Trwa ładowanie...

Plastry i gumy nikotynowe - czy pomogą ci wyjść z nałogu?

Avatar placeholder
11.02.2020 13:22
Plastry i gumy nikotynowe - czy pomogą ci wyjść z nałogu?
Plastry i gumy nikotynowe - czy pomogą ci wyjść z nałogu?

Tytoń należy do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych używek. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie dnia bez wypalenia określonej liczby papierosów. Dym tytoniowy ma bardzo szkodliwy wpływ nie tylko na organizm i zdrowie palacza, ale również na jego otoczenie. Nowotwory złośliwe płuc, rak jamy ustnej, krtani, gardła, nerek, przełyku czy pęcherza moczowego to tylko nieliczne choroby spowodowane paleniem. Dlatego w trosce o zdrowie swoje i najbliższych warto pomyśleć o rzuceniu tego zgubnego nałogu. Bardzo popularne stały się różne plastry i gumy nikotynowe. Czy tego rodzaju metody są skuteczne?

spis treści

1. Gumy do żucia zawierające nikotynę

Paląc papierosy, możemy się uzależnić, natomiast przy zażywaniu gum z nikotyną ryzyko uzależnienia jest stosunkowo niewielkie, a dodatkowo zauważalne jest znacznie mniejsze stężenie nikotyny we krwi. Zaraz po rzuceniu palenia zaleca się przyjmowanie od 8 do 12 gum do żucia na dobę. Skuteczność takiej terapii zależna jest nie tylko od liczby przyjmowanych kostek, ale również od odpowiedniej techniki żucia. W celu uzyskania upragnionego efektu, gumę należy przeżuwać przez około 30 minut, z przerwami po uzyskaniu intensywnego smaku. Równomierne uwalnianie nikotyny jest możliwe dzięki systematycznym ruchom żującym. Podczas wykonywania 15 ruchów żujących może pojawić się mrowienie, w trakcie którego należy odpowiednio umiejscowić gumę pomiędzy policzkiem a zębami i dziąsłami. Gdy nieprzyjemne uczucie ustąpi, trzeba ponownie rozpocząć żucie.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Palenie papierosów w ciąży jedną z przyczyn ADHD"

Specjaliści zalecają wszystkim osobom, które przyjmują określoną liczbę kostek, aby w trakcie żucia nie spożywały różnego rodzaju płynów, które mogą zmniejszyć zdolność wchłaniania się nikotyny. Stosowanie gum nikotynowych niezgodnie z informacją dołączoną do opakowania może doprowadzić do zatrucia, dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami i stosować się do podanych wskazówek.

Rzucanie palenia w ten sposób trwa zwykle 3 miesiące, po czym stopniowo zmniejsza się dawkę. Nie zaleca się stosowania takiej terapii dłużej niż rok. Inne przeciwwskazania to przede wszystkim: nadciśnienie tętnicze, choroby stawu żuchwowo-skroniowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, obliteracja naczyń, czynne zapalenie przełyku, a także okres ciąży lub karmienia piersią.

2. Plastry nikotynowe

Plastry przykleja się codziennie w innym miejscu, raz na dobę, dawkę stopniowo zmniejszamy aż do całkowitego odstawienia. W tym przypadku sposób dawkowania uzależniony jest od stopnia uzależnienia oraz od ich rodzaju. Bez względu na to, jakie plastry przyklejamy, należy zwracać uwagę na zalecenia producenta. Terapii nie należy stosować dłużej, niż jest to opisane w ulotce. Gdy nikotynowa terapia zastępcza nie przynosi zamierzonych efektów, warto poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Osoby, które chcą powtórzyć kurację plastrami nikotynowymi muszą pamiętać o przerwie pomiędzy przyjmowaniem danych produktów.

Dzięki takim nikotynowym specyfikom nie tylko rzucamy palenie, ale również odzyskujemy zdrowie i dobre samopoczucie. Przyjmując nikotynę w postaci plastra czy gumy, uwalniamy organizm od licznych szkodliwych substancji znajdujących się w dymie tytoniowym. Skuteczność takiej terapii w dużej mierze zależy od prawidłowej techniki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Psychoterapia behawioralno-poznawcza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze