Ozempic – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Ozempic to lek stosowany w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych. Jego substancją czynną jest semaglutyd, który dzięki swoim właściwościom i aktywności pozwala zmniejszyć stężenie cukru we krwi, gdy jest ono zbyt duże. Jakie są wskazania do jego stosowania? Jakie środki ostrożności należy zachować podczas terapii?
1. Co jest Ozempic?
Ozempic to roztwór do wstrzykiwań i lek przeciwcukrzycowy z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Jego substancją czynną jest semaglutyd, który obniża zbyt wysokie stężenie cukru we krwi. Jest stosowany w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych.
Jak działa Ozempic? Obecna w nim substancja czynna, czyli semaglutyd:
- obniża stężenie glukozy we krwi poprzez pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu w sytuacji, gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie,
- zmniejsza wydzielanie insuliny podczas hipoglikemii, nie zaburzając wydzielania glukagonu,
- opóźnia opróżnianie żołądka po posiłku,
- zmniejsza masę ciała (umożliwia odchudzanie) i masę tłuszczową, co ma związek z hamowaniem apetytu,
- zmniejsza ochotę na pokarmy wysokotłuszczowe, a co za tym idzie, również podaż kalorii.
2. Ozempic zamiennik i preparaty
Ozempic jest lekiem dostępnym ze wskazań lekarza. Oznacza to, że Ozempic bez recepty nie jest dostępny. Lek można kupić jako:
- Ozempic roztwór do wstrzykiwań 0,25 mg,
- Ozempic roztwór do wstrzykiwań 0,5 mg,
- Ozempic roztwór do wstrzykiwań 1 mg.
Co zawiera Ozempic? Substancję czynną: semaglutidum w dawce 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg oraz substancje pomocnicze: dwuwodny fosforan disodu, glikol propylenowy, fenol, kwas solny, wodorotlenek sodu i woda do wstrzykiwań.
Dostępne są różne opakowania leku Ozempic:
Ozempic 0,25 mg
- 1 wstrzykiwacz po 1,5 ml i 4 jednorazowe igły NovoFine Plus
Ozempic 0,5 mg
- 1 wstrzykiwacz po 1,5 ml i 4 jednorazowe igły NovoFine Plus
- 3 wstrzykiwacze po 1,5 ml i 12 jednorazowych igieł NovoFine Plus
Ozempic 1 mg
- 1 wstrzykiwacz po 3 ml i 4 jednorazowe igły NovoFine Plus
- 3 wstrzykiwacze 3 ml i 12 jednorazowych igieł NovoFine Plus
Innym preparatem na rynku polskim zawierającym semaglutyd jest Rybelsus (tabletki).
3. Wskazania do stosowania leku Ozempic
Kiedy stosuje się lek Ozempic? Wdraża się go u pacjentów dorosłych w przypadku niedostatecznie kontrolowanej cukrzycy typu 2 wraz z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym, zarówno:
- w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu. Mogą to być doustne leki przeciwcukrzycowe, takie jak metformina, tiazolidynodiony, pochodne sulfonylomocznika lub insulina,
- w monoterapii u osób, u których stosowanie wyłącznie diety i aktywności fizycznej nie pozwala na uzyskanie kontroli cukru we krwi, zaś stosowanie metforminy jest niewskazane z uwagi na przeciwwskazania bądź brak tolerancji.
4. Stosowanie i dawkowanie leku Ozempic
Ozempic podaje się podskórnie, poprzez wstrzyknięcie w pod skórę, najlepiej w okolicę brzucha, przednią część ud lub ramiona. Stosuje się go raz w tygodniu (zwykle tego samego dnia tygodnia), o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.
Dawkowanie ustala lekarz, przy czym typowy schemat przedstawia się następująco: dawka początkowa wynosi 0,25 mg raz na tydzień przez cztery tygodnie, po upływie miesiąca lekarz zwiększa dawkę leku do 0,5 mg raz na tydzień.
W sytuacji, gdy efekty leczenia nie będą satysfakcjonujące, czyli nie zostanie osiągnięta kontrola stężenia cukru we krwi po zastosowaniu dawki 0,5 mg raz na tydzień, lekarz może zwiększyć dawkę do 1 mg raz na tydzień.
5. Ozempic - skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności
Ozempic, jak każdy lek, nie może być stosowany zawsze i przez każdego pacjenta, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą tego leku, także ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Ozempic u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Bardzo ważne jest, by podczas terapii zachować środki ostrożności. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że istnieje ryzyko wystąpienia interakcji substancji z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi oraz doustnymi lekami wymagającymi szybkiego wchłaniania w przewodzie pokarmowym.
Ponadto należy pamiętać, że w przypadku cukrzycy typu 1 i cukrzycowej kwasicy ketonowej może pojawić się odwodnienie, hipoglikemia (niskie stężenie cukru we krwi), retinopatia cukrzycowa i zapalenie trzustki.
Poza tym trzeba mieć świadomość, że niski poziom cukru we krwi może doprowadzić do zaburzeń koncentracji, co wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Ze stosowaniem leku Ozempic wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- nudności,
- biegunka,
- wymioty,
- hipoglikemia,
- niestrawność,
- zapalenie żołądka,
- choroba refluksowa przełyku,
- ból brzucha,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- odbijanie się,
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- spadek wagi,
- zmniejszenie apetytu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.