Trwa ładowanie...

Picie wina receptą na chorobę Alzheimera?

Badania sugerują, że picie dwóch lampek wina dziennie może zmniejszać ryzyko śmierci w przypadku pacjentów z chorobą Alzheimera. Okazuje się również, że osoby spożywające umiarkowane ilości tego alkoholu – pomiędzy 3 a 4,5 jednostek dziennie – mają o 77 proc. niższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami pijącymi jedną jednostkę lub mniej.

Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego badali 321 osób z alzheimerem we wczesnym stadium przez okres trzech lat. Okazało się, że 8 proc. pacjentów nie spożywało alkoholu wcale, a 4 proc. z nich piło więcej niż 4,5 jednostki dziennie. Jedna na sześć osób (17 proc.) spożywała 3-4,5 jednostki dziennie. W czasie trwania badań 16,5 proc. pacjentów zmarło, a najmniejszą śmiertelność odnotowano właśnie w ostatniej z wymienionych grup.

Badacze brali pod uwagę wiek, płeć, styl życia i stan zdrowia pacjentów. Przyznali jednak, że osoby pijące więcej mogły pochodzić z bogatszej warstwy społecznej, co wpływa na oczekiwaną długość życia. Innym wyjaśnieniem może być to, że osoby bardziej schorowane i bliższe śmierci zwykle spożywają mniej alkoholu.

Naukowcy są zdania, że badania tego typu są użyteczne w podkreślaniu pewnych trendów, jednak na wyniki mogą wpływać różnorodne czynniki, takie jak ogólny stan zdrowia, zażywane leki czy wcześniejsze nawyki dotyczące spożywania alkoholu. Ostrzegają też, że należy wykonać więcej badań w celu ustalenia jednoznacznych konkluzji dotyczących dobroczynnego działania alkoholu. Większość nie wyraża pochwały dla picia w związku z otrzymanymi w badaniach wynikami.

Warto pamiętać, by nie spożywać alkoholu w nadmiarze – wytyczne zakładają picie nie więcej niż 3-4 jednostek alkoholu dziennie w wypadku mężczyzn, oraz 2-3 jednostek w przypadku kobiet. Przykładowo, dwie lampki wina to 3,2 jednostki, a 2 kufle piwa to 4,6 jednostek. Naukowcy są zdania, że należy inwestować w kolejne badania, aby odkrywać różne sposoby zapobiegania demencji oraz lepiej zrozumieć, jak różne ilości konsumpcji alkoholu wpływają na mózg.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.