zalecane oraz przedawkowania.

To ważne, ponieważ podawanie leku przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż dozwolone może spowodować trudne do wyleczenia lub nawet nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej nosa. Z kolei przedawkowanie lub przypadkowe wypicie leku może spowodować zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Jak stosować Oxalin Baby? Należy:

 • zaaplikować dawkę leku do każdego otworu nosowego od 2 do maksymalnie 3 razy na dobę,
 • żelu nie stosować dłużej niż przez 3 do 5 dni.

Jak aplikować Oxalin Baby? Należy zdjąć nasadkę ochronną, a końcówkę dozownika wprowadzić do otworu nosowego. Przed pierwszym użyciem produktu, po usunięciu nasadki, trzeba nacisnąć dozownik kilka razy do momentu pojawienia się żelu.

4. Przeciwwskazania i działania niepożądane

Żelu Oxalin Baby nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku oraz gdy rozpoznano suche zapalenie błony śluzowej nosa (zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów).

Preparat, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Najczęściej pojawiają się takie skutki uboczne jak pieczenie w miejscu podania (żel zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa), a także suchość błony śluzowej nosa i kichanie, rzadziej kołatanie serca czy przyspieszenie czynności serca.

Listę jeszcze rzadziej pojawiających się reakcji zawiera Oxalin Baby ulotka. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy o nich poinformować lekarza lub farmaceutę. W sytuacji, gdy objawy, z powodu których włączono leczenie żelem Oxalin Baby nasilą się lub nie ustąpią, po 3 dniach należy się skonsultować z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza