Trwa ładowanie...

Pielęgniarka - zawód, obowiązki, zarobki, ubiór

Pielęgniarka lub pielęgniarz to pracownik służby zdrowia, który sprawuje opiekę w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i leczenia. Osoba na tym stanowisku może pracować w szpitalu, przychodni, hospicjum czy ambulatorium. Jakie są obowiązki pielęgniarki?

spis treści

1. Kim jest pielęgniarka?

Pielęgniarka to pracownik zakładu opieki zdrowotnej. Obowiązki pielęgniarki lub pielęgniarza koncentrują się wokół opieki leczniczej, diagnostycznej, rehabilitacyjnej i pielęgnacyjnej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Osoby, pracujące na tym stanowisku starają się zapewnić jak najlepszy komfort pacjentom, zwracają uwagę na pory podawania leków, higienę czy spożywane posiłki. Pielęgniarki wykonują bardzo wymagającą pracę, muszą być dobrze zorganizowane i panować nad stresem.

1.1. Kim jest pielęgniarka dyplomowana?

Określenie pielęgniarka dyplomowana było popularne kilkanaście lat temu i używano go, by określić osoby które skończyły studia wyższe. Wówczas pielęgniarką można było zostać od razu po pięcioletnim liceum medycznym. Od 2005 roku osoby pracujące w tym zawodzie muszą mieć dyplom magistra.

2. Obowiązki pielęgniarki

Pielęgniarka pewnie wiele różnych zadań, w zależności od miejsca w jakim pracuje. Do głównych obowiązków należy:

 • mierzenie temperatury i ciśnienia,
 • prowadzenie karty choroby,
 • zmiana opatrunków,
 • robienie zastrzyków,
 • zakładanie wenflonów,
 • podawanie leków,
 • podłączanie tlenu czy kroplówek,
 • asystowanie lekarzowi podczas operacji,
 • przygotowanie chorych do badań i zabiegów,
 • informowanie lekarza o wynikach badań czy stanie pacjenta,
 • pomaganie chorym w podstawowych czynnościach,
 • wykonywanie szczepień.

Pielęgniarka pracuje w systemie zmianowym, często musi pojawić się w miejscu zatrudnienia w weekendy czy święta. Osoba na tym stanowisku musi posiadać wiedzę medyczną, a także mieć konkretne cechy charakteru.

Pielęgniarka powinna być sympatyczna, cierpliwa, wyrozumiała, empatyczna i opiekuńcza. Jednocześnie oczekuje się od niej profesjonalizmu, umiejętności podejmowania decyzji, odporności psychicznej i stanowczości.

Ponadto, liczy się również spryt, siła fizyczna w pewnym znaczeniu oraz dobre zdolności manualne. Pielęgniarka powinna potrafić rozmawiać z osobami w każdym wieku, dodawać otuchy i jak najlepiej dbać o pacjentów.

Zobacz także:

3. Zarobki pielęgniarek

Pielęgniarka może pracować w przychodni, ośrodku zdrowia, szpitalu, ambulatorium, placówkach rehabilitacyjnych lub w hospicjum. Pensja pielęgniarek jest zależna od miejsca pracy, konkretnego miasta i stażu pracy, zwykle wynosi od 3000 do 4000 złotych brutto.

Niestety z powodu niezadawalających zarobków coraz więcej pielęgniarek szuka pracy w innym zawodzie lub decyduje się na przeprowadzkę do innego kraju.

4. Ubiór pielęgniarki

Pielęgniarka ze względu na pracę w służbie zdrowia i ciągły kontakt zdrowia musi wyglądać schludnie i profesjonalnie. Osoby na tym stanowisku zwykle noszą komplety medyczne, złożone z bluzki i spodni, bądź spódnicy.

Mogą mieć one różne fasony i kolory, choć często zdarza się dana placówka medyczna ma wymagania w kwestii ubioru lub dostarcza służbowe uniformy. Pielęgniarki muszą posiadać specjalne buty medyczne (np. sandały, klapki, chodaki), która mają dobrą przyczepność do podłoża i łatwo je umyć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza