Zauważyłeś ten objaw? Natychmiast odstaw alkohol
Dla niektórych impreza ze sporymi ilościami alkoholu następnego dnia może spowodować nieco więcej problemów niż tylko kaca. U pewnych osób mocne trunki poważnie odbijają się na zdrowiu. Po czym więc poznać, że możesz mieć uczulenie?
1. Nie tylko kac
Nie jest tajemnicą, że alkohol nie służy naszemu zdrowiu. Zwiększa ryzyko nadciśnienia, chorób serca, udaru, nowotworów i dewastuje narządy wewnętrzne. Szkodzi w każdej dawce, a mimo to wiele osób regularnie sięga po procenty.
O ile niektórzy następnego dnia muszą zmierzyć się z kacem, u innych skutki mogą być znacznie poważniejsze. Mowa o osobach uczulonych na alkohol. Po czym jednak poznać, że to już alergia?
Dr Emma Cunningham, lekarka medycyny estetycznej, radzi, by szczególną uwagę zwrócić na objawy skórne, gdyż kac sam w sobie nie jest reakcją alergiczną. Uczulenie lub nietolerancja na napoje alkoholowe zwykle objawia się:
- swędzeniem skóry,
- pokrzywką,
- obrzękiem,
- zaczerwienieniem,
- kontaktowym zapaleniem skóry.
2. Uczulenie na alkohol
Alkohol może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do pojawienia się zaczerwienienia skóry, głównie na twarzy i szyi. To częsta reakcja u osób z nietolerancją alkoholu.
Niektórzy często opisują to jako uderzenia gorąca. Jak wyjaśnia dr Cunningham, może wynikać to z genetycznego niedoboru enzymu zwanego dehydrogenazą aldehydową 2 (ALDH2). Oznacza to, że metabolizm alkoholu jest nieefektywny i prowadzi do uwolnienia histaminy.
Specjalista dodaje, że leki przeciwhistaminowe łagodzą objawy, warto jednak pamiętać, że nie chronią organizmu przed działaniem aldehydu octowego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku swędzenia skóry i pokrzywki.
"Ta reakcja jest często spowodowana reakcją immunologiczną na pewne składniki napojów alkoholowych, takie jak zboża, drożdże lub siarczyny" - wyjaśnia dr Cunningham.
3. Poważna reakcja alergiczna
W niektórych przypadkach reakcja alergiczna na alkohol może prowadzić do puchnięcia warg, języka, twarzy lub gardła. Zjawisko określa się obrzękiem naczynioruchowym i w takich okolicznościach sprawy stają się bardzo poważne.
Gdy dojdzie do obrzęku, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Wystąpienie objawu po spożyciu alkoholu świadczy o poważnej reakcji alergicznej i może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Bezpośredni kontakt z niektórymi napojami alkoholowymi może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, a w niektórych przypadkach powstają pęcherze.
"Jeśli podejrzewasz, że masz alergię lub nietolerancję alkoholu, najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu właściwej diagnozy i leczenia" - podsumowała dr Cunningham.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.