Trwa ładowanie...

Domowy test na raka. "Skuteczność nawet 94 proc."

We wstępnym badaniu na 1175 osobach test wykazał 94-proc. czułość i 84–90-proc. swoistość
We wstępnym badaniu na 1175 osobach test wykazał 94-proc. czułość i 84–90-proc. swoistość (Getty Images)

Od sierpnia bieżącego roku w Stanach Zjednoczonych można kupić zestaw Cancer Detect Test for Oral & Throat Cancer, czyli test do wykrywania nowotworów jamy ustnej i gardła w warunkach domowych. Jest on skierowany przede wszystkim do byłych i obecnych palaczy oraz wszystkich osób powyżej 50. roku życia.

spis treści

1. Jak działa test wykrywający raka szyi i głowy?

Osoby, które chcą wykonać test, otrzymują pocztą tubkę do zbierania śliny, którą muszą wypełnić i odesłać do firmy, która go produkuje. Tam analizuje się RNA pod kątem zmian w komórkach ludzkich i mikrobiomie jamy ustnej i gardła, które są związane z rakiem.

Następnie osoby te odbywają 15-minutowe konsultacje telemedyczne. Pacjenci, którzy mają pozytywny wynik testu, są proszeni o kontakt z ośrodkiem onkologicznym w celu pogłębionej diagnostyki.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

- W przypadku osób, które mają pozytywny wynik testu, ale nie mają widocznych zmian w biopsji, lekarze prawdopodobnie zdecydują się na nadzór – powiedział dr Guru Banavar, dyrektor ds. technologii w Viome.

We wstępnym badaniu na 1175 osobach test wykazał 94-proc. czułość i 84–90-proc. swoistość. Test nie został dotychczas zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Okazuje się, testy molekularne służące do wykrywania nowotworu są obecne na rynku od kilku lat. Także w Polsce dostępny jest test do detekcji raka pęcherza moczowego, którego czułość szacuje się na 99 proc. a swoistość na 88 proc.Jest dostępny w ramach NFZ.

2. 5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce stanowią nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy, szyi oraz ucha traktuje się jako jedną grupę ze względu na podobieństwo diagnostyczne i terapeutyczne nowotworów wchodzących w jej skład. Zalicza się do niej:

  • raka jamy ustnej,
  • raka języka,
  • raka wargi,
  • raka gardła,
  • raka krtani,
  • raka jamy nosowej,
  • raka zatok obocznych nosa,
  • raka ślinianki,
  • nowotwory ucha (narządu słuchu).

W Polsce, w ostatnich latach na nowotwór ucha czy głowy choruje około 6000 pacjentów rocznie. W Stanach Zjednoczonych w 2010 roku rozpoznano 36 500 nowych przypadków zachorowań na raka jamy ustnej i gardła oraz zanotowano 7880 zgonów z tego powodu.

Nowotwory regionu głowy i szyi stanowią ponad pięć procent wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju nowotworów złośliwych.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze