Trwa ładowanie...

Podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc to nie tylko nasz moralny obowiązek. Również przepisy regulują tę kwestię
Pierwsza pomoc to nie tylko nasz moralny obowiązek. Również przepisy regulują tę kwestię (AdobeStock)

Pierwsza pomoc to nie tylko nasz moralny obowiązek. Również przepisy regulują tę kwestię. Ktoś, kto nie udzieli pierwszej pomocy może być pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. Niestety te zasady są często łamane i świadkowie wypadków po prostu odchodzą czy odjeżdżają. Tłumaczenia są różne: jedni mówią o szoku, inni twierdzą, że po prostu nie potrafili nic zrobić. Efekt jest często tylko jeden – śmierć poszkodowanego.

spis treści

1. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy

Przepisy polskiego prawa mówią, że kierowca, który jest świadkiem wypadku musi się zatrzymać, zabezpieczyć miejsce wypadku, usunąć swój pojazd, by nie tamował ruchu i nie stwarzał zagrożenia, a także, a może przede wszystkim udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe. Gdyby rzeczywiście kierowcy trzymali się tych zasad, na drogach umierałoby znacznie mniej osób. Nie tylko kierowcy mają taki obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, lecz także każda inna osoba, będąca świadkiem wypadku.

2. Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy?

Pamiętajmy, że artykuł 162 Kodeksu karnego mówi: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. „Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby lub osoby do tego powołanej”.

3. Pierwsza pomoc w zakładach pracy i na uczelniach wyższych

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • Pierwsza pomoc w zakładach pracy

Przepisy prawa mówią, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne, dostarczyć środki higieny osobistej, a także środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. W każdym zakładzie pracy musi być apteczka pierwszej pomocy, której wyposażenie będzie dostosowane do konkretnych warunków, a także ilości osób, które ma ochraniać.

  • Pierwsza pomoc na uczelniach wyższych

Nie wszyscy wiemy, że również na wyższych uczelniach muszą znajdować się nie tylko apteczki pierwszej pomocy, ale także zajęcia w warsztatach, pracowniach specjalistycznych, laboratoriach i salach wychowania fizycznego muszą prowadzić osoby, które przeszły szkolenia z pierwszej pomocy. Szkolenia pierwszej pomocy objęte są programem studiów na wszystkich kierunkach na uczelniach medycznych. Często zdarza się, że nawet zajęcia prowadzone są dwukrotnie w trakcie całych studiów. Ma to na celu przede wszystkim nauczenie podstaw ratowania życia człowieka, a także podkreślenie, jak ważne jest to zagadnienie w dzisiejszym życiu.

Każdy z nas powinien znać zasady pierwszej pomocy, by w razie wypadku pomóc poszkodowanym. Można się ich nauczyć na kursie pierwszej pomocy. Takie szkolenie kosztuje około 120 zł, ale często różne instytucje dają możliwość darmowej nauki. Kurs powinno powtarzać się co jakiś czas, w celu przypomnienia podstaw ratowania życia ludzkiego. Osoba wykwalifikowana do udzielania szkoleń w zakresie pierwszej pomocy powinna odbywać zajęcia doszkalające raz na 3-5 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze