Pierwszy polski lek przeciwbólowy. Alternatywa dla silnego opioidu
Nowoczesny lek przeciwbólowy opracowany w Polsce został właśnie zarejestrowany. Eksperci są zdania, że jest to ogromny krok dla polskiej branży farmaceutycznej.
W tym artykule
Innowacyjne osiągnięcie polskich naukowców
Firma Orphinic Scientific ogłosiła pomyślną rejestrację Trabumagu – pierwszego polskiego leku przeciwbólowego o unikalnym mechanizmie działania. Opracowany przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego lek uzyskał aprobatę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wyróżnia go zwiększony profil bezpieczeństwa oraz nowatorskie połączenie tramadolu i soli magnezu, co pozwala na redukcję dawki substancji czynnej przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności.
Prezes Orphinic Scientific, dr Adam Kruszewski, podkreślił w oświadczeniu prasowym, że rejestracja Trabumagu to przełomowe osiągnięcie dla polskiego przemysłu farmaceutycznego. Następnym krokiem ma być proces rejestracji leku na rynkach UE, który ma przebiegać w ramach Procedury Wzajemnego Uznania (MRP, Mutual Recognition Procedure).
Artur Płonowski, Chief Medical Officer firmy, wyjaśnił w komunikacie firmy, że kluczowym elementem innowacyjności Trabumagu jest synergiczne działanie tramadolu i soli magnezu. Taka kombinacja nie tylko zwiększa efektywność przeciwbólową, ale również minimalizuje ryzyko skutków ubocznych związanych z wysokimi dawkami tramadolu. Rozwiązanie to wzbudziło zainteresowanie potencjalnych partnerów biznesowych, którzy rozważają współpracę w zakresie produkcji i dystrybucji leku.
Znany środek przeciwbólowy zwiększa ryzyko zawału i udaru
Dzięki Trabumagowi i innym projektom, firma Orphinic Scientific jeszcze bardziej ugruntowała swoją pozycję jako jednego z liderów polskiej biotechnologii. Firma udowadnia, że rodzimi naukowcy i przedsiębiorcy mogą rywalizować z międzynarodowymi koncernami, wnosząc realny wkład w globalny rozwój farmaceutyczny.
Tramadol - co to za substancja?
Tramadol, czyli chlorowodorek tramadolu, to składnik silnych leków opioidowych. Intensywne działanie przeciwbólowe tramadolu prowadzi do "znieczulania", czyli czasowego upośledzania neuroprzekaźników odpowiedzialnych za wysyłanie sygnałów bólowych.
Podstawą do przepisania tramadolu jest bardzo silny ból, deklarowany przez pacjentów jako ciężki do wytrzymania. Często lek ten stosuje się w opiece paliatywnej, przy chorobach nowotworowych lub po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych.
O uszczelnianiu regulacji dotyczących przepisywania opioidów pisaliśmy w WP abcZdrowie m.in. tutaj: Zmiany w receptach. Bez badania lekarz nie przepisze tych leków.
Tramadol, ze względu na swoje działanie, nie powinien być przyjmowany dłużej niż przez 2 tygodnie, gdyż wykazuje on silny potencjał uzależniający.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- PAP
- abcZdrowie.pl
- MyCompanyPolska.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.