NewsyOzempic zatwierdzony jako lek na kolejną chorobę. FDA podjęła decyzję

Ozempic zatwierdzony jako lek na kolejną chorobę. FDA podjęła decyzję

FDA zatwierdziła Ozempic jako środek stosowany w celu zmniejszenia ryzyka chorób nerek u dorosłych z cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek. To kolejny krok na drodze do rozszerzenia wskazań do stosowania analogów GLP-1.

Ozempic ratuje nerki. Wielu pacjentów się ucieszy
Ozempic ratuje nerki. Wielu pacjentów się ucieszy
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aleksandra Zaborowska

Nie tylko na cukrzycę i otyłość

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Ozempic jako środek zmniejszający ryzyko chorób nerek. Decyzja ogłoszona 28 stycznia pozwala na stosowanie leku w celu zmniejszenia ryzyka niewydolności nerek oraz progresji choroby, a także śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych u dorosłych z cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek.

Ozempic, lek z substancją czynną w postaci semaglutydu, jest już szeroko stosowany od 2017 roku w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek podawany jest raz w tygodniu w formie zastrzyku w udo, brzuch lub ramię. Nowe zatwierdzenie przez FDA czyni go pierwszą opcją leczenia GLP-1 dla osób z cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek.

Producent leku, w oparciu o rekomendacje ekspertów z dziedziny diabetologii i nefrologii, podkreślił, że przewlekła choroba nerek jest poważnym problemem u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zatwierdzenie leku pozwala na szersze leczenie zespołu sercowo-nerkowo-metabolicznego, który dotyka miliony dorosłych.

Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?

Jedną z podstaw dla decyzji FDA było badanie kliniczne z udziałem ponad 3,5 tys. osób, które wykazało, że tygodniowe zastrzyki zmniejszają ryzyko pogorszenia choroby nerek o 24 proc. oraz ryzyko śmierci z powodu chorób serca o ok. 5 proc.

Czy kolejne leki czeka to samo?

W Polsce, poza Ozempikiem, w celu leczenia cukrzycy typu 2 i otyłości (choroby bezpośrednio prowadzącej do cukrzycy), przepisywane są również inne leki z kategorii analogów GLP-1, takie jak Saxenda (liraglutyd), Wegovy (semaglutyd), Trulicity (duraglutyd) czy Mounjaro (tirzepatyd). Możliwe więc, że wkrótce i niektóre z nich zostaną przebadane i zatwierdzone pod kątem leczenia innych schorzeń, często towarzyszących otyłości i cukrzycy typu 2.

W tym momencie na liście refundacyjnej znajduje się jedynie Ozempic. Pozostałe preparaty są dla pacjentów pełnopłatne.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. FDA
  2. USA Today

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie