Planujesz wakacje? Wskazali miejsca, gdzie najłatwiej o zatrucie
Magazyn Forbes stworzył listę miejsc, w których najłatwiej o przykre doznania pod postacią klątwy faraona, a mówiąc wprost – biegunki, wymiotów czy bólów brzucha. Najnowszy ranking zawiera miejsca, które urlopowicze, także z Polski, szczególnie lubią. Gdzie lepiej zachować ostrożność?
1. Niechciana pamiątka z wakacji
Przygotowując ranking Forbes wziął pod uwagę liczbę komentarzy w TripAdvisorze z takimi słowami kluczowymi jak "zatrucie pokarmowe", a także "salmonella", "zapalenie żołądka i jelit", "e-coli". Dodatkowo posłużył się danymi Centers for Disease Control and Prevention (CDC) dotyczącymi miejsc, w których lepiej unikać spożywania wody z kranu czy poradami z zakresu szczepień od ekspertów z NHS Fit for Travel.
Forbes opracował również wskaźnik Travel Bug Index wyrażony w skali od 0 do 100. Im wyżej na skali, tym większe ryzyko, że urlop może nam przerwać nieprzyjemna choroba.
Na liście uplasowały się:
- przylądek Punta Cana na Dominikanie (miejsce pierwsze, 90,4 pkt w skali) – w tym tropikalnym miejscu niemal dziesięć proc. odwiedzających skarżyło się na przykre dolegliwości w trakcie urlopu,
- Szarm el-Szejk w Egipcie (80,4 pkt) – aż 11 proc. komentujących skarżyło się na choroby, w tym zatrucia pokarmowe; jak zwraca uwagę Forbes, tutaj należy za "wszelką cenę unikać wody z kranu",
- Sal w Republice Zielonego Przylądka (ponad 70 pkt.) – skargi w tym malowniczym miejscu zgłaszało 11 proc. odwiedzających,
- Playa del Carmen i Cabo San Lucas – oba w Meksyku – zajęły czwarte i piąte miejsce na świecie (63 pkt.).
Również Europa doczekała się rankingu. Na podium znalazły się:
- Benidorm w Hiszpanii,
- Londyn w Wielkiej Brytanii,
- Słoneczny Brzeg w Bułgarii,
- francuski Paryż i hiszpańska Teneryfa zajęły czwarte i piąte miejsce.
2. Zatrucia pokarmowe? GIS radzi
Do najczęstszych zakażeń, jak wskazuje Forbes, należy salmonelloza, infekcja wirusowa żołądka i jelit – tzw. grypa żołądkowa, zakażenie bakteriami E.coli i tzw. biegunka podróżnych.
Niestety także w Polsce ryzyko zatrucia pokarmowego jest latem większe. Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę, że patogenom atakującym układ pokarmowy sprzyjają wysokie temperatury. Jak wskazuje GIS, w naszym kraju za zakażenia odpowiadają głównie bakterie Campylobacter. Mogą wywoływać wysoką gorączkę, nudności, biegunki z krwią, a nawet ostre zapalenie żołądka i jelit.
Drugą najczęstszą przyczyną problemów z układem pokarmowym jest bakteria Salmonella, z kolei największym zagrożeniem są pałeczki jadu kiełbasianego. Botulina, którą produkuje Clostridium botulinum, rozwija się chętnie w konserwach, ale można ją znaleźć także w kukurydzy w puszce, oliwkach i jakichkolwiek innych przetworach puszkowanych czy w słoikach.
Na zatrucie pokarmowe wskazują objawy takie jak:
- silny ból brzucha,
- wzdęcia i biegunka,
- nudności i wymioty,
- gorączka, dreszcze i osłabienie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.