Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy astmy

Avatar placeholder
06.02.2019 15:30
Pierwsze objawy astmy
Pierwsze objawy astmy

Typowe i najczęściej spotykane objawy astmy to: problemy ze złapaniem tchu, uporczywy i napadowy kaszel, ściskanie w piersiach i bardzo charakterystyczny dla astmatyków – świszczący oddech.

Najbardziej typowa jest jednak napadowa duszność, objawiająca się uczuciem ucisku w klatce piersiowej, która najczęściej pojawia się w nocy lub nad ranem. W czasie ataku astmatycznego nie jesteśmy w stanie wykonywać żadnych czynności wymagających choćby najmniejszego wysiłku. Problemem staje się chodzenie, a nawet mówienie.

Kaszel to też jeden z głównych objawów astmy. Pojawia się, podobnie jak wspomniane uczucie duszności, w nocy lub nad ranem. Zdarza się, że kaszel jest jedynym objawem choroby, przez co może ona być mylona z innymi schorzeniami. Postawienie właściwej diagnozy może być wówczas tym bardziej trudne, gdyż astmatyczny kaszel bywa różny: może być suchy, ale może mu też towarzyszyć gęsta i trudna do odkrztuszenia wydzielina. Zdarza się, że objawy astmy z dnia na dzień nasilają się, by następnie po pewnym czasie ustąpić. Nie oznacza to jednak, że astma opuściła nas raz na zawsze. Niestety, objawy astmy powracają.

Z astmą u kobiet w ciąży bywa naprawdę różnie: u części kobiet nasilenie choroby zmniejsza się, u niektórych zwiększa, a u reszty się nie zmienia. Słabo kontrolowana astma wpływa niekorzystnie na rozwój płodu i może być przyczyną zwiększonej umieralności okołoporodowej, wcześniactwa i małej masy urodzeniowej.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jeżeli zaś astma jest kontrolowana, to rokowanie okołoporodowe jest takie same, jak u dzieci kobiet zdrowych. Warto zwrócić uwagę niepokojącym się o zdrowie i rozwój maleństwa przyszłym mamom, że większość leków stosowanych w leczeniu astmy nie wywiera niekorzystnego działania na płód. Większe zagrożenie dla dzieci niesie nieodpowiednia kontrola astmy u matki niż leczenie astmy.

Bywa, że trzeba podjąć decyzję o tzw. leczeniu agresywnym, gdy dochodzi do nagłego zaostrzenia objawów. Takie leczenie stosuje się po to, aby nie doprowadzić do niedotlenienia płodu. Stosuje się wówczas szybko działające wziewne beta2-mimetyki oraz tlen, a czasami też glikokortykosteroidy podawane doustnie.

Badania wykazały, że nawet tak złożone leczenie nie pociąga za sobą negatywnych skutków dla rozwoju dziecka, a wręcz przeciwnie. A zatem zdecydowanie lepsze są prawidłowe leczenie astmy i profilaktyka ataków w ciąży niż obawa o działania niepożądane leków.

Bibliografia:

Rowińska - Zakrzewska A., Kuś J., Choroby układu oddechowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2884-1
Droszcz W. (red.), Choroby płuc. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-04-7
Droszcz W. Astma, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-8-32-004009-8
Stelmach I., Astma dziecięca - wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 83-200-3308-3

Objawy astmy

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy astmy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze