Trwa ładowanie...

Lekarz zdiagnozował tętniaka. W Poznaniu nie przyjęli go na oddział

Avatar placeholder
06.06.2024 14:46
Lekarz zdiagnozował tętniaka. W Poznaniu nie przyjęli go na oddział
Lekarz zdiagnozował tętniaka. W Poznaniu nie przyjęli go na oddział (East News, kadr z programu "Interwencja")

Pacjent z rozległym tętniakiem udowym nie został przyjęty na oddział szpitala w Poznaniu, przez co do innej placówki trafił już w stanie krytycznym. Zmarł pomimo pilnej operacji. Jego rodzina nagłaśnia dziś błędy, które ich zdaniem zostały popełnione przez pracowników służby zdrowia.

spis treści

1. Od szpitala do szpitala

Pan Eugeniusz Kowalski został zabrany przez pogotowie 11 maja z powodu złego samopoczucia. Na początku trafił do szpitala w Pile, gdzie usłyszał diagnozę: rozległy tętniak udowy o wielkości 7,5 cm na 4 cm. Został także poinformowany przez lekarza, że tętniaki powyżej dwóch centymetrów zagrażają życiu i najbezpieczniej poddać je zabiegowi laparoskopowemu, który może zostać wykonany w Poznaniu.

Tu interweniowała rodzina, która natychmiast zaczęła szukać w Poznaniu lekarza, którzy przyjąłby pacjenta w szpitalu. **Według relacji świadków ze szpitala w Pile, lekarz diagnozujący był zaangażowany w poszukiwania i rozmawiał przez telefon ze specjalistami z Poznania wyjaśniając przypadek.*

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Zdecydowano się więc na przewiezienie pacjenta do Poznania, oddalonego od Piły o ponad dwie godziny jazdy.

2. Odmowa przyjęcia na oddział w Poznaniu

Pan Eugeniusz został przewieziony na poznański SOR późnym wieczorem. Według relacji jego córek i żony w programie "Interwencja", pacjent musiał czekał godzinę na przyjęcie przez lekarza, mimo że SOR był pusty. Dopiero po tym czasie pojawiło się dwóch lekarzy, którzy, zdaniem bliskich chorego pacjenta, zlekceważyli przypadek.

- Żadnego tomografu, żadnych badań. Mój tata cały czas leżał - trzy godziny na tym łóżku transportowym. I tylko go popukali po brzuchu, to całe badanie było. Po dwóch godzinach wrócili i dali nam kartę odmowy przyjęcia na oddział. Napisano na niej, że tata ma brzuch niebolesny, bez cech pęknięcia tętniaka i że ma sobie przyjść na planowane przyjęcie do szpitala - powiedziała Monika Pać, jedna z córek pacjenta, w programie "Interwencja".

3. Pilna operacja

Lekarze odesłali pacjenta z powrotem do szpitala w Pile, skazując go na kolejne dwie godziny w podróży. Gdy mężczyzna dotarł na miejsce, pilscy lekarze zadecydowali o natychmiastowej konieczności przeprowadzenia operacji.

- Przyjechaliśmy o drugiej w nocy. Doktor od razu na wejściu stwierdził, że musi tatę operować, by ratować życie. Ale stwierdził, że tu jest tylko 5 procent szans, a w Poznaniu miał 70 procent - relacjonowaław "Interwencji" druga córka pacjenta Urszula Kowalska.

Pomimo przeprowadzonej operacji, pacjent zmarł trzy dni później. Przedstawiciele pilskiego szpitala nie mają wątpliwości: mężczyzna wymagał pilnej opieki ze strony specjalistycznej placówki, którą był szpital w Poznaniu. Tam jednak został zlekceważony.

- Było to schorzenie, które wymagało natychmiastowego leczenia w placówce innej, specjalistycznej, jaką był oddział Szpitala Klinicznego w Poznaniu (...) Już wtedy jego sytuacja była bardzo krytyczna, trzeba było te procedury włączyć szybko - zaznaczał Jan Wolszczak, pełnomocnik do spraw praw pacjenta Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Zdaniem przedstawicieli Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu prowadzone jest postępowanie wyjaśniające okoliczności sprawy, które ma na celu określenie, czy doszło do błędu lekarskiego. Jak podkreślają jednak władze szpitala w Pile, poznańscy lekarze mieli obowiązek zbadać pacjenta przed podjęciem decyzji o jego odesłaniu do innej placówki, ale w karcie brak informacji o wykonanych badaniach i powodach odmowy przyjęcia na oddział.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze