Trwa ładowanie...

Pigułka na pamięć

W Wielkiej Brytanii trwają badania nad lekiem, który ma pomóc zapobiegać roztargnieniu osób w podeszłym wieku. Środek nie leczy chorób mózgu, a jedynie poprawia pamięć.

spis treści

1. Prace nad nowym lekiem

Lek na zapominanie został już z pozytywnym wynikiem przetestowany na zwierzętach. W przyszłym roku rozpoczną się badania preparatu na ludziach. W przypadku korzystnego wyniku testów, w ciągu pięciu lat lek może zostać wprowadzony na rynek.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Problemy z pamięcią

Na zaburzenia pamięci wpływ ma między innymi kortyzol – hormon stresu. Wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji mózgu. Z kolei na wzrost poziomu kortyzolu w organizmie wpływa enzym 11-beta-HSD1. Na zaburzenia poznawcze cierpi jedna trzecia osób w podeszłym wieku. Zdarza się, że wychodzą z domu nie wiedząc, dokąd mają pójść, zapominają, gdzie zostawili jakiś przedmiot, zostawiają odkręcony gaz. Zdarzenia te są bardzo przykre i sprawiają, że osoba starsza kwestionuje swoje zdolności umysłowe. Zaburzenia pamięci są również jednym z objawów choroby Alzheimera, która dotyka 14% osób po 65 roku życia.

3. Działanie nowego leku

Testowany specyfik na pamięć kontroluje produkcję enzymu 11-beta-HSD1. U badanych myszy możliwości pamięciowe znacznie poprawiły się po podaniu leku. Starsze myszy równie dobrze co młodsze radziły sobie z zadaniami pamięciowymi i zadaniami wymagającymi uczenia się. Jednakże według wyników badań, lek korzystnie wpływa jedynie na starzejący się mózg.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza