Trwa ładowanie...

Palce drętwieją i gwałtownie bledną? Nie czekaj z wizytą u lekarza

Avatar placeholder
12.06.2024 19:45
Objaw Raynauda. O czym mogą świadczyć białe palce?
Objaw Raynauda. O czym mogą świadczyć białe palce? (Getty Images)

Zauważasz u siebie specyficzną bladość rozlewającą się plamami po palcach, małżowinach usznych czy stopach? Ten objaw może towarzyszyć wielu schorzeniom, więc warto zachować czujność.

spis treści

1. Objaw Raynauda. O czym mogą świadczyć białe palce?

Specyficzne bielenie palców to tzw. objaw Raynauda, który dotyczy palców rąk oraz stóp, a także nosa czy małżowin usznych. Z reguły zaczyna się od blednięcia, które może przechodzić następnie w silne zaczerwienienie, a nawet zasinienie. Często towarzyszy im nadmierne marznięcie i drętwienie, a także ból i trudności w poruszaniu.

Choć dawniej mówiło się, że blednięcie może być efektem nieprawidłowego działania ośrodkowego układu nerwowego, dziś lekarze są zdania, że objaw ten powstaje w wyniku nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych, który może zostać wywołany przez stres, nagłe, gwałtowne obniżenie temperatury otoczenia czy narażeniem kończyn na bardzo intensywny wysiłek (np. długotrwałe prace manualne).

Zobacz film: "Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?"

Szacuje się, że symptom ten występuje u około 3-4 proc. populacji, znacznie częściej w regionach o chłodnym klimacie. Dużą grupę pacjentów zgłaszających objaw Raynauda stanowią także młode kobiety genetycznie obarczone zwiększonym ryzykiem.

Przed objawem Raynauda przestrzega także lekarz rodzinny Michał Domaszewski, który podkreśla, że nigdy nie wolno go lekceważyć i zawsze należy skonsultować z lekarzem.

2. Czy bielenie palców może być groźne?

W niegroźnych przypadkach objaw Raynauda może pojawiać się tylko na chwilę i zniknąć samoistnie, zwłaszcza jeśli do jego przyczyn należy przeciążenie mechaniczne kończyny czy ekspozycja na bardzo niskie temperatury. Zdarza się jednak, że jest on symptomem dolegliwości takich jak:

Badacze podkreślają jednak, że aż połowa przypadków powiązana jest z chorobą Raynauda (stąd nazwa objawu). Występuje ona znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, z reguły w wieku 20-40 lat. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby są m.in. infekcyjne zapalenie wsierdzia, borelioza z Lyme, mononukleoza zakaźna czy wirusowe zapalenia wątroby typu B i C.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze