Trwa ładowanie...

Ma świadczyć o nieszczelności jelit. Lekarka obala popularny mit

 Karolina Rozmus
17.01.2024 11:14
Pojawia się po spożyciu buraków. Lekarka tłumaczy, czy to dowód na nieszczelność jelit
Pojawia się po spożyciu buraków. Lekarka tłumaczy, czy to dowód na nieszczelność jelit (Getty Images / Instagram)

Czerwona barwa moczu po buraczkach? Czy to znaczy, że jelita są nieszczelne i wymagają wsparcia? Dr Magdalena Cubała-Kucharska rozprawia się stanowczo z mitem, ale wyjaśnia również, w jakiej sytuacji lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.

spis treści

1. Test buraka na nieszczelne jelita

Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana w najnowszym poście opublikowanym w mediach społecznościowych rozprawia się z powszechnym mitem dotyczącym czerwonej barwy moczu.

Czy czerwony mocz po buraczkach świadczy o nieszczelności jelit?
Czy czerwony mocz po buraczkach świadczy o nieszczelności jelit? (Pixabay)
Zobacz film: "Zakwas buraczany. Jakie są jego właściwości?"

- Czy to normalne, że po soku z buraków mamy czerwony mocz albo czerwony stolec? Tak, to jest normalne - mówi w nagranym wideo lekarka. Dodaje, że w przypadku stolca po spożyciu buraków czerwony kolor może utrzymywać się nawet przez kilka dni.

- Ludzie, którzy mają pomysł taki, żeby soku z buraków używać jako testu na kwaśność żołądka albo na przepuszczalność jelit, absolutnie nie mają racji - podkreśla stanowczo.

Mowa o tzw. teście buraczkowym, czyli o teście na szczelność jelit. Według niego, jeśli spożyciu buraków pojawia się mocz w kolorze czerwonym, to jest to dowód na rozszczelnioną błonę śluzową jelit. Taki stan sprawia, że przez cieknące jelita do krwiobiegu przedostają się produkty przemiany materii, patogeny oraz toksyny.

- Nie jest to dowiedzione naukowe, choć szkoda, bo byłby to łatwy w zrobieniu test - dodaje lekarka.

2. Kiedy czerwony mocz powinien martwić?

- Natomiast w burakach są bardzo dobre barwniki - betaina i betanina, które dają fantastyczne wsparcie dla mikrobioty jelitowej i dla naszej wątroby - wyjaśnia dr Cubała.

Mają właściwości przeciwutleniające, wykazują zdolności do niwelowania wolnych rodników, a niektóre badania wskazują nawet na właściwości antynowotworowe roślinnego barwnika.

Czasami jednak tak charakterystyczne zabarwienie moczu lub kału może wskazywać na problem. "Choć czerwony mocz po burakach to często zjawisko nieszkodliwe, warto zachować czujność. Jeśli zmiana koloru moczu utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem" - pisze lekarka.

Czerwony kolor stolca może wskazywać na obecność krwi, a taki objaw może występować przy hermoroidach, ale również wrzodach żołądka i dwunastnicy czy chorobach nowotworowych układu pokarmowego. Również czerwony mocz wskazuje na obecność w nim krwi i taka dolegliwość może występować w chorobach nerek lub pęcherza. Brązowy kolor moczu może natomiast wskazywać na rzadkie schorzenie genetyczne, porfirię.

Warto wiedzieć, że także niektóre leki mogą odpowiadać za czerwone zabarwienie moczu. Należą do nich np. stosowana w leczeniu parkinsona lewodopa oraz entakapon czy należąca do grupy antybiotyków rifampicyna.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze