Podwyższone trójglicerydy – skutki, przyczyny, dieta
Gdy po wykonaniu badań okazuje się, że poziom trójglicerydów jest podwyższony, zastanawiamy się , co powinniśmy zrobić, aby go zmniejszyć. Ważne jest, by dowiedzieć się, co spowodowało taki wynik i jak przy pomocy diety można go zmniejszyć.
1. Czym są trójglicerydy?
Trójglicerydy są organicznymi substancjami tłuszczowymi, z których organizm pozyskuje najwięcej energii – stanowią one podstawowy element tkanki tłuszczowej. Tłuszcze są produkowane przez wątrobę i powstają z węglowodanów prostych oraz kwasów tłuszczowych. Ich odpowiedni poziom jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sytuacja staje się jednak poważna, kiedy we krwi podwyższa się ich poziom.
2. Trójglicerydy podwyższone - skutki
Podwyższone trójglicerydy zwiększają ryzyko rozwoju insulinoodporności, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, a także prowadzą do otyłości. Zbyt duże stężenie może spowodować miażdżycę, a co za tym idzie naraża nas to na udar mózgu i zawał serca. Przy poziomie trójglicerydów powyżej 1000mg/dl zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia trzustki.
3. Trójglicerydy podwyższone – przyczyny
Powodów podwyższonych trój glicerydów jest bardzo wiele. Mogą to być choroby metaboliczne, jak cukrzyca, hiperlipidemia: pospolita, złożóna, pierwotna i wtórna. Podwyższone trójglicerydy mogą towarzyć chorobie akromegalii, zespołowi Cushinga, toczni rumieniowatej trzewnej. Zbyt duży ich poziom może także być skutkiem:
• nadużywania alkoholu,
• otyłości,
Co więcej, podwyższenie poziomu trój glicerydów może zostać spowodowane zażywaniem niektórych leków. Są to doustne środki antykoncepcyjne, leki moczopędne, retinoidy, glikokortykosteroidy a także betaadrenolityki.
4. Trójglicerydy podwyższone - dieta
Unikanie jedzenia wszelakich tłuszczy przez osoby o podwyższonym poziomie trójglicerydów nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak zostało wspomniane, trójglicerydy powstają z glukozy, a więc ich poziom zależy od spożywania węglowodanów.
Po ograniczeniu spożywanych tłuszczy, spadek poziomu trójglicerydów zostanie zauważony, jednak nie będzie on wystarczający. Nie należy zapominać o tym, że wiele tłuszczy jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zobacz także:
W walce ze zbyt wysokim poziomem trójglicerydów głównym sprzymierzeńcem jest dieta. Należy z niej wyeliminować produkty zawierające zboża: makarony, kasze, ryż, mąkę, kukurydzę, w tym pieczywo i produkty mączne (pierogi, kopytka.). Unikać należy także olejów roślinnych- słonecznikowego, sojowego, arachidowego, rzepakowego. Można zastąpić je olejem kokosowym lub oliwą z oliwek.
Ograniczony powinien zostać także cukier, i to nie tylko do słodzenia herbaty. Obecny jest on w kolorowych napojach, dżemach, owocowych jogurtach, płatkach. Osoby o podwyższonych trójglicerydach powinny unikać potrwa smażonych w głębokim tłuszczu, alkoholu, fast-foodów
Przy podwyższonych trójglicerydach można spokojnie spożywać mięso, jak filet z indyka, kurczaka, chuda wołowina i cielęcina, a także warzywa, nabiał, ryby (np., mintaj i dorsz) i zdrowy tłuszcz (nasiona dyni, słonecznika).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.