Trwa ładowanie...

Płodność mężczyzny

Avatar placeholder
13.05.2017 09:17
Płodność mężczyzny
Płodność mężczyzny (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Płodność mężczyzny to jego zdolność do zapłodnienia kobiety. Mimo iż problem niepłodności męskiej jest stosunkowo rzadko poruszany, statystyki wykazują, że problemy mężczyzn z poczęciem dziecka są niemal tak częste, jak trudności kobiet z zajściem w ciążę. Dobrą wiadomością dla panów, którzy mimo starań nie są ojcami jest fakt, że współczesna medycyna może większości z nich pomóc. Leczenie niepłodności nie jest już tematem tabu i coraz więcej mężczyzn decyduje się na specjalistyczną pomoc.

1. Przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn

Do wystąpienia problemów z płodnością przyczynia się otyłość, wiek (po 40. roku życia zdolność do poczęcia dziecka zaczyna maleć), aktualne lub przebyte choroby przenoszone drogą płciową, palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Również niektóre leki mogą powodować trudności z poczęciem. Niepłodność może być wywołana zupełnym brakiem spermy, niską jej jakością, nieprawidłowym kształtem spermy lub problemami z jej poruszaniem. Niekiedy sperma mężczyzny jest zupełnie nieruchoma, przy czym może być żywa lub martwa. Także problemy z wydzielaniem spermy, zaburzenia erekcji i inne kłopoty łóżkowe mogą uniemożliwić zapłodnienie. W przypadku niektórych mężczyzn za niepłodność odpowiedzialne są żylaki powrózka nasiennego. Dodatkowe ciepło wydzielane przez żyłę może powodować małą liczbę plemników i utrudniać ruch spermy.

2. Objawy i diagnoza niepłodności u mężczyzn

Jeśli para współżyje przez rok bez zabezpieczenia i mimo to nie dochodzi do zapłodnienia, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni przebadać się. O ile w przypadku kobiet nieregularne miesiączki mogą być sygnałem problemów z płodnością, wyraźne objawy niepłodności u mężczyzn to rzadkość. Można jedynie podejrzewać zaburzenia hormonalne u panów z nietypowym owłosieniem, niskim libido i zaburzeniami seksualnymi.

Zobacz film: "Przyczyny obniżonej płodności mężczyzn [Specjalista radzi]"

Niepłodność u mężczyzn rozpoznaje się zwykle na podstawie analizy próbki spermy. To proste badanie pozwala na zmierzenie ilości nasienia i plemników, a także na ocenę kształtu i ruchliwości plemników. Wskazane jest co najmniej dwukrotne zbadanie nasienia, by potwierdzić wyniki badania. Niekiedy lekarze zlecają dodatkowe badania i testy, na przykład badanie u urologa, specjalistyczną analizę nasienia, badanie krwi w celu oceny poziomu hormonów, badanie ultradźwiękami, biopsję jąder, badanie moczu po ejakulacji, wazografię lub badanie cytogenetyczne (po kilkukrotnym poronieniu).

3. Jak poprawić płodność?

Niektórym przyczynom niepłodności można zaradzić za pomocą leczenia lub operacji. Jeśli jednak na pogorszenie płodności mężczyzny wpływa tryb życia lub złe nawyki, można pomóc sobie we własnym zakresie. Aby zapewnić jądrom odpowiednią temperaturę, należy zrezygnować ze slipek na rzecz bokserek. Slipy przyciągają jądra zbyt blisko ciała, a wysoka temperatura nie sprzyja jakości plemników. Oprócz ciasnej bielizny należy wystrzegać się długich, gorących kąpieli i pryszniców, sauny oraz jazdy na rowerze. Mężczyźni, którzy starają się o dziecko powinni zapomnieć również o korzystaniu z koców elektrycznych lub rozgrzewających okładów na krocze. Bardzo dobrym pomysłem jest ograniczenie ilości spożywanego alkoholu i rzucenie palenia. Zarówno alkohol, jak i tytoń powodują bowiem zmniejszenie produkcji spermy i spowolnienie plemników. Podobne działanie mają narkotyki i niektóre leki. Płodność u mężczyzn można poprawić również poprzez ograniczenie ilości kontaktów seksualnych. W czasie dni płodnych partnerki należy uprawiać seks co drugi dzień, a nie codziennie. Wskazana jest przy tym rezygnacja z lubrykantów, które mogą negatywnie wpłynąć na ilość plemników.

Szanse na zapłodnienie partnerki wzrosną dzięki zastosowaniu właściwych pozycji seksualnych. Mężczyzna powinien zachęcić partnerkę do pozostania w pozycji horyzontalnej przez około 15-20 minut po stosunku. Sam powinien zadbać o zdrową dietę. Racjonalne odżywianie przysłuży się produkcji spermy, podobnie jak umiarkowanie intensywne ćwiczenia oraz przyjmowanie suplementów diety z cynkiem. W diecie potencjalnego taty nie może zabraknąć witaminy C oraz produktów z likopenem. Duże znaczenie ma również umiejętność radzenia sobie ze stresem. Aby poprawić jakość nasienia, warto ćwiczyć jogę lub stosować inne techniki relaksacyjne.

Płodność jest dla mężczyzn starających się o dziecko sprawą priorytetową. Niestety, w wyniku problemów zdrowotnych oraz niezdrowego trybu życia wielu panów ma kłopoty z poczęciem dziecka. Niekiedy zmiana stylu życia wystarczy, by zostać ojcem. Jeśli tak się nie stanie, warto poszukać pomocy specjalisty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze