Trwa ładowanie...

Plaga w Chorwacji. Turyści muszą mieć się na baczności

 Katarzyna Prus
12.07.2023 13:08
Polacy uwielbiają tam spędzać wakacje. Groźna niespodzianka czyha w wodzie
Polacy uwielbiają tam spędzać wakacje. Groźna niespodzianka czyha w wodzie (Getty Image)

Choć są niewielkie, ale mogą być przyczyną poważnych problemów. Podczas beztroskiej zabawy w wodzie lepiej uważać, by nie nadepnąć na jeżowca. Konsekwencje takiego spotkania mogą być bardzo bolesne i skutecznie zepsują wakacyjny wypoczynek.

spis treści

1. Uwaga na jeżowce

Na pokryte niewielkimi kolcami jeżowce można trafić zazwyczaj w płytkiej wodzie, np. w pobliżu skał. Mogą się też sprytnie chować między kamieniami, przez co trudno je zauważyć.

Prawdziwą zmorą stały się między innymi w chętnie odwiedzanej przez Polaków Chorwacji. Dlatego na takie wakacje warto zabrać ze sobą specjalne buty ochronne.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Choć jeżowce nie są agresywne, spotkanie z nimi nie zawsze należy do przyjemnych. Podczas kąpieli łatwo na nie nadepnąć, a to może się skończyć bolesnym urazem. Dlatego warto uważać, zwłaszcza jeśli woda blisko brzegu jest mętna i trudno zobaczyć, co kryje się na dnie.

Ukłucie jeżowca może być niebezpieczne
Ukłucie jeżowca może być niebezpieczne (Getty Images)

Ostre kolce jeżowca mogą się łatwo odłamać i wbić w ciało. Niektóre jeżowce mogą też ukąsić, w wyniku czego do organizmu dostaje się jad.

2. Tych objawów nie lekceważ

Ran, które powstają po wbiciu w ciało kolca jeżowca nie należy bagatelizować, gdyż mogą doprowadzić do zakażenia. Należy uważać, by poranione miejsce nie stało się nadmiernie czerwone i opuchnięte. Może to oznaczać, że doszło do infekcji.

Po ukłuciu, należy od razu oczyścić i zdezynfekować ranę. Następnie usuwamy wbity w ciało kolec (można do tego użyć pęsety), a potem dokładnie przemywamy to miejsce wodą z mydłem i ponownie używamy środka odkażającego. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami pozbyć się kolca, lepiej od razu skontaktować się z lekarzem.

W przypadku silnego bólu można stosować popularne środki przeciwbólowe (np. ibuprofen czy paracetamol). Konieczne mogą się też okazać maści z antybiotykiem do stosowania miejscowego.

3. Poważne powikłania

Jeśli przez kilka dni objawy nie mijają, a oprócz bólu i zaczerwienienia pojawia się także obrzęk, gorączka, a rana nie chce się goić, natychmiast trzeba skontaktować się z lekarzem.

Po ukłuciu przez jeżowca może dojść także m.in. do osłabienia, bólu mięśni, drgawek a w skrajnych przypadkach nawet do niewydolności oddechowej, która jest zagrożeniem dla życia. W takich sytuacjach nie należy zwlekać z wezwaniem pomocy medycznej.

W przypadku infekcji lekarz może przepisać antybiotyki albo skierować na leczenie w szpitalu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze