Trwa ładowanie...

Paracetamol i Apap w ciąży - bezpieczeństwo, wskazania, dawkowanie

 Paula Jakubasik
19.04.2021 17:35
Paracetamol i Apap w ciąży pomaga między innymi na ból kręgosłupa, stawów lub zębów.
Paracetamol i Apap w ciąży pomaga między innymi na ból kręgosłupa, stawów lub zębów. (123rf)

Paracetamol i Apap to leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych leków ani suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Specjaliści również są zdania, że przez dziewięć miesięcy warto ograniczyć stosowanie środków farmakologicznych z uwagi na dobro dziecka. Zdarza się jednak, że kobiety w czasie ciąży cierpią na ból zęba, kręgosłupa, przeziębienie czy grypę. Wówczas zalecane leki to Paracetamol i Apap, czy jest to bezpieczne dla matki i dziecka?

spis treści

1. Paracetamol w ciąży

Paracetamol to substancja czynna wielu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i środków zażywanych w czasie przeziębienia czy grypy. Przez wiele lat istniało przeświadczenie, że kobiety w ciąży mogą bezpiecznie stosować paracetamol.

W 2014 roku pojawiły się wyniki amerykańskich badań, odnoszących się do związku między zażywaniem paracetamol a diagnozowaniem ADHD u dzieci. Dane to obiegły świat i wzbudziły niepokój.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Natomiast w 2019 roku opublikowano wyniki testów, które polegały na interpretacji związku między zażywaniem paracetamolu w ciąży, a występowaniem ADHD i autyzmu.

We wszystkich wymienionych wyżej badaniach udowodniono korelację między częstotliwością stosowania produktów na bazie paracetamolu, a rozpoznawaniem różnych zaburzeń u dzieci. Ponadto, media rozpowszechniły informacje, że paracetamol uszkadza układ nerwowy) u noworodków.

Warto wiedzieć, że wyniki były rezultatem badań obserwacyjnych, które wykazały współzależność, ale nie związek przyczynowo-skutkowy. Nie udowodniono, że to paracetamol odpowiada za zaburzenia zachowania u dzieci.

Leki nigdy nie są stosowane bez konkretnego powodu, więc być może infekcja lub stan zapalny u ciężarnych miał wpływ na rozwój ADHD czy autyzmu u ich dzieci. Autorzy badań również przyznali, że wyniki nie powinny mieć przełożenia w praktyce.

Dodatkowo Agencja Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że wnioski dotyczące paracetamolu nie są przekonujące, a sposób ich uzyskania nie był wolny od ograniczeń. Paracetamol nadal jest uznawany za bezpieczny w czasie ciąży, pomimo tego że w niewielkich ilościach przenika do łożyska i pokarmu.

Warto unikać jego zażywania w I trymestrze ciąży i w sytuacjach, gdy nie jest to konieczne. Krótkotrwałe stosowanie Paracetamolu nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia matki ani dziecka.

1.1. Paracetamol w okresie karmienia piersią

Tabletki przeciwbólowe z paracetamolem są bezpieczne w czasie karmienia piersią, przedostają się do mleka jedynie w śladowych ilościach, które nie mają wpływu na stan i samopoczucie dziecka.

Warto jednak omówić stosowanie Paracetamolu i Apapu z lekarzem, gdy dziecko zostało urodzone przedwcześnie, ma niską masę urodzeniową lub stwierdzone choroby.

Zobacz także:

2. Apap w czasie ciąży i karmienia piersią

Apap to lek, którego substancją czynną jest paracetamol o właściwościach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zażywanie preparatu w odpowiednich dawkach nie wywiera negatywnego wpływu na stan zdrowia. Apap może być bezpieczenie stosowany przez kobiety w ciąży w przypadku wystąpienia infekcji lub dolegliwości bólowych.

3. Wskazania do stosowania Paracetamolu i Apapu w ciąży

 • ostre i nawracające bóle głowy,
 • migrena,
 • ból zębów,
 • gorączka,
 • ból kręgosłupa,
 • ból spojenia łonowego,
 • ból mięśni i stawów,
 • kamica nerkowa,
 • stan zapalny,
 • przeziębienie lub grypa,
 • ból, związany z wrzodami żołądka i dwunastnicy,
 • złamanie, skręcenie lub zwichnięcie,
 • bolesne skurcze macicy.

4. Dawkowanie Paracetamolu i Apapu w ciąży

Dawkowanie Paracetamolu i Apapu w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Zwykle bezpieczne dawki mieszczą się w zakresie 1-4 g na dobę. Kobiety w ciąży powinny stosować jak najmniejsze dawki leków i przez możliwie najkrótszy czas. Ważne jest, by nie przekraczać pięciu dniach regularnego zażywania Paracetamolu i Apapu, wyjątek stanowią zalecenia lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze