Trwa ładowanie...

Patomorfologia – badania patomorfologiczne, techniki badawcze

Avatar placeholder
30.03.2021 21:32
Patomorfologia – badania patomorfologiczne, techniki badawcze
Patomorfologia – badania patomorfologiczne, techniki badawcze

Patomorfologia jest dziedziną medycyny zajmującą się badaniem i oceną tkanek i narządów w przebiegu różnych chorób. Patomorfologia jest stosowana podczas leczenia chorób nowotworowych. Patomorfolog wykonuje badania, które pomagają w określeniu typu nowotworu. Czym konkretnie zajmuje się patomorfologia? Jakie badania przeprowadza patomorfolog?

spis treści

1. Patomorfologia – badania patomorfologiczne

Co to jest patomorfologia? Otóż patomorfologia to nauka o zmianach w tkankach i narządach, które powstają w wyniku rozwoju choroby. Jest nauką interdyscyplinarną, ponieważ pomaga diagnozować dolegliwości z wielu specjalności medycyny. Patomorfologia jest często kojarzona z dziedziną zajmującą się badaniem pośmiertnym zwłok w celu określenia przyczyny zgonu.

Badania patomorfologiczne wykonuje się w celu diagnostyki chorób skóry, a także chorób nowotworowych. Na podstawie zmian w narządach i tkankach możne określić typ nowotworu, występowanie antygenów i mutacji komórek nowotworowych.

Zobacz film: "Co zmienić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu?"

Patomorfolog zajmuje się badaniem materiału tkankowego od pacjenta. Materiał jest badany przy pomocy mikroskopu. Dzięki obecności receptorów i antygenów patomorfologia określa rodzaj nowotworu. Takie badanie wymaga bardzo sprawnego oka i spostrzegawczosci. Do tego rodzaju badań są wykorzystywane specjalne odczynniki. Poznanie typu nowotworu wpływa na leczenie pacjenta. Badanie patomorfologiczne to nic innego jakbadanie histopatologiczne.

Fibroadenoma - obraz histopatologiczny
Fibroadenoma - obraz histopatologiczny

Niezwykle rzadko zdarza się, aby gruczolakowłókniak stał się guzem złośliwym. Po przekwitaniu zmiany

zobacz galerię

2. Patomorfologia – techniki badawcze

Patomorfologia jest dziedziną medycyny, która raczej nie wychodzi poza laboratorium. Do niedawna patomorfolog posługiwał się tylko prostym mikroskopem. Dziś do badań może używać coraz to dokładniejszego sprzętu.

Metody badawcze w patomorfologii to najczęściej:

  • biopsja – badanie inwazyjne polegające na wycięciu chorej zmiany
  • mikroskopia – analiza obrazu pod mikroskopem
  • telemedycyna – medycyna na odległość, konsultacje telefoniczne
  • cytochemia – ocena składu chemicznego komórek i tkanek
  • histochemia – badanie histopatologiczne
  • biologia molekularna – badanie struktur białek i kwasów nukleinowych

Jeżeli wyniki pacjenta są niejednoznaczne, patomorfologia może pomóc w określeniu odpowiedzi na przyczynę dolegliwości.

Zobacz także:

3. Patomorfologia – popularność dziedziny

Patomorfologów w Polsce jest ok. 500. To bardzo mała liczba mając na uwadze fakt, że zachorowalność na nowotwory wzrasta. Ta dziedzina nie jest popularna wśród młodych lekarzy. Niestety tak niewielka liczba specjalistów wpływa na wydłużenie procesu diagnostycznego. W województwach, gdzie patomorfologów jest niewielu, badania wykonują zewnętrzne firmy i specjaliści z innych województw.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze