Trwa ładowanie...

Oxalin Baby - na jaki katar i jak stosować?

Avatar placeholder
14.03.2023 13:44
Oxalin Baby to żel do nosa dostępny bez recepty.
Oxalin Baby to żel do nosa dostępny bez recepty. (Adobe Stock)

Oxalin Baby to żel do nosa dla dzieci zmagających się z zapaleniem błony śluzowej nosa, ale także zatok czy ucha środkowego. Zawiera chlorowodorek oksymetazoliny, który stosowany miejscowo prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia obrzęku i zahamowanie wydzielania wydzieliny. Jak go stosować? Czy jest na receptę?

spis treści

1. Co to jest Oxalin Baby?

Oxalin Baby to żel do nosa stosowany w celu miejscowego obkurczenia naczyń krwionośnych i udrożnienia przewodów nosowych. Jego substancją czynną jest oksymetazolina. Produkt przeznaczono do stosowania u dzieci po ukończeniu 1. roku życia.

Oksymetazolina to pochodna imidazolowa o działaniu symapatykomimetycznym, która bezpośrednio wpływa na receptory α. Jak działa? Przede wszystkim szybko i długo, ponieważ pierwsze efekty są odczuwane po 5–10 minutach po podaniu. Utrzymują się od 4 do 12 godzin.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Substancja czynna żelu Oxalin Baby powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a poprzez zmniejszenie przekrwienia, wysięku i obrzęku błony śluzowej nosa i gardła, łagodzi także odczyn zapalny. To sprawia, że ułatwia oddychanie przez nos, poprawia drenaż zatok obocznych nosa.

Jakie są wskazania do stosowania Oxalin Baby?

Wskazaniem do stosowania preparatu Oxalin Baby jest:

  • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
  • przewlekły nieżyt nosa na tle wirusowym,
  • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
  • naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa,
  • nieżyt trąbki słuchowej,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zapalenie ucha środkowego.

Oksymetazolinę wykorzystuje się nie tylko w działaniach leczniczych, ale i diagnostycznych, w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych.

2. Oxalin Baby - skład i zamienniki

Jeden gram żelu Oxalin Baby żelu zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: sodu chlorek, disodu fosforan dwunasto wodny, sodu diwodoro fosforan jednowodny, disodu edetynian, hydroksyetylocelulozę, glicerol, benzalkoniowy chlorek roztwór, woda oczyszczona.

Oxalin Baby zamiennik

Oxalin Baby jest dostępny w aptekach bez recepty. Kosztuje od 15 do około 20 złotych. Inne preparaty na rynku polskim zawierające oksymetazolinę to:

  • Acatar Care (aerozol do nosa, roztwór), Acatar Care Kids (aerozol do nosa, roztwór), Acatar Control (aerozol do nosa, roztwór),
  • Afrin ND (aerozol do nosa, roztwór),
  • Nasivin Baby (krople do nosa, roztwór), Nasivin Kids (aerozol do nosa, roztwór), Nasivin Classic (aerozol do nosa, roztwór),
  • Nosox Classic (aerozol do nosa, roztwór),
  • Oxalin Junior (żel do nosa),
  • Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus (aerozol do nosa, roztwór).

3. Stosowanie i dawkowanie żelu Oxalin Baby

Oxalin 0,025% jest przeznaczony wyłącznie do stosowania do nosa u dzieci, które skończyły 1. rok życia. Ważne jest, by podczas leczenia unikać stosowania dłuższego niż zalecane oraz przedawkowania.

To ważne, ponieważ podawanie leku przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż dozwolone może spowodować trudne do wyleczenia lub nawet nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej nosa. Z kolei przedawkowanie lub przypadkowe wypicie leku może spowodować zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Jak stosować Oxalin Baby? Należy:

  • zaaplikować dawkę leku do każdego otworu nosowego od 2 do maksymalnie 3 razy na dobę,
  • żelu nie stosować dłużej niż przez 3 do 5 dni.

Jak aplikować Oxalin Baby? Należy zdjąć nasadkę ochronną, a końcówkę dozownika wprowadzić do otworu nosowego. Przed pierwszym użyciem produktu, po usunięciu nasadki, trzeba nacisnąć dozownik kilka razy do momentu pojawienia się żelu.

4. Przeciwwskazania i działania niepożądane

Żelu Oxalin Baby nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku oraz gdy rozpoznano suche zapalenie błony śluzowej nosa (zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów).

Preparat, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Najczęściej pojawiają się takie skutki uboczne jak pieczenie w miejscu podania (żel zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa), a także suchość błony śluzowej nosa i kichanie, rzadziej kołatanie serca czy przyspieszenie czynności serca.

Listę jeszcze rzadziej pojawiających się reakcji zawiera Oxalin Baby ulotka. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy o nich poinformować lekarza lub farmaceutę. W sytuacji, gdy objawy, z powodu których włączono leczenie żelem Oxalin Baby nasilą się lub nie ustąpią, po 3 dniach należy się skonsultować z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze