Pigułki po mogą nie zadziałać, jeśli kobieta waży ponad 70 kg
Jak dowodzą amerykańscy eksperci ds. Zdrowia Seksualnego, pigułka po stosowana jako sposób antykoncepcji awaryjnej może nie zadziałać w przypadku kobiet, które ważą ponad 70 kg lub których BMI przekracza 26.
Levonelle i ellaOne to dwie najpopularniejsze pigułki po - obydwie są mniej skuteczne w przypadku kobiet ważących ponad 70 kg. Specjaliści sugerują, że lek może być bardziej rozcieńczony lub szybciej rozkładany przez organizmy cięższych osób.
Wydział ds. Ochrony Zdrowia Publicznego i Rozrodczego (FSRH) nalega, aby farmaceuci i lekarze informowali kobiety o tym, że pigułka może nie zadziałać. Zaleca się im połknięcie dwóch tabletek, czyli podwojenie dawki lub nakłania do używania awaryjnej wkładki wewnątrzmacicznej.
Dr Jane Dickson, wiceprezes FSRH, powiedziała, że pigułka działa przez zakłócenie uwalniania jajeczka i zapłodnienia poprzez zwiększenie dawki hormonu progestagenu, który znajduje się w normalnych tabletkach antykoncepcyjnych.
"U kobiet ważących więcej lek może być mniej skuteczny, ponieważ ulega rozcieńczeniu we krwi" - wyjaśnia.
70 kilogramów to limit wagi potwierdzony badaniami. Może się okazać, że dla niektórych kobiet niewskazane będzie dopiero przekroczenie 95 kg. Jednak dla bezpieczeństwa sugeruje się ostrożność już przy wadze 70 kg lub wskaźniku masy ciała przekraczającym 26 - jest to poziom, na którym skuteczność preparatu może maleć. BMI jest punktem odniesienia w ocenie, czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu.
FSRH twierdzi, że najlepszą antykoncepcją w sytuacjach awaryjnych jest stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.
Dr Dickson powiedziała, że na skuteczność wkładki nie wpływa waga kobiety, ponieważ zapobiega ona zapłodnieniu w inny sposób. Jest toksyczna dla plemników i jajeczek oraz działa lokalnie.
Tabletka po jest wygodniejszym wyborem dla wielu kobiet, ponieważ wymaga jedynie wizyty w aptece. Wkładka musi być natomiast założona przez lekarza.
Dr Dickson dodaje, że oba typy tabletek po są uważane za mniej skuteczne u cięższych kobiet, ale związek jest szczególnie silny w przypadku pigułek na bazie levonorgestrelu (takich jak Levonelle).
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy antykoncepcja po będzie skuteczna? - odpowiada lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
- Krwawienie po antykoncepcji awaryjnej - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Zapłodnienie a antykoncepcja awaryjna - odpowiada lek. Jarosław Maj
Uważa się, że Levonelle uniemożliwia 95 proc. ciąż, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin, a skuteczność ellaOne sięga 95 proc. nawet po jej zażyciu w ciągu pięciu dni. Po ostrzeżeniu FSRH producenci najpopularniejszych zapobiegawczych środków antykoncepcyjnych, takich jak ellaOne, zaczęli bronić ich efektywności.
Dyrektor marketingowa HRA Pharma, Clare Newins, powiedziała: "Staramy się dopilnować, aby kobiety nie zrozumiały błędnie tych wskazówek i nie uwierzyły, że nie ma skutecznych doustnych środków antykoncepcji awaryjnej".
"EllaOne nadal jest najskuteczniejszą doustną metodą antykoncepcji awaryjnej dla większości kobiet w standardowej dawce (30 mg w pojedynczej tabletce) niezależnie od ich masy ciała lub BMI" - dodała.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.