Trwa ładowanie...

Podstępny przeciwnik. Objaw raka płuc można zauważyć na twarzy

 Maciej Rugała
15.12.2022 11:35
To niepozorne zmiany, które mogą świadczyć o raku płuc
To niepozorne zmiany, które mogą świadczyć o raku płuc (Getty Images)

Kondycja skóry twarzy jest zależna od wielu czynników, takich jak używane przez nas kosmetyki, temperatura otoczenia, dieta, układ hormonalny i odpornościowy, a także uwarunkowania genetyczne. Są jednak pewne zauważalne zmiany, których przyczyną mogą być niektóre choroby, m.in. rak płuc. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

spis treści

1. Raka płuc widać na twarzy

Nowotwór płuc w początkowych stadiach nie daje wyraźnych objawów. Płuca nie są unerwione, więc nie powodują symptomów bólowych. Jeśli rak płuc powoduje ból w klatce piersiowej, to znaczy, że zaczął zajmować już nie tylko tkankę płuc, ale także inne tkanki znajdujące się w klatce piersiowej. U niektórych pacjentów rak płuc manifestuje wcześniejsze objawy, jednak nie są one oczywiste, przez co mogą być bagatelizowane. Dzieje się tak z symptomami, które widać po twarzy.

Eksperci z Reynolds Cancer Support House wyczulają na jeden z niespecyficznych objawów raka płuc. Jest nim zaczerwienienie i opuchlizna twarzy, które są szczególnie często lekceważone przez kobiety. Powodem opuchlizny i zaczerwienienia jest to, że rozwijający się guz może uciskać na naczynia w obrębie klatki piersiowej, uniemożliwiając swobodny przepływ krwi do głowy. Obrzęk może zajmować także szyję.

2. Jak uchronić się przed rakiem?

Zobacz film: "Zawał płuca. Może dawać nietypowe objawy"

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym zwiększa się zapadalność na choroby nowotworowe. Do najczęstszych czynników zwiększających ryzyko nowotworzenia są uzależnienia, takie jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu. Są to nawyki szczególnie szkodliwe dla górnego odcinka układu pokarmowego, od jamy ustnej na żołądku kończąc. Papierosy dodatkowo są na niechlubnym podium, jeśli chodzi o rozwój raka płuc. Z kolei alkohol dodatkowo obciąża wątrobę, mogąc prowadzić np. do jej stłuszczenia lub marskości. Przyczynia się też do problemów z trzustką.

Duże znaczenie ma także wykonywana przez praca i styl życia. Niektóre zawody, w których ma się do czynienia z substancjami syntetycznymi lub dymem, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc. Dodatkowo stres, niewysypianie się i dieta bogata w sól, cukier, tłuszcze oraz produkty smażone - również podnosi to prawdopodobieństwo.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze