Trwa ładowanie...

Pinoterapia – co to jest, wskazania, przeciwwskazania, cena

 Katarzyna Kurek
16.10.2023 16:22
Pinoterapia stosowana jest w terapii bólu pochodzenia ortopedycznego i neurologicznego
Pinoterapia stosowana jest w terapii bólu pochodzenia ortopedycznego i neurologicznego (Adobe Stock)

Pinoterapia to metoda terapeutyczna, która sprowadza się do stymulowania określonych na ciele punktów przy pomocy dedykowanych narzędzi. Jej twórcą jest polski ortopeda, Radosław Składowski. Na czym dokładnie polega pinoterapia? Na co pomaga?

spis treści

1. Co to jest pinoterapia?

Pinoterapia (pinopresura) to technika terapeutyczna, która zaliczana jest do terapii odruchowych. Metoda ta polega na stymulacji wybranych na ciele punktów przy pomocy specjalnych narzędzi, nazywanych pinami (miedziane gwoździe) i katami/pinokatami (gładkie noże).

Co istotne, stymulacja narzędziami jest nieinwazyjna, dlatego też nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Sesję przeprowadza się w pozycji leżącej lub siedzącej, co jest wygodne dla pacjenta.

Zobacz film: "Akupunktura sposobem na wyjście z nałogu"

Pinoterapia pobudza określone ośrodki w mózgu, przez co uruchamia samonaprawcze procesy organizmu. Znajduje zastosowanie w zespołach bólowych i problemach pochodzenia ortopedycznego i neurologicznego.

Metodę opracował polski lekarz ortopeda, Radosław Składowski, który szerzej zajmuję się medycyną manualną.

2. Jakie są wskazania do pinoterapii?

Jak zostało wspomniane, pinoterapia znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu bólu pochodzenia ortopedycznego oraz neurologicznego.

Zabiegi wykonuje się najczęściej w następujących przypadkach:

3. Przeciwwskazania do pinoterapii

Mimo licznych zalet pinoterapii metoda ta nie jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do sesji pinopresury są przede wszystkim mechaniczne uszkodzenia skóry, niektóre choroby skóry, infekcje skórne i inne aktywne problemy dermatologiczne.

Z zabiegu nie powinny korzystać także osoby cierpiące na epilepsję, tętniaki oraz nowotwory. Przeciwwskazanie stanowi też skaza naczyniowa oraz ostre infekcje wirusowe i bakteryjne.

Bezpieczeństwo wykonywania pinoterapii w ciąży zawsze należy omówić z lekarzem.

4. Skutki uboczne pinoterapii

Zabiegi charakteryzują się stosunkowo dużą intensywnością, dlatego też część pacjentów odczuwa bolesność. Po sesji pinopresury może pojawić się także tkliwość oraz zaczerwienienie w obszarze poddanym zabiegowi.

Procedura pinoterapii uznawana jest za metodę stosunkowo bezpieczną. Jednak należy zwracać uwagę, by sesję przeprowadzała wykwalifikowana osoba (ukończony kurs pinoterapii), gdyż w jej trakcie wykorzystuje się narzędzia, które mogą doprowadzić do przerwania ciągłości skóry (zranienie).

5. Cena pinoterapii

Cena pinopresury zależy od wielu zmiennych, jak doświadczenie terapeuty, miasto, czy indywidualny cennik gabinetu. Średnio jednak za pojedynczy zabieg należy zapłacić 70-150 zł.

O ilości koniecznych zabiegów decyduje terapeuta, na podstawie stanu zdrowia i indywidualnych wskazań pacjenta.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze