Pielęgniarka - zawód, obowiązki, zarobki, ubiór
Pielęgniarka lub pielęgniarz to pracownik służby zdrowia, który sprawuje opiekę w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i leczenia. Osoba na tym stanowisku może pracować w szpitalu, przychodni, hospicjum czy ambulatorium. Jakie są obowiązki pielęgniarki?
1. Kim jest pielęgniarka?
Pielęgniarka to pracownik zakładu opieki zdrowotnej. Obowiązki pielęgniarki lub pielęgniarza koncentrują się wokół opieki leczniczej, diagnostycznej, rehabilitacyjnej i pielęgnacyjnej.
Osoby, pracujące na tym stanowisku starają się zapewnić jak najlepszy komfort pacjentom, zwracają uwagę na pory podawania leków, higienę czy spożywane posiłki. Pielęgniarki wykonują bardzo wymagającą pracę, muszą być dobrze zorganizowane i panować nad stresem.
1.1. Kim jest pielęgniarka dyplomowana?
Określenie pielęgniarka dyplomowana było popularne kilkanaście lat temu i używano go, by określić osoby które skończyły studia wyższe. Wówczas pielęgniarką można było zostać od razu po pięcioletnim liceum medycznym. Od 2005 roku osoby pracujące w tym zawodzie muszą mieć dyplom magistra.
2. Obowiązki pielęgniarki
Pielęgniarka pewnie wiele różnych zadań, w zależności od miejsca w jakim pracuje. Do głównych obowiązków należy:
- mierzenie temperatury i ciśnienia,
- prowadzenie karty choroby,
- zmiana opatrunków,
- robienie zastrzyków,
- zakładanie wenflonów,
- podawanie leków,
- podłączanie tlenu czy kroplówek,
- asystowanie lekarzowi podczas operacji,
- przygotowanie chorych do badań i zabiegów,
- informowanie lekarza o wynikach badań czy stanie pacjenta,
- pomaganie chorym w podstawowych czynnościach,
- wykonywanie szczepień.
Pielęgniarka pracuje w systemie zmianowym, często musi pojawić się w miejscu zatrudnienia w weekendy czy święta. Osoba na tym stanowisku musi posiadać wiedzę medyczną, a także mieć konkretne cechy charakteru.
Pielęgniarka powinna być sympatyczna, cierpliwa, wyrozumiała, empatyczna i opiekuńcza. Jednocześnie oczekuje się od niej profesjonalizmu, umiejętności podejmowania decyzji, odporności psychicznej i stanowczości.
Ponadto, liczy się również spryt, siła fizyczna w pewnym znaczeniu oraz dobre zdolności manualne. Pielęgniarka powinna potrafić rozmawiać z osobami w każdym wieku, dodawać otuchy i jak najlepiej dbać o pacjentów.
3. Zarobki pielęgniarek
Pielęgniarka może pracować w przychodni, ośrodku zdrowia, szpitalu, ambulatorium, placówkach rehabilitacyjnych lub w hospicjum. Pensja pielęgniarek jest zależna od miejsca pracy, konkretnego miasta i stażu pracy, zwykle wynosi od 3000 do 4000 złotych brutto.
Niestety z powodu niezadawalających zarobków coraz więcej pielęgniarek szuka pracy w innym zawodzie lub decyduje się na przeprowadzkę do innego kraju.
4. Ubiór pielęgniarki
Pielęgniarka ze względu na pracę w służbie zdrowia i ciągły kontakt zdrowia musi wyglądać schludnie i profesjonalnie. Osoby na tym stanowisku zwykle noszą komplety medyczne, złożone z bluzki i spodni, bądź spódnicy.
Mogą mieć one różne fasony i kolory, choć często zdarza się dana placówka medyczna ma wymagania w kwestii ubioru lub dostarcza służbowe uniformy. Pielęgniarki muszą posiadać specjalne buty medyczne (np. sandały, klapki, chodaki), która mają dobrą przyczepność do podłoża i łatwo je umyć.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.