Pojawia się, gdy hormony szaleją. Ostrzega, że tarczyca źle pracuje
Pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy jest coraz więcej. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niedomagający narząd może dawać wiele nieswoistych objawów. Z niektórymi pójdziemy do gastroenterologa, a z innymi – do psychiatry. Tymczasem tu może być potrzebny endokrynolog.
1. Tarczyca - "maszyna" do produkcji hormonów
Tarczyca to niewielki gruczoł, który produkuje dwa ważne hormony (trójjodotyroninę i tyroksynę). Regulują metabolizm organizmu, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, wpływają na procesy termogenezy. Zarówno nadmierna produkcja hormonów (nadczynność tarczycy), jak i niewystarczająca (niedoczynność tarczycy) są zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Jednak choroby tarczycy często dają nieswoiste objawy. Niekiedy to lekarze innej specjalności kierują chorego na badania tarczycowe, podejrzewając, że odpowiadają za tajemnicze i niepokojące symptomy. Czasami jednak chora tarczyca w żaden sposób nie sygnalizuje problemu.
- Często jest tak, że niejako przypadkiem wykrywane jest nieprawidłowe wydzielanie hormonów – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie endokrynolog z Centrum Medycznego Damiana, dr n. med. Barbara Piotrowska i dodaje: - Takie sytuacje zdarzają się często u młodych kobiet, które starając się o dziecko, wykonują badania tarczycowe. Czują się dobrze, a mimo to w badaniach pojawiają się nieprawidłowości.
Jest jednak kilka objawów, na które pacjenci endokrynologiczni narzekają szczególnie często.
1.1. Zmęczenie i senność oraz mgła mózgowa
Mgłę mózgową wiążemy z COVID-19, jednak może ona wystąpić w przebiegu wielu chorób, w tym – tarczycy. Jeśli masz problemy ze skupieniem się, zapamiętywaniem lub jasnym myśleniem, może to być oznaka, że hormony gruczołu tarczowego nie funkcjonują prawidłowo.
- Przy niedoczynności tarczycy może wystąpić senność i zmęczenie, ale to są objawy, które także towarzyszą nadczynności tarczycy. W tej chorobie pacjenci mają problemy z wysiłkiem fizycznym, tracą masę ciała, w tym masę mięśniową, co przekłada się na ich wydolność wysiłkową – mówi ekspertka.
1.2. Problemy żołądkowo-jelitowe
Dolegliwości układu pokarmowego sprawią, że pierwsze kroki skierujemy do gastrologa. To może być błąd, bo metabolizmem naszego organizmu w dużej mierze steruje właśnie tarczyca.
- Dolegliwości jelitowe także mogą wskazywać na choroby tarczycy. Przy niedoczynności tarczycy mogą wystąpić zaparcia, a przy nadczynności – biegunki – zwraca uwagę endokrynolog.
1.3. Obniżenie nastroju
Nadczynność tarczycy sprawia, że chorzy czują często pobudzenie, są nerwowi i mają problemy z zasypianiem. W niedoczynności tarczycy nierzadko zmęczeniu i senności towarzyszą także objawy depresji, stany lękowe i zmienność nastrojów.
- U pacjentów z depresją psychiatrzy niekiedy podejrzewają, że źródłem problemu jest nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Obniżenie nastroju może być objawem niedoczynności – tłumaczy dr Piotrowska.
1.4. Problemy z masą ciała
Spowolniony lub przyspieszony metabolizm sprawia, że chora tarczyca prowadzi do nadmiernej utraty masy ciała lub – wręcz przeciwnie.
- Dolegliwości, z jakimi w pierwszej kolejności stawiamy się u internisty, a które często wskazują na zaburzenia pracy tarczycy, to przyrost masy ciała czy problemy ze schudnięciem. Pacjenci nadmiernie tyją, czasem mówią, że odżywiają się prawidłowo, wykonują wysiłek fizyczny, a mimo to masa ciała się nie zmniejsza – mówi ekspertka.
1.5. Zaburzenia rytmu serca
- Klasyczne objawy chorób tarczycy często stwierdzają kardiolodzy, którzy odnotowują zaburzenia rytmu serca. To jeden z podstawowych objawów przy nadczynności tarczycy – dolegliwości ze strony serca – przyznaje endokrynolog.
Co więcej, w przebiegu niedoczynności może dochodzić do stopniowej utraty elastyczności naczyń krwionośnych, a jest to jednym z czynników powstawania nadciśnienia tętniczego, podobnie jak tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca, które występuje często wśród pacjentów z nadczynnością.
2. Inne objawy chorej tarczycy
Choć występują często, to niejedyne objawy chorej tarczycy. Wśród innych, na które narzekają pacjenci u endokrynologa, znajdują się:
- wypadanie włosów,
- zaburzenia miesiączkowania,
- zaburzone odczuwanie smaku potraw,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zaburzenia widzenia,
- spadek libido,
- niepłodność, a także powikłania w czasie ciąży.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.