Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Plamki Fordyce‘a - przyczyny, zapobieganie, leczenie, samodzielne usuwanie

Plamki Fordyce'a to łagodne, małe zmiany, pojawiające się na ciele. Zwykle nie przekraczają kilku milimetrów, mają jasny żółtawy lub czerwonawy kolor. Są rozpoznawane najczęściej na ustach, powiekach, sutkach, prąciu czy wargach sromowych. Mogą pojawić się również w jamie ustnej. Co warto wiedzieć o plamkach Fordyce'a?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Czym są plamki Fordyce‘a?

Plamki Fordyce’a (krostki Fordyce’a) to niewielkie, bezbolesne, białe, żółtawe lub czerwonawe grudki. Ich wielkość nie przekracza 5 mm, zazwyczaj rozwijają się na narządach płciowych u mężczyzn i kobiet, na ustach, powiekach lub sutkach.

Mogą pojawić się także w obrębie mieszków włosowych, występować pojedynczo lub w grupach. Krostki Fordyce'a nie bolą, nie swędzą i nie można się nimi zarazić.

Początkowo u wielu osób budzą niepokój, ponieważ przypominają niektóre choroby weneryczne, opryszczkę, a nawet nowotwory. Zwykle internista, dermatolog, ginekolog lub urolog w zależności od obszaru zajętego plamkami Fordyce'a bez problemu rozpoznaje schorzenie.

2. Przyczyny powstawania plamek Fordyce'a

Plamki Fordyce'a pojawiają się na skutek gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Krostki te występują u około 80% ludzi na świecie, bez względu na płeć. Najczęściej są one spotykane u osób starszych, ale nie jest to reguła.

Plamki Fordyce'a są obecne w skórze od urodzenia, ale wraz z upływem czasu ulegają powiększeniu i stają się coraz bardziej widoczne. Bez względu na rozmiar są wyłącznie defektem kosmetycznym i nie stanowią powodu do niepokoju.

Zobacz także:

3. Jak zapobiec powstawaniu plamek Fordyce'a?

Wykazano, że plamki Fordyce'a pojawiają się najczęściej u osób, które spożywają produkty, obfitujące w węglowodany proste i tłuszcze (zwłaszcza trans), co przekłada się na podwyższenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

W profilaktyce plamek Fordyce'a największą rolę odgrywa zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w warzywa i pełnoziarniste pieczywo, ryże czy makarony.

Bardzo istotne jest ograniczenie spożycia cukru i jego pochodnych, soli i wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych. Warto pamiętać, że na wygląd i kondycję skóry ogromny wpływ ma palenie papierosów i picie alkoholu.

Kolejnym krokiem jest picie 1,5-2 litry wody dziennie, a także suplementacja witamin w przypadku stwierdzenia ich niedoborów w profilaktycznych badaniach krwi (wykonywanych minimum raz w roku).

4. Leczenie plamek Fordyce'a

Krostki Fordyce’a nie wywołują bólu ani świądu, nie istnieje również możliwość zarażenia innej osoby, nawet poprzez dotyk. Z tego względu większość osób nie wykonuje żadnych działań, mających na celu usunięcie plamek.

Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy grudki są bardzo widoczne i wywołują dyskomfort. Wówczas pacjentom proponuje się zabieg laserem CO2, który jest mało bolesny i nie wymaga pobytu w szpitalu.

Metoda ta pozwala na usunięcie zmian bez uszkadzania okolicznych tkanek. Widoczność plamek Fordyce'a zmniejszają również kremy do użytku miejscowego, zawierające tretinoinę, która wspomaga złuszczanie się komórek, ograniczających ujście mieszków włosowych.

Uzasadnione jest również zastosowanie płynów przeznaczonych do skóry trądzikowych, ze względu na zawartość nadtlenku benzylu i kwasu salicylowego.

5. Samodzielne usuwanie plamek Fordyce'a

Samodzielne usuwanie krostek Fordyce'a nie jest dobrym pomysłem i rzadko kończy się powodzeniem. Jedynie w nielicznych przypadkach po naciśnięciu grudki pojawia się niewielka ilość płynu z jego wnętrza, najczęściej jednak próby wyciskania kończą się krwawieniem i pojawianiem się siniaków.

Samodzielnie usuwanie krostek wywołuje dość duży ból i może skutkować wystąpieniem stanu zapalnego, a nawet blizn. Zazwyczaj nieestetyczne ślady pojawiają się na skutek prób wyciskania plamek, zlokalizowanych w okolicy ust.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza