Paracetamol i Apap w ciąży - bezpieczeństwo, wskazania, dawkowanie
Paracetamol i Apap to leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych leków ani suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Specjaliści również są zdania, że przez dziewięć miesięcy warto ograniczyć stosowanie środków farmakologicznych z uwagi na dobro dziecka. Zdarza się jednak, że kobiety w czasie ciąży cierpią na ból zęba, kręgosłupa, przeziębienie czy grypę. Wówczas zalecane leki to Paracetamol i Apap, czy jest to bezpieczne dla matki i dziecka?
1. Paracetamol w ciąży
Paracetamol to substancja czynna wielu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i środków zażywanych w czasie przeziębienia czy grypy. Przez wiele lat istniało przeświadczenie, że kobiety w ciąży mogą bezpiecznie stosować paracetamol.
W 2014 roku pojawiły się wyniki amerykańskich badań, odnoszących się do związku między zażywaniem paracetamol a diagnozowaniem ADHD u dzieci. Dane to obiegły świat i wzbudziły niepokój.
Natomiast w 2019 roku opublikowano wyniki testów, które polegały na interpretacji związku między zażywaniem paracetamolu w ciąży, a występowaniem ADHD i autyzmu.
We wszystkich wymienionych wyżej badaniach udowodniono korelację między częstotliwością stosowania produktów na bazie paracetamolu, a rozpoznawaniem różnych zaburzeń u dzieci. Ponadto, media rozpowszechniły informacje, że paracetamol uszkadza układ nerwowy) u noworodków.
Warto wiedzieć, że wyniki były rezultatem badań obserwacyjnych, które wykazały współzależność, ale nie związek przyczynowo-skutkowy. Nie udowodniono, że to paracetamol odpowiada za zaburzenia zachowania u dzieci.
Leki nigdy nie są stosowane bez konkretnego powodu, więc być może infekcja lub stan zapalny u ciężarnych miał wpływ na rozwój ADHD czy autyzmu u ich dzieci. Autorzy badań również przyznali, że wyniki nie powinny mieć przełożenia w praktyce.
Dodatkowo Agencja Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że wnioski dotyczące paracetamolu nie są przekonujące, a sposób ich uzyskania nie był wolny od ograniczeń. Paracetamol nadal jest uznawany za bezpieczny w czasie ciąży, pomimo tego że w niewielkich ilościach przenika do łożyska i pokarmu.
Warto unikać jego zażywania w I trymestrze ciąży i w sytuacjach, gdy nie jest to konieczne. Krótkotrwałe stosowanie Paracetamolu nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia matki ani dziecka.
1.1. Paracetamol w okresie karmienia piersią
Tabletki przeciwbólowe z paracetamolem są bezpieczne w czasie karmienia piersią, przedostają się do mleka jedynie w śladowych ilościach, które nie mają wpływu na stan i samopoczucie dziecka.
Warto jednak omówić stosowanie Paracetamolu i Apapu z lekarzem, gdy dziecko zostało urodzone przedwcześnie, ma niską masę urodzeniową lub stwierdzone choroby.
Zobacz także:
2. Apap w czasie ciąży i karmienia piersią
Apap to lek, którego substancją czynną jest paracetamol o właściwościach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zażywanie preparatu w odpowiednich dawkach nie wywiera negatywnego wpływu na stan zdrowia. Apap może być bezpieczenie stosowany przez kobiety w ciąży w przypadku wystąpienia infekcji lub dolegliwości bólowych.
3. Wskazania do stosowania Paracetamolu i Apapu w ciąży
- ostre i nawracające bóle głowy,
- migrena,
- ból zębów,
- gorączka,
- ból kręgosłupa,
- ból spojenia łonowego,
- ból mięśni i stawów,
- kamica nerkowa,
- stan zapalny,
- przeziębienie lub grypa,
- ból, związany z wrzodami żołądka i dwunastnicy,
- złamanie, skręcenie lub zwichnięcie,
- bolesne skurcze macicy.
4. Dawkowanie Paracetamolu i Apapu w ciąży
Dawkowanie Paracetamolu i Apapu w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Zwykle bezpieczne dawki mieszczą się w zakresie 1-4 g na dobę. Kobiety w ciąży powinny stosować jak najmniejsze dawki leków i przez możliwie najkrótszy czas. Ważne jest, by nie przekraczać pięciu dniach regularnego zażywania Paracetamolu i Apapu, wyjątek stanowią zalecenia lekarza.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.