Trwa ładowanie...

Pływasz w soczewkach kontaktowych? Możesz nawet stracić wzrok

 Katarzyna Prus
13.06.2022 15:29
Pływanie w soczewkach kontaktowych może być bardzo niebezpieczne dla oczu
Pływanie w soczewkach kontaktowych może być bardzo niebezpieczne dla oczu (Getty Images)

Nie zdejmujesz soczewek kontaktowych przed kąpielą w morzu lub jeziorze? Możesz mieć poważny problem z oczami. - Mamy nawet pacjentów, którzy po takiej kąpieli stracili wzrok. Rokowania w takich sytuacjach są niepewne i tak naprawdę nie wiemy, jakie skutki przyniesie operacja - ostrzega prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.

spis treści

1. Niebezpieczna kąpiel

- Mamy wysyp pacjentów, którzy wracają z wakacji z poważnymi problemami oczu. To zapalenia czy owrzodzenia rogówki, a także zapalenia spojówek. U niektórych pacjentów doszło nawet do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Przyczyna jest ta sama, kąpiel w morzu lub basenie w soczewkach kontaktowych - tłumaczy prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.

Kąpiel w soczewkach kontaktowych może się skończyć nawet utratą wzroku
Kąpiel w soczewkach kontaktowych może się skończyć nawet utratą wzroku (Getty Images)
Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na wzrok?"

- Świadomość zagrożenia jakie niesie za sobą taka kąpiel jest niestety nadal zbyt mała i niewiele osób zdejmuje soczewki przed wejściem do wody. Dotyczy to zarówno nastolatków jak i dorosłych - dodaje okulista.

Dlaczego taka kąpiel jest groźna? - Soczewki po kontakcie z wodą stają się rezerwuarem drobnoustrojów m.in. bakterii i grzybów. Bardzo szybko przenikają one do tkanek oka powodując infekcje. Pozornie niewinna kąpiel na wakacjach może mieć więc bardzo poważne konsekwencje - ostrzega prof. Rejdak.

2. Możesz stracić wzrok

Przebieg infekcji zależy m.in. od drobnoustroju, który ją wywołał. - Najbardziej niebezpieczne są infekcje grzybicze. W takich przypadkach zapalenie rogówki może mieć bardzo ciężki przebieg, łącznie z owrzodzeniem. Po jego wyleczeniu, może pozostać blizna, która ogranicza w pewnym stopniu widzenie. W takich przypadkach pacjent moze być nawet poddany przeszczepowi rogówki - tłumaczy prof. Rejdak.

- W cięższych przypadkach zapalenie rogówki kończy się całkowitą lub częściową utratą wzroku. Kwalifikujemy takich pacjentów do przeszczepu rogówki, ale rokowania są niepewne. Nie wiemy, na ile uda się przywrócić wzrok - zaznacza okulista.

Bardzo niebezpiecznym dla oka pierwotniakiem jest Acanthamoeba. - Należy on do grupy pełzaków, stąd nazwa infekcji, którą wywołuje: pełzakowate zapalenie rogówki. Atakuje on tkankę oka, w momencie, kiedy są już jakieś mikrourazy, a takie może powodować samo noszenie soczewki - zaznacza prof. Rejdak.

3. Nie skacz na główkę w soczewkach

- Acanthamoeba to bardzo poważne zagrożenie, o którym się praktycznie nie mówi. Występuje ona zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. W czasie wakacji o infekcję wywołaną tym pierwotniakiem jest więc bardzo łatwo. Objawy są bardzo uciążliwe i bolesne - ostrzega okulistka Dorota Stepczenko-Jach.

Przy tak poważnej infekcji leczenie jest bardzo trudne. - Leczenie jest też kosztowne, bo środki stosowane w takich przypadkach trzeba sprowadzać z zagranicy. Po wyleczeniu mogą pojawić się blizny, a także astygmatyzm. Mogą być wskazania do zabiegów operacyjnych - wyjaśnia okulistka.

Może być konieczny nie tylko przeszczep rogówki, ale też inne operacje m.in. operacja zaćmy.

Okulistka przestrzega też przed skakaniem do wody na główkę w soczewkach. - Soczewka może się wtedy łatwo przesunąć czy podwinąć, co może też powodować urazy oka - ostrzega dr Stepczenko-Jach.

4. Okulary zamiast soczewek

Czy zdjęcie soczewek tuż po wyjsciu z wody może ochronić przed infekcją? - Niestety nie. Drobnoustroje mogą przeniknąć do tkanek bardzo szybko, więc nie mamy gwarancji, że nie dojdzie do infekcji. Osoby, które stosowały takie pośrednie rozwiązania też trafiały do naszej kliniki - wyjaśnia prof. Rejdak.

- Najlepszy rozwiązaniem, które gwarantuje nam stuprocentowe bezpieczeństwokorekcyjne okulary do pływania. Można je bez problemu zamówić, tak jak normalne okulary - dodaje okulista.

Zaznacza, że podobne konsekwencje zdrowotne może mieć noszenie soczewek podczas długich lotów samolotem. - W samolocie soczewki powinniśmy zastąpić okularami. Zamknięty obieg powietrza też sprawia, że na soczewkach gromadzą się drobnoustroje i może dojść do infekcji, tak jak w przypadku kąpieli - zaznacza okulista.

- Najlepiej jeśli w samolocie zastąpimy soczewki okularami. Jeśli jednak koniecznie chcemy lecieć w soczewkach, pamiętajmy o optymalnym nawilżeniu oka. Soczewka w takich warunkach szybko wysycha. Powinniśmy mieć ze sobą dobre krople lub żel do oczu - dodaje dr Stepczenko-Jach.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze