Pas przepuklinowy – pachwinowy, brzuszny, pępkowy i pooperacyjny
Pas przepuklinowy to wyrób medyczny, który stosuje się w przypadku zdiagnozowania przepukliny brzusznej, pachwinowej, pępkowej, ale i przepukliny pooperacyjnej. Jakie są rodzaje pasów? Na czym polega ich działanie? Jak wyglądają?
1. Co to jest pas przepuklinowy?
Pas przepuklinowy stosuje się w leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych: pachwinowych, udowych, pępkowych czy okołostomijnych. Jego zadaniem jest stabilizacja powłok ciała, a także zapobieganie powiększaniu się worka przepuklinowego oraz przemieszczaniu się narządów jamy brzusznej w jego obręb.
O przepuklinie mówi się, gdy narządy jamy brzusznej lub ich fragmenty uwypuklają się przez osłabioną ścianę jamy brzusznej na zewnątrz ciała, tworząc widoczne i wyczuwalne wybrzuszenia. Patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach lokalizuje się w miejscu o obniżonej oporności.
Przepukliny dzieli się na:
- wrodzone powodujące objawy u małych dzieci,
- nabyte (w tym przepukliny pooperacyjne).
Do czynników ryzyka wystąpienia przepukliny zalicza się otyłość, dźwiganie ciężkich elementów, forsujący wysiłek fizyczny czy przewlekłe zaparcia. Na wystąpienie dolegliwości narażeni są pracownicy fizyczni, sportowcy uprawiający sporty siłowe i wyczynowe, ale także kobiety, które były kilkukrotnie w ciąży oraz śpiewacy operowi i muzycy grający na instrumentach dętych.
2. Kiedy stosować pas przepuklinowy?
Ponieważ przepuklina (z wyjątkiem niemowlęcej pępkowej) sama nie zniknie ani się nie zmniejszy, gdy się pojawi, konieczne jest specjalne postępowanie.
Standardowo w leczeniu przepukliny wskazany jest zabieg operacyjny, którego celem jest odprowadzenie do jamy brzusznej lub usunięcie jej zawartości i wzmocnienie osłabionej w tym miejscu ściany brzucha siatkami z tworzywa sztucznego. Pas przepuklinowy może, a często powinien być noszony w okresie pooperacyjnym, w celu zabezpieczenia korygowanej okolicy przed działaniem tłoczni brzusznej i nawrotem schorzenia. Jego głównym zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia tak zwanej przepukliny pooperacyjnej.
Niestety zlikwidowanie przepukliny nie zawsze jest możliwe z powodu bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu, ale i nie jest konieczne. W przypadku niewielkich lub powoli powiększających się przepuklin, które nie wywołują dolegliwości, mają szerokie wrota i są swobodnie odprowadzalne do jamy brzusznej, wskazana jest jedynie obserwacja i regularne kontrole w poradni chirurgicznej.
W takich sytuacjach często zaleca się pas przepuklinowy. Postępowanie zachowawcze obejmuje także zmianę diety, zmniejszenie masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, unikanie forsownego wysiłku fizycznego i wyeliminowanie innych sytuacji, gdy zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej.
3. Rodzaje pasów przepuklinowych
Pasy przepuklinowe produkowane są z różnych materiałów: przewiewnych, elastycznych i wytrzymałych. Zwykle jest to bawełniana guma ortopedyczna. Większość modeli zapinana jest na rzepy. Pas przepuklinowy może być lewostronny, prawostronny lub dwustronny. Można go stosować jedno- lub dwustronnie, w zależności od potrzeby.
Ważnym elementem pasa przepuklinowego są wyprofilowane poduszki (tzw. pelota), które zapewniają odpowiednią siłę ucisku w problematycznym miejscu. Te mogą być zarówno mocowane we właściwym miejscu, jak i być integralną częścią pasa.
Wśród tego typu rozwiązań wyróżnia się:
- Pas przepuklinowy pooperacyjny.
- Pas przepuklinowy brzuszny męski, pas przepuklinowy damski. Pas stomijny, pas brzuszny przepuklinowy lub na przepuklinę pępkową może być uniwersalny, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Odmienną budową cechuje się pas przepuklinowy pachwinowy lub na przepuklinę udową (z uwagi na inną budowę anatomiczną miednicy u kobiet i mężczyzn).
- Pas przepuklinowy sprężynowy na przepuklinę udową lub pachwinową, który sprawdza się zwłaszcza u pacjentów otyłych lub u osób, u których siła docisku musi być bardzo duża.
- Pas przepuklinowy dla dziecka, które rodzi się z przepukliną pępkową lub gdy ta pojawia się później, tak w okresie niemowlęcym, jak i później. Wygląd i budowa pasów przepuklinowych ma związek z lokalizacją przepukliny. Dostępny jest pas przepuklinowy brzuszny, pas przepuklinowy pachwinowy (przepuklina pachwinowa to najczęściej występujący rodzaj przepuklin brzusznych) czy pas przepuklinowy pępkowy.
Jak dobrać pas przepuklinowy?
Rozmiar pasów przepuklinowych jest dobierany indywidualnie. By wybrać odpowiedni, należy zmierzyć obwód pasa na linii pępka, a następnie zapoznać się z tabelą rozmiarów zaproponowaną przez producenta.
Czy pas przepuklinowy jest refundowany ?
Przy zakupie pasa przepuklinowego istnieje możliwość skorzystania z refundacji NFZ. Jest to możliwe w sytuacji, gdy pacjent z przepukliną nie może być operowany lub oczekuje na przeprowadzenie operacji (przysługuje refundacja w wysokości 70 proc. zakupu).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.