Papież Franciszek walczy o zdrowie. "Lekceważymy powagę tej choroby"
Stan zdrowia papieża Franciszka okazuje się być poważniejszy niż wcześniej zakładano. Jak donosi biuro prasowe Watykanu: groźna infekcja dróg oddechowych wymaga zastosowania "dodatkowej terapii farmakologicznej". - Co roku z powodu zapalenia płuc umiera w Polsce 7 tys. osób i to jest za każdym razem wielkie zaskoczenie i szok dla rodziny pacjenta. Nadal lekceważymy powagę tej choroby, a jej należy się bać - ostrzega dr Michał Sutkowski.
W tym artykule
"Złożony obraz kliniczny"
Chociaż jeszcze kilka dni temu informowano, że papież Franciszek zmaga się z zapaleniem oskrzeli, w najnowszych komunikatach biuro prasowe Watykanu donosi, że głowa Kościoła walczy z zapaleniem płuc, a jego przebieg jest złożony.
"Kolejna tomografia komputerowa klatki piersiowej, której poddano Ojca Świętego dziś po południu - zalecona przez watykański zespół medyczny i personel medyczny rzymskiej kliniki Gemelli - ujawniła początek obustronnego zapalenia płuc, wymagającego dodatkowej terapii farmakologicznej" - poinformowali przedstawiciele Watykanu.
Choroba rozwija się na tle rozstrzenia oskrzeli oraz astmatycznego zapalenia narządu. Ojciec Święty jest poddawany terapii kortykosteroidami oraz antybiotykami w związku z infekcją polimikrobiologiczną, czyli taką, w której kilka patogenów "nakłada się" na siebie.
RSV czy grypa? Obie infekcje zaczynają się podobnie
Mimo trudności terapeutycznych, Watykan donosi, że papież pozostaje w dobrym nastroju, ale w dalszym ciągu prosi wiernych na całym świecie o wsparcie modlitwą.
"Dziękuję za miłość, modlitwę i bliskość, którymi mi towarzyszycie w tych dniach" - napisał papież w serwisie X 16 lutego.
Administracja biura papieskiego na bieżąco informuje o stanie zdrowia Franciszka, zapewniając, że mimo złożoności leczenia, podejmowane są wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić mu jak najszybszy powrót do zdrowia.
Zapalenie płuc jest dla seniorów bardzo groźne
- Zapalenia płuc stanowią czwartą największą przyczynę zgonów wśród seniorów. Co roku z powodu zapalenia płuc umiera w Polsce 7 tys. osób i to jest za każdym razem wielkie zaskoczenie i szok dla rodziny pacjenta. Nadal lekceważymy powagę tej choroby, a jej należy się bać - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Pozaszpitalne zapalenie płuc najczęściej wywołują bakterie zwane pneumokokami (Streptococcus pneumoniae). Mogą to być jednak także bakterie:
Chlamydophila pneumoniae,
Haemophilus influenzae.
Jak ostrzegają eksperci, inne infekcje, w tym także wirusowe, mogą stanowić "zaproszenie" dla pneumokoków, którymi łatwiej się zakazić, gdy organizm ma obniżoną odporność i jest osłabiony.
- Niezwykle często zdarza się, że zakażenie pneumokokowe występuje u pacjenta wkrótce po grypie, w wyniku wielotygodniowego, a nawet czasem wielomiesięcznego osłabienia organizmu. Bardzo często pneumokok jest zakażeniem numer dwa, które doprowadza do hospitalizacji - ocenił dr Sutkowski.
Najczęstsze objawy zapalenia płuc to:
- kaszel – może być suchy lub z odkrztuszaniem ropnej, śluzowej lub krwistej wydzieliny,
- gorączka i dreszcze – temperatura ciała często wzrasta powyżej 38°C,
- ból w klatce piersiowej – nasilający się przy głębokim oddychaniu lub kaszlu,
- duszość i przyspieszony oddech – uczucie braku powietrza,
- zmęczenie i osłabienie,
- pocenie się i dreszcze – często towarzyszące gorączce,
- sine zabarwienie skóry (sinica) – zwłaszcza wokół ust i paznokci, świadczące o niedotlenieniu,
- zaburzenia świadomości – zwłaszcza u osób starszych (splątanie, senność).
Wśród przyczyn zapalenia płuc mogą znajdować się także grzyby z rodzaju Pneumocystis, ale i antygeny środowiskowe, które najprawdopodobniej odegrały dużą rolę w infekcji papieża częściowo rozwijającej się na tle alergicznym.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- vaticannews.va
- abcZdrowie.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.