Trwa ładowanie...

Pogotowie stomatologiczne - jak działa, kiedy skorzystać, nagły ból zęba

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 01.12.2022 17:30
Pogotowie stomatologiczne oferuje doraźną pomoc medyczną w godzinach nocnych.
Pogotowie stomatologiczne oferuje doraźną pomoc medyczną w godzinach nocnych. (gettyimages)

Pogotowie stomatologiczne to rodzaj doraźnej opieki medycznej, dostępnej w nagłych sytuacjach. Większość pacjentów decyduje się na wizytę w takim miejscu ze względu na silny ból zęba, który nie zmniejsza się po zażyciu leków i utrudnia normalne funkcjonowanie. Pogotowie stomatologiczne zwykle znajduje się w większych miastach, może być państwowe lub prywatne. Co warto wiedzieć o pogotowiu stomatologicznym i kiedy można skorzystać z pomocy w takiej placówce?

spis treści

1. Jak działa pogotowie stomatologiczne?

Pogotowie stomatologiczne (pogotowie dentystyczne) to doraźna pomoc medyczna, dostępna w nagłych przypadkach. Mogą z niej korzystać wszyscy, którzy wymagają niezwłocznej konsultacji u dentysty, a odczuwane dolegliwości uniemożliwiają czekanie na standardową wizytę stomatologiczną.

Pogotowie dentystyczne najczęściej znajduje się w większych miastach, wiele placówek ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego ubezpieczone osoby są przyjmowane bezpłatnie.

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Funkcjonowanie konkretnego pogotowia stomatologicznego jest zależne od tego czy jest to ośrodek państwowy czy prywatny. Do takich miejsc może zgłosić się osoba, u której pojawił się nagły ból zęba o nasileniu, utrudniającym normalne funkcjonowanie.

Wizyta w pogotowiu stomatologicznym nie wymaga posiadania skierowania ani dokumentacji medycznej. Niestety często do placówek przychodzą osoby, które symulują ból, by za darmo i bez długiego czasu oczekiwania wyleczyć ubytek. W takich przypadkach dentysta odmawia pomocy.

2. Kiedy skorzystać z pogotowia stomatologicznego?

Wizyta w pogotowiu jest uzasadniona jedynie w sytuacji, kiedy na ból nie pomagają środki przeciwbólowe dostępne bez recepty i pacjent martwi się o swój stan zdrowia. Objawy, które mogą zostać skonsultowane w placówce pogotowia dentystycznego to:

  • silny ból zęba,
  • silny ból dziąsła,
  • opuchlizna dziąsła,
  • ukruszenie lub pęknięcie zęba,
  • objawy, świadczące o stanie zapalnym jamy ustnej lub ucha.

3. Przyczyny nagłego bólu zęba

Zwykle niespodziewany i silny ból zęba pojawia się u osób, które rzadko odwiedząją gabinety stomatologiczne i nie kontrolują stanu swojego uzębienia. Dla wielu ludzi wizyta powoduje ogromny stres lub jest niemożliwa ze względu na ceny usług dentystycznych.

Niestety nieleczone ubytki w pewnym momencie wywołają nieprzyjemne dolegliwości i zmuszą do spotkania ze stomatologiem. Warto regularnie decydować się na wizyty u dentysty, by na bieżąco likwidować powstające problemy i unikać rozprzestrzeniania się próchnicy.

Ból zęba nie powinien być ignorowany i nie zaleca się przyjmowania środków przeciwbólowych przez wiele dni. Dolegliwości są znakiem, rozwijającego się stanu zapalnego i wymagają konsultacji stomatologicznej.

4. Co zrobić w przypadku nagłego bólu zęba?

W sytuacji, gdy nagle odczuwamy silny ból zęba powinniśmy niezwłocznie zażyć leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Najlepiej sprawdzają się środki, zawierające paracetamol lub ibuprofen.

Warto przygotować również ziołowy napar z szałwii lub rumianku i regularnie płukać jamę ustnę. Po kilku godzinach bez poprawy warto rozważyć wizytę na pogotowiu stomatologicznym, gdzie lekarz oceni, czy konkretna sytuacja kwafilifikuje się do udzielenia pomocy.

W przypadku odmowy należy zapisać się na wizytę stomatologiczną w najbliższym terminie. Warto pamiętać, że nawet w przypadku poprawy samopoczucia w ciągu kilku dni należy sprawdzić stan uzębienia i wyleczyć ewentualne ubytki, tak by przykra sytuacja nie miała ponownie miejsca.

5. Prywatne pogotowie stomatologiczne

Przed udaniem się do placówki warto sprawdzić w jaki sposób funkcjonuje konkretny ośrodek. Coraz częściej powstają prywatne gabinety stomatologiczne, które świadczą pomoc medyczną całodobowo, również w dni wolne od pracy.

W takich miejscach ceny zwykle są kilkukrotnie wyższe od tych, które obowiązują od poniedziałku do piątku. Zwykle prywatne pogotowie oferuje pomoc dla wszystkich, nawet w przypadku dolegliwości z którymi pacjent mógł spokojnie poczekać do standardowej wizyty stomatologicznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze