Trwa ładowanie...

Pigułka na pamięć

W Wielkiej Brytanii trwają badania nad lekiem, który ma pomóc zapobiegać roztargnieniu osób w podeszłym wieku. Środek nie leczy chorób mózgu, a jedynie poprawia pamięć.

Zobacz film: "Pierwsze oznaki zaburzeń pamięci"

spis treści

1. Prace nad nowym lekiem

Lek na zapominanie został już z pozytywnym wynikiem przetestowany na zwierzętach. W przyszłym roku rozpoczną się badania preparatu na ludziach. W przypadku korzystnego wyniku testów, w ciągu pięciu lat lek może zostać wprowadzony na rynek.

2. Problemy z pamięcią

Na zaburzenia pamięci wpływ ma między innymi kortyzol – hormon stresu. Wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji mózgu. Z kolei na wzrost poziomu kortyzolu w organizmie wpływa enzym 11-beta-HSD1. Na zaburzenia poznawcze cierpi jedna trzecia osób w podeszłym wieku. Zdarza się, że wychodzą z domu nie wiedząc, dokąd mają pójść, zapominają, gdzie zostawili jakiś przedmiot, zostawiają odkręcony gaz. Zdarzenia te są bardzo przykre i sprawiają, że osoba starsza kwestionuje swoje zdolności umysłowe. Zaburzenia pamięci są również jednym z objawów choroby Alzheimera, która dotyka 14% osób po 65 roku życia.

3. Działanie nowego leku

Testowany specyfik na pamięć kontroluje produkcję enzymu 11-beta-HSD1. U badanych myszy możliwości pamięciowe znacznie poprawiły się po podaniu leku. Starsze myszy równie dobrze co młodsze radziły sobie z zadaniami pamięciowymi i zadaniami wymagającymi uczenia się. Jednakże według wyników badań, lek korzystnie wpływa jedynie na starzejący się mózg.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.