Trwa ładowanie...

Pankreatyna - charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
20.01.2021 14:37
Pankreatyna jest wyciągiem zawierającym świńskie enzymy trzustkowe, takie jak lipaza, amylaza czy proteaza. Stosowanie pankreatyny pozwala usprawnić funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Pankreatyna jest wyciągiem zawierającym świńskie enzymy trzustkowe, takie jak lipaza, amylaza czy proteaza. Stosowanie pankreatyny pozwala usprawnić funkcjonowanie przewodu pokarmowego. (123rf)

Pankreatyna jest wyciągiem zawierającym świńskie enzymy trzustkowe, takie jak lipaza, amylaza czy proteaza. Stosowanie pankreatyny pozwala usprawnić funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Wyciąg bazujący na enzymach z trzustki wieprzowej przeciwdziała również niestrawności, zaparciom czy wzdęciom. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pankreatyny? Jakie są wskazania do stosowania pankreatyny?

spis treści

1. Co to jest pankreatyna?

Pankreatyna jest kompleksem zawierającym enzymy z trzustek wieprzowych. Główną funkcją pankreatyny jest uzupełnianie lub zastępowanie ludzkich enzymów trzustkowych. Pankreatyna zawiera:

  • proteazę, której zadaniem jest trawienie białek,
  • amylazę, której zadaniem jest trawienie węglowodanów,
  • lipazę, której zadaniem jest trawienie tłuszczów.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Jak działa pankreatyna?

Pankreatyna to wyciąg zawierający enzymy z trzustek wieprzowych. Od wielu lat wykorzystywana jest w leczeniu zaburzeń trawienia węglowodanów, protein oraz lipidów spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem enzymów trzustkowych. Pankreatyna ma za zadanie uzupełniać , a w przypadku niektórych pacjentów wręcz zastępować ludzkie enzymy trzustkowe.

Stosowanie pankreatyny pozwala wyregulować pracę układu trawiennego. Oprócz tego, wyciąg z trzustek wieprzowych pozwala łatwiej wchłaniać białka, tłuszcze oraz skrobię. Środki farmakologiczne, które zawierają w swoim składzie enzymy z trzustki wieprzowej wykazują także inne działanie. Przeciwdziałają uczuciu pełności, wzdęciom, zaparciom oraz niestrawności. Pozwalają również zredukować liczbę wypróżnień.

Enzymy trzustkowe, takie jak lipaza, amylaza czy proteaza nie są wchłaniane przez organizm pacjenta, lecz trawione w jelicie i wydalane wraz z kałem w trakcie defekacji.

3. Wskazania do stosowania pankreatyny

Wskazaniem do stosowania pankreatyny są problemy związane z niedostateczną zewnątrzwydzielniczą czynnością trzustki. Zaburzenia trawienia węglowodanów, białek czy tłuszczów zazwyczaj towarzyszą:

Patologie trawienia tłuszczów, białek i węglowodanów, spowodowane niedostateczną zewnątrzwydzielniczą czynnością trzustki to również częsty problem pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia trzustki lub żołądka. Lekarze zalecają stosowanie pankreatyny w wyżej wymienionych przypadkach. Wśród innych wskazań wymienić należy także zwężenie przewodu trzustkowego.

4. Dawkowanie

Dawkowanie pankreatyny jest ustalane indywidualnie. Zadaniem lekarza jest ustalenie odpowiedniej dawki oraz częstotliwości stosowania. Przekroczenie wskazanych ilości preparatu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta

5. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania pankreatyny zawierającej świńskie enzymy trzustkowe jest nadwrażliwość na białko wieprzowe.

6. Które leki zawierają pankreatynę?

Leki zawierające w swoim składzie pankreatynę to między innymi:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze