Padł największy mit antyszczepionkowców. Naukowcy udowodnili, że szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność
Naukowcy obalili jeden z najpopularniejszych mitów na temat szczepień przeciw COVID-19. U osób zaszczepionych nie zaobserwowano żadnych zmian w poziomie hormonu AMH. Oznacza to, że szczepionki nie wpływają na płodność.
1. "Szczepionki zdecydowanie nie zaburzają czynności jajników"
Wyniki badanie nad wpływem szczepionek mRNA na tzw. rezerwę jajnikową zostały opublikowane na łamach czasopisma "Human Reproduction".
Autorami analizy są naukowcy z Sheba Medical Center w Tel-Hashomer w Izraelu.
"Szczepionki zdecydowanie nie zaburzają czynności jajników – podkreśla prof. Jaron Rabinovici, zastępca dyrektora Wydziału Kobiet i Macierzyństwa, szef Oddziału Położniczego oraz specjalista ds. płodności. - Badanie to po raz pierwszy daje nam bardzo obiektywną miarę i dowody na brak negatywnego wpływu szczepionek na płodność funkcji jajników".
Naukowcy przebadali 129 kobiet w wieku od 18 do 42 lat. Wszystkie ochotniczki były zaszczepione dwiema dawkami preparatu Pfizer-BioNTech. Z badania wykluczono kobiety w ciąży, będące w trakcie leczenia niepłodności lub mające niewydolność jajników.
Celem naukowców było zbadanie poziomu hormonu AMH, za pomocą którego jest oceniana rezerwa jajnikowa od której zależy jakie szanse na zajście w ciążę ma kobieta. Pierwsze próbki u ochotniczek pobrano przed podaniem pierwszej dawki szczepionki. Kolejne natomiast po trzech miesiącach od podania drugiej dawki.
Po przeanalizowaniu wyników naukowcy doszli do wniosków, że poziomu AMH pozostał niezmienny.
O ile przed podaniem szczepionki średni poziom hormonu u badanych kobiet wyniósł 5.3 ± 4.29 µg/L, to na końcu badania - 5.3 ± 4.50 µg/L.
2. Wyniki badania pomogą kobietom
Naukowcy przeanalizowali również wpływ szczepień na rezerwę jajnikową w zależności od wieku. Badane kobiety podzielono na trzy grupy: poniżej 30 lat, 30-35 lat oraz 35+.
W przypadku kobiet w wieku powyżej 35 lat poziom AMH był znacznie niższy, jest to jednak naturalne zjawisko fizjologiczne.
W żadnej z grup nie zaobserwowano różnicy poziomu AMH przed i po podaniu szczepienia przeciw COVID-19.
"W tym badaniu wszystkie zaszczepione kobiety miały podwyższone poziomy przeciwciał anty-COVID-19 po trzech miesiącach od podania szczepionek. Nie znaleźliśmy jednak żadnego związku pomiędzy poziomem przeciwciał a poziomem AMH" - podkreśliła dr Aya Mohr-Sasson, starszy lekarz z Wydziału Kobiet i Macierzyństwa w Sheba Medical Center.
"Szczepionki mRNA nie wpływają na spadek rezerwy jajnikowej po trzech miesiącach od ich podania. Wyniki naszego badania mogą pomóc kobietom, które wahają się, czy szczepić się przeciw COVID-19 ze względu na obawy dotyczące wpływu szczepień na przyszłą płodność. Informacje te mogą być bardzo ważne zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów" - konkludują naukowcy w podsumowaniu.
Zobacz także: "Będziesz bezpłodna", '"Za rok wszyscy umrzecie", "Coś za szybko ta szczepionka wyszła". Jak rozmawiać z antyszczepionkowcami?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.