Permetryna- co to jest, zastosowanie, permetryna jako środek przeciwko kleszczom
Permetryna jest syntetycznym organicznym związkiem chemicznym z grupy insektycydów. Środek ten działa w sposób kontaktowy i żołądkowy. Wykazuje działanie silnie trujące w przypadku owadów i insektów. Permetryna wykazuje działanie toksyczne również względem kotów i organizmów wodnych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
1. Co to jest permetryna?
Permetryna jest syntetycznym organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy insektycydów trzeciej generacji. Związek grupy syntetycznych pyretroidów jest trujący dla owadów i wysoce toksyczny dla kotów oraz organizmów wodnych.
Permetryna pozyskiwana jest z ekstraktu kwiatu chryzantemy. Jej właściwości znane są nie tylko wojskowym, ale również rolnikom czy pracownikom branży weterynaryjnej.
Środki z permetryną dostępne są w sprzedaży stacjonarnej i internetowej. Za produkty owadobójcze w aerozolu musimy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Koncentraty do rozcieńczania wodą należy przygotowywać z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Należy również przestrzegać wytycznych od producenta.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Zastosowanie permetryny
Permetryna to syntetyczny organiczny związek chemiczny, który wykazuje działanie biobójcze. Znalazła ona zastosowanie w:
- rolnictwie – wykorzystuje się ją w celu ochrony roślin uprawnych przed organizmami powodującymi straty w działalności rolnej,
- przemyśle meblowym – permetryna dodawana jest do środków impregnujących drewno (to popularna substancja do zwalczania szkodników drewna np. kołatkowatych),
- medycynie i weterynarii – permetrynę wykorzystuje się w środkach zwalczających wszy, pchły oraz świerzbowce,
- środkach przeciwko owadom i insektom bytującym w pomieszczeniach gospodarstwa wiejskiego.
3. Permetryna jako środek przeciwko kleszczom
Eksperci agencji Centers for Disease Control and Prevention udowodnili, że permetryna wykazuje silne działanie owadobójcze nie tylko w przypadku organizmami powodującymi straty w działalności rolnej. Okazuje się, że związek ten może uchronić nas również przed kleszczami.
Specjaliści wykazali, że odzież nasączona permetryną unieszkodliwia wszystkie gatunki chorobotwórczych kleszczy i nimf. Kleszcze w zetknięciu ze spryskanymi permetryną ubraniami zdychają lub doznają paraliżu, a w konsekwencji nie są zdolne do kąsania.
W jaki sposób zabezpieczać się przed atakiem kleszczy?
Permetryną w aerozolu spryskujemy odzież (pamiętajmy jednak, aby robić to na zewnątrz, a nie w pomieszczeniach domu lub mieszkania)! Spryskaną odzież pozostawiamy na na 2-4 godziny do wyschnięcia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.