Trwa ładowanie...

Plastyka odbytu – wskazania, przebieg zabiegu i efekty

Avatar placeholder
19.05.2022 15:14
Plastyka odbytu to usunięcie nadmiaru skóry wokół odbytu.
Plastyka odbytu to usunięcie nadmiaru skóry wokół odbytu. (adobestock)

Plastyka odbytu to zabieg polegający na usunięciu luźnej skóry wokół odbytu. Wskazania są bardzo różne, zarówno medyczne, jak i związane z dyskomfortem. Jakie są wskazania do zabiegu? Na czym polega procedura? Dlaczego powstają fałdy anodermalne?

spis treści

1. Co to jest plastyka odbytu?

Plastyka odbytu, inaczej plastyka fałdów skórnych odbytu czy plastyka przerośniętych fałdów anodermy, to zabieg, który polega na usunięciu luźnej skóry wokół odbytu (anodermy).

Powodem, dla którego pacjenci decydują się na wykonanie plastyki odbytu są zbyt luźne skórne fałdy odbytu. Dla wielu osób to spory problem lub kompleks, który utrudnia życie intymne.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Jednak efektem zabiegu jest nie tylko poprawa komfortu i samopoczucia, ale i zmniejszenie ryzyka pojawienia się stanów zapalnych okolic intymnych czy uciążliwego świądu.

2. Fałd skórny przy odbycie – przyczyny i objawy

Fałdy brzeżne odbytu, inaczej fałdy anodermalne, to przerośnięta, rozciągnięta skóra w okolicy odbytu: wystające z odbytu, środka fragmenty skóry, które nie dają się schować do schować. Pojawiają się także typowe dolegliwości, takie jak uczucie mokrego odbytu, świąd odbytu, pieczenie połączone z zaczerwienieniem.

Fałdy anodermalne nogą mieć rozmiar od kilku milimetrów do około 2 centymetrów. Choć problem może pojawić się u każdej osoby, bez względu na płeć, częściej dotyczy kobiet.

Ma to związek z przebytym porodem, ale i dźwiganiem ciężkim przedmiotów czy narażaniem się na duży wysiłek fizyczny. Mogą być wynikiem przedłużonego parcia na stolec u pacjentów z zaparciami.

Czasem okołoodbytnicze fałdy skórne ulegają przerostowi wtórnie do procesów chorobowych o różnym podłożu toczących się w okolicy anorektalnej, choroby hemoroidalnej czy chorób zapalnych jelit. Przyczyną pojawiania się fałdów skórnych w okolicy odbytu może być także zakrzepica okołoodbytnicza.

3. Na czym polega zabieg plastyki odbytu?

Leczenie chirurgiczne fałdów anodermalnych polega na wycięciu ich w znieczuleniu miejscowym i założeniu szwów rozpuszczalnych. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i trwa kilkanaście minut.

Użycie lasera pozwala na bezszwowe wycięcie powstałej zmiany, pozostawiając minimalną ranę po zabiegu. Dzięki temu zwykle nie trzeba zakładać szwów. To znacznie skraca się okres rekonwalescencji.

Po wykonanym zabiegu bardzo ważne jest dbanie o higienę i odpowiednią pielęgnację okolicy odbytu. To szczególnie istotne w czasie gojenia się ran.

Inne zalecenia po zabiegu plastyki odbytu obejmują wstrzemięźliwość seksualną, unikanie wysiłku fizycznego podczas gojenia się miejsca poddanego zabiegowi oraz konieczność utrzymywania diety zapobiegającej zaparciom.

4. Wskazania do plastyki odbytu

Jakie są wskazania do zabiegu? To między innymi:

  • wystające z odbytu fałdy skórne,
  • częste infekcje okolicy odbytu,
  • świąd okolicy odbytu,
  • uczucie mokrego odbytu,
  • silny dyskomfort odczuwany w okolicy odbytu związany z przerośnięciem fałdów skórnych, dyskomfort psychiczny wynikający z problemów higienicznych,
  • niemożność utrzymania odpowiedniej higieny w obrębie odbytu,
  • niezadowolenie z wyglądu okolic odbytu.

5. Diagnostyka i przygotowanie do zabiegu

Gdy pojawiają się problemy związane z okolica odbytu, należy udać się do specjalisty – proktologa, który przeprowadzi badanie. Podstawowe metody badania proktologicznego to:

Badanie fizykalne per rectum, to jest badanie odbytu palcem, podczas którego możliwa jest ocena napięcia zwieracza odbytu, bolesność podczas badania, obecność zmian w zasięgu palca.

Anoskopia, wideoanoskopia, które polega na wprowadzeniu przez kanał odbytu specjalnego jednorazowego wziernika podłączonego do źródła światła. Obraz widoczny jest na monitorze, co pozwala na ocenę kanału odbytu, obecność szczeliny odbytu, wielkość guzków krwawniczych.

Rektoskopia, wideorektoskopia, która polega na wprowadzeniu przez kanał odbytu specjalnego jednorazowego wziernika, co pozwala na obejrzenie śluzówki odbytnicy i uwidocznienie zmian, a także pobranie wycinków do badania histologicznego.

Lekarz po przeprowadzonym wywiadzie podmiotowym i przedmiotowym, a także wykonaniu badania specjalistycznego, ustala przyczynę dolegliwości i proponuje leczenie.

To plastyka odbytu w przypadku, gdy dokuczają zbyt luźne skórne fałdy odbytu czy na przykład opaskowanie żylaków odbytu metodą Barrona, gdy problemem są żylaki odbytu.

6. Przeciwwskazania do plastyki odbytu

Choć zabieg plastyki odbytu jest bezpieczny, prosty i małoinwazyjny, istnieją okoliczności, w których przeprowadzenie go nie jest możliwe. Do głównych przeciwwskazań zabiegowych należy:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • infekcja w miejscu zabiegu,
  • zażywanie leków światłouczulających,
  • nowotwór.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze