Trwa ładowanie...

Picie wina receptą na chorobę Alzheimera?

Avatar placeholder
07.01.2016 08:25
Picie wina receptą na chorobę Alzheimera?
Picie wina receptą na chorobę Alzheimera? (Źródło: 123 rf)

Badania sugerują, że picie dwóch lampek wina dziennie może zmniejszać ryzyko śmierci w przypadku pacjentów z chorobą Alzheimera. Okazuje się również, że osoby spożywające umiarkowane ilości tego alkoholu – pomiędzy 3 a 4,5 jednostek dziennie – mają o 77 proc. niższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami pijącymi jedną jednostkę lub mniej.

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego badali 321 osób z alzheimerem we wczesnym stadium przez okres trzech lat. Okazało się, że 8 proc. pacjentów nie spożywało alkoholu wcale, a 4 proc. z nich piło więcej niż 4,5 jednostki dziennie. Jedna na sześć osób (17 proc.) spożywała 3-4,5 jednostki dziennie. W czasie trwania badań 16,5 proc. pacjentów zmarło, a najmniejszą śmiertelność odnotowano właśnie w ostatniej z wymienionych grup.

Badacze brali pod uwagę wiek, płeć, styl życia i stan zdrowia pacjentów. Przyznali jednak, że osoby pijące więcej mogły pochodzić z bogatszej warstwy społecznej, co wpływa na oczekiwaną długość życia. Innym wyjaśnieniem może być to, że osoby bardziej schorowane i bliższe śmierci zwykle spożywają mniej alkoholu.

Naukowcy są zdania, że badania tego typu są użyteczne w podkreślaniu pewnych trendów, jednak na wyniki mogą wpływać różnorodne czynniki, takie jak ogólny stan zdrowia, zażywane leki czy wcześniejsze nawyki dotyczące spożywania alkoholu. Ostrzegają też, że należy wykonać więcej badań w celu ustalenia jednoznacznych konkluzji dotyczących dobroczynnego działania alkoholu. Większość nie wyraża pochwały dla picia w związku z otrzymanymi w badaniach wynikami.

Warto pamiętać, by nie spożywać alkoholu w nadmiarze – wytyczne zakładają picie nie więcej niż 3-4 jednostek alkoholu dziennie w wypadku mężczyzn, oraz 2-3 jednostek w przypadku kobiet. Przykładowo, dwie lampki wina to 3,2 jednostki, a 2 kufle piwa to 4,6 jednostek. Naukowcy są zdania, że należy inwestować w kolejne badania, aby odkrywać różne sposoby zapobiegania demencji oraz lepiej zrozumieć, jak różne ilości konsumpcji alkoholu wpływają na mózg.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze