Trwa ładowanie...

Pacjenci, którzy chorowali na raka skóry, są 3 razy bardziej narażeni na inne nowotwory

Avatar placeholder
08.12.2019 18:44
Rak skóry może świadczyć o innych chorobach nowotworowych
Rak skóry może świadczyć o innych chorobach nowotworowych (123rf.com)

Rak podstawnokomórkowy to najczęściej występująca zmiana nowotworowa skóry. Stanowi 25 proc. przypadków wszystkich nowotworów i 65-75 proc. spośród nowotworów skóry. Choć wykazuje nieznaczny wzrost i rzadko tworzy przerzuty, badania wykazują, że może świadczyć o zwiększonej zachorowalności na inne nowotwory.

spis treści

1. Nowotwory skóry

Czerniak, najbardziej złośliwy nowotwór skóry, stanowi 2 proc. wszystkich przypadków chorób nowotworowych skóry. Choć rak podstawnokomórkowy wydaje się na tym tle niegroźny, zauważono zależność między nim a rakiem m.in. piersi, jelit i prostaty. Ryzyko zachorowania na te choroby nowotworowe jest 3 razy większe u osób, u których w przeszłości rozpoznano raka skóry.

Podejrzewa się, że za choroby nowotworowe odpowiadają mutacje białek będących budulcem służącym naprawianiu uszkodzeń DNA.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda w USA zaobserwowano, że zmiany na skórze mogą być swoistym "lustrem" dla zmian zachodzących wewnątrz ciała. Skóra to największy organ ciała i często najmniej doceniany. Tymczasem może być barometrem kondycji całego organizmu. Kavita Sarin, adiunkt na Wydziale Dermatologii, współautorka badań, potwierdza, że: "Skóra to najlepszy organ do wykrywania problemów genetycznych, które mogą prowadzić do raka".

Zobacz też: Rak jajnika: Fakty i mity

Rak podstawnokomórkowy to najczęściej występujący nowotwór skóry
Rak podstawnokomórkowy to najczęściej występujący nowotwór skóry (123rf.com)

2. Częstość występowania i rokowania

Każdego roku u blisko 5 i pół miliona Amerykanów diagnozuje się raka podstawnokomórkowego. W Europie choruje na ten nowotwór 1 osoba na tysiąc. W Polsce to prawie 10 tysięcy zachorowań każdego roku.

Choć sam nowotwór skóry jest łatwy do wyleczenia, to zaatakowane komórkami rakowymi narządy wewnętrzne, powodują znacznie więcej powikłań i zgonów. Jeśli zmiany na skórze mogą prognozować inne choroby nowotworowe, to oznacza wzmożoną potrzebę kontroli rozwoju innych nowotworów u szerokiego grona pacjentów. Konieczne są regularne wizyty lekarskie, które w połączeniu z badaniami przesiewowymi, mogą w porę wykryć zmiany nowotworowe w ważnych narządach. Wówczas wdrożone leczenie, może pozwolić na remisję choroby. Ryzyko wystąpienia nowotworów narządów wewnętrznych u osób, które wcześniej miały zmiany rakowe podstawnokomórkowe, jest 3 razy większe, niż u reszty populacji.

Zobacz też: Rak naciekający

3. Analiza wyników badań

Badacze postanowili sprawdzić, w jakim stopniu skóra może być traktowana jako system wczesnego ostrzegania przed innymi nowotworami. Analiza wyników badań pacjentów z rakiem skóry wykazała u nich mutacje genetyczne i uszkodzenia w łańcuchach DNA.

Na tej podstawie stwierdzono, że nie tyle rak skóry poprzedza wystąpienie innych nowotworów, co wadliwe geny, odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, w pierwszej kolejności sprzyjają zmianom na skórze.

Zmiany na skórze mogą prognozować zachorowanie na inne nowotwory
Zmiany na skórze mogą prognozować zachorowanie na inne nowotwory (123rf.com)

Jeśli więc u pacjenta zauważy się skłonność do nowotworów skóry, z dużym prawdopodobieństwem można założyć tendencję zapadalności na inne nowotwory. Szczególne korelacje z rakiem skóry wykazują rak piersi, prostaty, jelit oraz nowotwory krwi. Zauważono też, że niezłośliwe zmiany na skórze, często poprzedzają wystąpienie złośliwych odmian nowotworów, w tym czerniaka, który zbiera śmiertelne żniwo.

Badacze, którzy zauważyli uszkodzony genom u pacjentów z chorobami skóry, zalecają, aby profilaktycznymi badaniami obejmować także rodziny chorych, z uwagi na genetyczne uwarunkowania zwiększające ryzyko zachorowań.

Zobacz też: Wpływ leków immunosupresyjnych na ryzyko rozwoju raka skóry

4. Na co zwrócić uwagę przy raku skóry

Rak podstawnokomórkowy zaczyna się jako mała jasna grudka, z czasem może zmienić zabarwienie na ciemniejsze lub dochodzi do owrzodzenia zmian. Lekarze apelują, aby w odpowiedni sposób zabezpieczać skórę przed czynnikami o działaniu rakotwórczym. Latem warto pamiętać o zmniejszeniu ekpozycji na słońce i stosowaniu specjalistycznych kremów z filtrami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze