Po zjedzeniu papryczki w gardle mężczyzny wypaliła się dziura
47-letni Amerykanin wskutek zjedzenia hamburgera z papryczką Naga Jolokia zaczął gwałtownie wymiotować. Po przewiezieniu do szpitala okazało się, że w jego przełyku powstała 2,5 cm dziura.
1. Zespół Boerhaavego - objawy
Zespół Boerhaavego to pęknięcie przełyku, które po raz pierwszy opisał w 1724r. holenderski lekarz Herman Boerhaave. Znacznie różni się od zespołu Mallory'ego-Weissa, ponieważ nie dochodzi jedynie do pęknięcia błony śluzowej, a do pełnościennego przerwania ciągłości przełyku.
Zespół ten objawia się gwałtownymi wymiotami, bólem w klatce piersiowej i podskórnym rozdęciem. Trudno go zdiagnozować, kiedy jeszcze nie jest za późno na podjęcie odpowiednich działań.
2. Piekielnie ostra Naga Jolokia
Naga Jolokia jest indiańską odmianą chilli. W skali ostrości Scoville uzyskuje milion punktów, podczas gdy papryka pepperoni 100, jalepeno 2 500, a tabasco 30 000. Ta papryczka nie tak dawno była uznawana za najostrzejszą na świecie, od 2012r. to miano nosi Carolina Reaper.
Przez zjedzenie tak ostrej papryczki, w przełyku mężczyzny zrobiła się dziura, a na skutek tego uszkodzenia, w śródpiersiu zebrał się płyn z resztkami jedzenia i pojawiła się lewostronna odma opłucnej. Po 24 dniach pobytu w szpitalu, pacjent został przewieziony do domu. Miał dużo szczęścia, ponieważ taka przypadłość może doprowadzić do śmierci.
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.