Persuflacja
Persuflacja (inaczej pertubacja lub przedmuchiwanie jajowodów) to badanie wykonywane, aby ocenić drożność jajowodów. Polega ono na wprowadzeniu gazu do jamy macicy, jajowodów i jamy otrzewnej. Jeśli podczas badania wykryje się niewielkie zrosty po zapaleniu jajowodów, persuflacja może też służyć jako zabieg leczniczy. Ciśnienie gazu wówczas może być zastosowane do mechanicznego udrożnienia jajowodów. Stosowana jest także w diagnostyce niepłodności u kobiet lub przy potwierdzeniu innych przyczyn zmniejszenia drożności jajowodów, np. guzów.
1. Przygotowania do badania drożności jajowodów
Persuflacja wymaga badań poprzedzających - badania ginekologicznego i rozmazu mikrobiologicznego z pochwy.
Jeżeli podczas badania zostanie zastosowane znieczulenie ogólne, zwykle przed pertubacją przeprowadza się także:
- morfologię krwi;
- badania rentgenowskie;
- u osób powyżej 50. roku życia - EKG spoczynkowe.
Przed badaniem należy poinformować lekarza o dacie ostatniej miesiączki. Przed samym badaniem (wystarczy 20 minut) należy przyjąć czopek ze środkiem rozkurczowym. Ma to na celu osłabienie kurczliwości macicy lub ewentualnie zniesienia występujących skurczów rogów macicy.
2. Jak wykonuje się przedmuchiwanie jajowodów?
Przedmuchiwanie jajowodów wykonuje się po całkowitym zakończeniu krwawienia miesiączkowego, ale do 10. dnia cyklu miesięcznego, w gabinecie ginekologicznym. Osoba badana siada na fotelu ginekologicznym. Najpierw zakładane są wzierniki ginekologiczne, które pozwalają lekarzowi obejrzeć zewnętrzne ujście szyjki macicy. Do wziernika wprowadzany jest aparat Schultza, który „wdmuchuje” dwutlenek węgla do jamy macicy. Stosowanym gazem jest dwutlenek węgla, ze względu na łatwą jego penetrację do światła jamy macicy, a następnie poprzez jajowody do jamy otrzewnej. Gdy lekarz słyszy w słuchawkach szmer, kiedy gaz dostaje się do jamy otrzewnej pacjentki z ujścia jajowodów, świadczy to o drożności jajowodów. Za pomocą kimografu, tj. specjalnego aparatu rejestrującego zmiany ciśnienia gazu, wyznaczana jest krzywa zmian ciśnienia gazu w drogach rodnych, co pozwala na dodatkowe potwierdzenie drożności jajowodów. Otrzymany wykres ciśnienia, pod jakim gaz przemieszcza się przez jajowody, umożliwia stwierdzić, czy drożność jajowodów jest prawidłowa, czy też jajowody są zablokowane.
Badanie trwa ok. 20 minut. Wynik persuflacji podawany jest w postaci opisu, często z dołączonym wykresem kimograficznym.
W trakcie persuflacji pacjentka powinna mówić lekarzowi o wszelkich odczuwanych dolegliwościach, np. ból, osłabienie, duszność. Persuflacja nie wywołuje żadnych powikłań. Można ją okresowo powtarzać. Może być przeprowadzana u wszystkich kobiet, oprócz tych, u których występuje właśnie miesiączka oraz kobiet w ciąży.
Przedmuchiwanie jajowodów jest badaniem ważnym, ponieważ niewykryta niedrożność jajowodów może powodować trudności z zajściem w ciążę lub nawet ją uniemożliwić. Jest to metoda prosta, ale może dawać czasami błędne wyniki, dlatego stosowana jest głównie jako metoda orientacyjna.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.