Podolog: kim jest i czym się zajmuje? Kiedy należy odwiedzić specjalistę?
Podolog to ekspert od stóp. Rozpoznaje on i usuwa patologiczne zmiany w obrębie kończyn dolnych i paznokci. Specjalista ten bada również przyczyny powstawania tych zmian oraz zajmuje się ich profilaktyką. Z jakimi problemami można zgłosić się do podologa? Jak przygotować się do wizyty?
1. Kim jest podolog?
Podolog to specjalista, który świadczy usługi w zakresie zabiegów podologicznych, łącząc wiedzę głównie z zakresu kosmetologii oraz medycyny. Zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Wykonuje lecznicze zabiegi w stanach chorobowych kończyn dolnych, np. takich jak infekcje grzybicze, wrośnięte paznokcie, czy odciski.
Choć podolog nie jest lekarzem, to jednak wykonywanie tego zawodu wymaga zdobycia określonej wiedzy z zakresu medycyny. Ponadto praktyka podologiczna często wymaga współpracy z lekarzami innych specjalizacji. Dlatego też ten zawód często określany jest jako paramedyczny, czy okołomedyczny.
1.1. Co to jest podologia?
Podologia (gr. podos – stopa, logos – nauka) to nauka o kończynach dolnych. W Polsce nie stanowi specjalizacji lekarskiej. Jednak w niektórych krajach podologię studiuje się na wydziale medycyny, a po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł akademicki.
W praktyce dziedzina ta łączy elementy wiedzy medycznej i wielu innych specjalizacji – kosmetologii, diabetologii, dermatologii, chirurgii czy ortopedii.
2. Czym zajmuje się podolog?
Podolog pomaga dbać o dobrą kondycję stóp. Specjalista ten pomaga usuwać problemy skórne na stopach oraz schorzenia płytki paznokciowej. Niekiedy przeprowadza też badania diagnostyczne.
Zadaniem podologa jest zarówno leczenie zmian powstających w obrębie kończyn dolnych (np. pojawienie się tzw. dzikiego mięsa), jak i zapobieganie ich powstawaniu poprzez profesjonalne zabiegi i odpowiednie metody terapii.
2.1. Problemy, które leczy podolog
Do podologa zgłaszają się osoby, które nie są w stanie samodzielną pielęgnacją pozbyć się rozmaitych schorzeń kończyn dolnych. Bardzo często są to osoby zmagające się z przewlekłym powikłaniem cukrzycy, jakim jest stopa cukrzycowa.
Inne problemy, z którymi warto udać się do podologa to:
- wrastające paznokcie,
- problemy z płytką paznokcia, np. onycholiza,
- haluksy,
- kurzajki,
- modzele,
- odciski,
- grzybica stóp i paznokci,
- pękające pięty,
- infekcje bakteryjne,
- potliwość stóp,
- rekonstrukcja płytki paznokciowej.
2.2. Jakie badania wykonuje podolog?
Podolog przeprowadza także badania stóp, są to tzw. badania podologiczne. Zwykle na początku przeprowadza badanie fizyczne, podczas którego ręcznie sprawdza stan kończyny dolnej. Obecnie jednak w ofercie diagnostycznej wielu gabinetów podologicznych przeprowadza się badania na specjalnych sprzętach.
Pozwalają one na precyzyjną ocenę ewentualnych patologii stóp. Są to m.in.:
- Badanie podoskopowe – przeprowadzane na podoskopie. Dostarcza ono informacji na temat kształtu stopy, pozwala określić jej wklęśnięcie oraz budowę. Jest szczególnie pomocne, np. przy diagnozowaniu płaskostopia.
- Badanie na podobaroskopie – komputerowa platforma zwana podobaroskopem pozwala zbadać obciążenia stóp podczas stania i chodu. Umożliwia to ocenę wad stóp oraz poprawności chodzenia.
Podolog zajmuje się także pobieraniem materiału do badania mykologicznego. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi delikatnie ściera zainfekowaną tkankę i kieruje materiał do laboratorium.
2.3. Zabiegi podologiczne
Pedicure podologiczny
Podolog zajmuje się przeprowadzaniem profesjonalnych zabiegów leczniczych na stopy. Jednym z nich jest pedicure podologiczny, który oprócz właściwości pielęgnacyjnych ma działanie lecznicze.
Zabieg ten składa się z kilku elementów, a pielęgnacja dobrana jest odpowiednio do rodzaju problemu. Zabieg ma poprawić stan zdrowia stóp. W tym celu wykonuje się najczęściej skrócenie płytki paznokciowej, opracowanie wałów okołopaznokciowych, pielęgnację podeszwy stopy oraz usuwanie hiperkeratoz.
Leczenie wrastających paznokci
Wrastające paznokcie to dość częsty problem podologiczny. Wiele osób zastanawia się, jak wyciąć wrastający paznokieć samodzielnie? Otóż jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie ma widocznych objawów infekcji. Najlepiej jednak problem ten rozwiązać z pomocą wykwalifikowanego specjalisty.
Usunięcie części wrastającego paznokcia to popularny zabieg podologiczny, po którym często ma miejsce zakładanie klamer na wrastające paznokcie. Klamry na paznokcie pomagają przywrócić płytkom prawidłowy kształt i tor wrastania.
3. Jak przygotować się do wizyty u podologa?
Przede wszystkim przed wizytą u podologa należy odświeżyć stopy. Zachowanie podstawowych zasad higieny pozwala na przeprowadzenie badania w komfortowych warunkach.
Konieczne jest także zmycie lakieru do paznokci, w przeciwnym razie specjalista nie będzie w stanie prawidłowo ocenić stanu płytki paznokciowej. Należy także pamiętać o tym, by w razie potrzeby zabrać ze sobą wyniki ostatnio przeprowadzonych badań.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.