Trwa ładowanie...

Pojawia się na skórze. Tak atakuje wiktoriańska choroba

 Katarzyna Prus
04.01.2024 10:40
"Wiktoriańska choroba" atakuje w Wielkiej Brytanii. Takie są objawy
"Wiktoriańska choroba" atakuje w Wielkiej Brytanii. Takie są objawy (Getty Images)

Zarazić się można bardzo szybko i nie koniecznie - wbrew stereotypom - z powodu braku higieny. Śierzb może wywołać dotkliwe objawy, ale też nasilić inne choroby skóry. W zimie atakuje najczęściej.

spis treści

1. Wzrost przypadków świerzbu

Świerzb jest chorobą zakaźną, wywołaną przez pasożyta - świerzbowca ludzkiego. Wbrew obiegowym opiniom nie wynika ze złych warunków socjalnych i higienicznych i można się zarazić nawet jeśli są one bardzo dobre.

Najwięcej zachorowań obserwuje się jesienią i zimą. Choroba rozprzestrzenia się przede wszystkim w dużych skupiskach (np. przedszkolach, internatach, domach opieki). Do zarażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną świerzbowcem skórą.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Objawem świerzbu jest silny świąd
Objawem świerzbu jest silny świąd (Getty Images)

Choć brakuje oficjalnych statystyk, szacuje się, że na świecie ta choroba dotyczy ok. 300 mln ludzi, a w Polsce - kilkunastu tysięcy.

Tymczasem, jak donoszą brytyjskie media, przypadków świerzbu, nazywanego "wiktoriańską chorobą", jest coraz więcej. Jak donosił "The Guardian", ten wzrost jest wręcz niepokojący. Zwłaszcza, że jest problem z dostawami leków, stosowanych w leczeniu świerzbu (ma to związek m.in. z wojną w Ukrainie i wzrostem kosztów).

Ponadto, przez wiele osób świerzb nadal jest postrzegany jako wstydliwa choroba.

- Śledzenie przypadków świerzbu jest bardzo ograniczone, ludzie często wstydzą się o tym mówić - zaznaczył prof. Mabs Chowdhury, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów.

2. Jak rozpoznać świerzb?

Objawy świerzbu pojawiają się po 3-4 tygodniach od zarażenia i nasilają się w cieple – w czasie snu, po kąpieli czy po powrocie do domu.

Chorzy mają zmiany skórne, którym towarzyszy uporczywe swędzenie (nasila się zwłaszcza w nocy). Przez drapanie, zakażenie przenosi się również na zdrowe tkanki i może objąć niemal całe ciało.

Prof. Kamila Hawthorne z Royal College of GPs, zaznaczyła, że świerzb może zaostrzyć istniejące choroby skóry, a także doprowadzić do poważnych powikłań (np. problemów z nerkami).

Dlatego tak ważne jest szybkie leczenie. Co jednak istotne, ze świerzbem powinien walczyć nie tylko zakażony, ale wszystkie osoby, które z nim mieszkają. 2-3 dni przed rozpoczęciem leczenia, należy wyprać w wysokiej temperaturze (powyżej 50 stopni) pościel oraz wszystkie ubrania.

Dobrze jest także umyć wszystkie przedmioty i sprzęt codziennego użytku (np. prysznic, muszlę klozetową, zlew, naczynia), bo mogą tam pozostać jaja świerzbowca.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze