Trwa ładowanie...

Pasty do zębów pod lupą. W prawie połowie znaleziono szkodliwe substancje, niektóre rakotwórcze

Avatar placeholder
31.03.2023 11:53
Pasty do zębów pod lupą. W prawie połowie znaleziono szkodliwe substancje, niektóre rakotwórcze
Pasty do zębów pod lupą. W prawie połowie znaleziono szkodliwe substancje, niektóre rakotwórcze (Getty Images)

Bez pasty do zębów trudno się obejść, a wybór może być paraliżujący. Dostępne są na najróżniejsze dolegliwości jamy ustnej, a w smakach też można przebierać. Składowi uwagi już nie poświęcamy, a naprawdę powinniśmy.

spis treści

1. Prześwietlili składy past do zębów

Pasta paście nierówna. Oczywiście sięgając po produkt do czyszczenia zębów, mamy nadzieję na efekt, o którym zapewnia producent, a nie zawsze tak jest. Co więcej, często okazuje się, że wręcz szkodzimy naszemu uzębieniu.

Niemiecki oekotest.de przeprowadził testy, by stworzyć ranking past. Eksperyment ujawnił, że wiele z nich nie spełnia wymagań, a niektóre mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pasty do zębów?

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Szkodliwe substancje znaleziono w 21 z 48 testowanych past do zębów. Wykryto SLS, czyli popularny środek pieniący, ale detergent może przyczyniać się do powstawania ubytków w błonie śluzowej przez co szkodliwe związki łatwiej przenikają do organizmu.

Parabeny to konserwanty, które mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną, z kolei PGE powinniśmy unikać ze względu na fakt, że podczas produkcji wykorzystywany jest trujący gaz, tlenek etylenu, który może zanieczyścić substancję.

Często nieświadomie szkodzimy zębom
Często nieświadomie szkodzimy zębom (Pixabay)

2. Najgorzej wypadły eko pasty do zębów

Pasty bez fluoru mają być zdrową i ekologiczną alternatywą. W takich produktach znaleziono jednak cząstki ołowiu i śladowe ilości metali ciężkich, które mogą wywoływać całą masę dolegliwości. W jednej paście znaleziono nawet rakotwórczy pierwiastek, arsen.

W wielu ekologicznych pastach wykryto SLS, czyli laurylosiarczan sodu, który może też podrażniać i wywoływać alergię. Przy okazji warto wspomnieć, że fluor ma wiele udowodnionych naukowo zalet w walce z próchnicą.

Obecność niebezpiecznych dla organizmu człowieka pierwiastków może wynikać z faktu, że w ekologicznych pastach wykorzystuje się naturalne surowce mineralne. Błąd w procesie produkcji może doprowadzić do takich zanieczyszczeń.

Warto więc zwracać uwagę nie tylko na skład, ale i przeznaczenie pasty do zębów, by nie uszkodzić szkliwa. Jeśli borykasz się z problemami jamy ustnej, wybór produktu najlepiej skonsultować ze stomatologiem.

Warto sprawdzaćskład produktu, którym myjemy zęby
Warto sprawdzaćskład produktu, którym myjemy zęby (Pixabay)

3. Wybór pasty

Kupując pastę do zębów, warto zwrócić uwagę, by w składzie nie widniały sztuczne barwniki, glikol propylenowy, karagen, aluminium, triclosan oraz phenoexyethanol. Są drażniące i w nadmiarze mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Warto także wspomnieć o fluorze. Fluorek sodu to składnik kontrowersyjny. Choć jest niezastąpiony w higienie jamy ustnej, w nadmiarze może okazać się toksyczny. Warto więc trzymać się wytycznych, które są różne w zależności od wieku.

4. Co z pastami dla dzieci?

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych należy wybierać pasty przeznaczone dla nich – bez SLS, parabenów, PEG i innych silikonów. Dzieci ze stałymi zębami mogą korzystać z pasty dla dorosłych, ale takiej, która nie zawiera cynku.

Należy również trzymać się określonych zasad. Dzieciom poniżej 6. roku życia nakładamy niewielką ilość pasty. Warto także upewnić się, że pociecha pasty nie połknie. Ilość fluoru dla najmłodszych jest określana przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej (EAPD).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze