Pigułka na pamięć
W Wielkiej Brytanii trwają badania nad lekiem, który ma pomóc zapobiegać roztargnieniu osób w podeszłym wieku. Środek nie leczy chorób mózgu, a jedynie poprawia pamięć.
1. Prace nad nowym lekiem
Lek na zapominanie został już z pozytywnym wynikiem przetestowany na zwierzętach. W przyszłym roku rozpoczną się badania preparatu na ludziach. W przypadku korzystnego wyniku testów, w ciągu pięciu lat lek może zostać wprowadzony na rynek.
2. Problemy z pamięcią
Na zaburzenia pamięci wpływ ma między innymi kortyzol – hormon stresu. Wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji mózgu. Z kolei na wzrost poziomu kortyzolu w organizmie wpływa enzym 11-beta-HSD1. Na zaburzenia poznawcze cierpi jedna trzecia osób w podeszłym wieku. Zdarza się, że wychodzą z domu nie wiedząc, dokąd mają pójść, zapominają, gdzie zostawili jakiś przedmiot, zostawiają odkręcony gaz. Zdarzenia te są bardzo przykre i sprawiają, że osoba starsza kwestionuje swoje zdolności umysłowe. Zaburzenia pamięci są również jednym z objawów choroby Alzheimera, która dotyka 14% osób po 65 roku życia.
3. Działanie nowego leku
Testowany specyfik na pamięć kontroluje produkcję enzymu 11-beta-HSD1. U badanych myszy możliwości pamięciowe znacznie poprawiły się po podaniu leku. Starsze myszy równie dobrze co młodsze radziły sobie z zadaniami pamięciowymi i zadaniami wymagającymi uczenia się. Jednakże według wyników badań, lek korzystnie wpływa jedynie na starzejący się mózg.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.