Trwa ładowanie...

Bóle pleców. Pojawienie się tych dolegliwości może zwiastować long COVID

Nawet 15 proc. chorujących na COVID narzeka na bóle pleców
Nawet 15 proc. chorujących na COVID narzeka na bóle pleców (Getty Images)

Ból pleców, ból mięśni, uczucie rozbicia, "łamanie w kościach" - to objawy, które większość osób przypisuje grypie lub przeziębieniu. Lekarze przypominają, że mogą świadczyć również o rozwoju COVID-19 i pojawiać się na różnych etapach infekcji (również warianem Delta). Dr Michał Chudzik, który prowadzi badania ozdrowieńców, przyznaje, że u niektórych pacjentów bóle pleców utrzymują się przez wiele miesięcy po przejściu COVID-19.

spis treści

1. Ból pleców w przebiegu COVID-19

Eksperci szacują, że ból pleców dotyka nawet 15 proc. chorujących na COVID-19. Większość narzeka na dolegliwości w dolnym odcinku kręgosłupa i w okolicach łopatek, najczęściej towarzyszą im bóle mięśni. Pacjenci bardzo często opisują te dolegliwości jako skurcze mięśni pleców, uczucie rozpierania kręgosłupa.

- Ból pleców to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje ból różnych struktur. Bolą albo stawy, które są obecne w kręgosłupie, albo mięśnie nazywane okołokręgosłupowymi. Jest to objaw występujący w przebiegu różnych infekcji wirusowych, gdzie mamy do czynienia z mialgią, czyli bólami mięśni i artralgią, czyli bólami stawów. Ból może obejmować również stawy obwodowe, czyli stawy kończyn dolnych i górnych. W przebiegu COVID-19 te objawy najczęściej pojawiają się na początku choroby, w przypadku wariantu Delta najczęściej występują mniej więcej 4-5 dni po zakażeniu - tłumaczy lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Zobacz film: "Kiedy skończy się pandemia?"
Ból pleców może być jednym z objawów COVID
Ból pleców może być jednym z objawów COVID (Getty Images)

Doktor Fiałek przyznaje, że nie jest to objaw charakterystyczny wyłącznie dla COVID, może pojawiać się również w przypadku grypy czy przeziębienia.

- Większość objawów występujących w trakcie zakażenia nowym koronawirusem przypomina dolegliwości pojawiające się podczas infekcji wywołanych innymi wirusami: grypy, paragrypy czy adenowirusami. Pacjenci najczęściej mają katar, bóle mięśni, bóle stawów, kaszel, narzekają na uczucie zmęczenia, uogólnionego rozbicia. Często pojawiają się dodatkowo objawy ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, nudności, bóle brzucha, niekiedy wymioty. Na podstawie tych objawów nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z COVID-19, grypą czy przeziębieniem - tłumaczy lekarz.

2. Dr Chudzik: To jeden z najsilniejszych czynników, który określa ryzyko long COVID

Dolegliwości mogą pojawić się na różnych etapach choroby, również po przejściu ostrej fazy infekcji. Dr Michał Chudzik, który prowadzi badania ozdrowieńców pod kątem odległych powikłań po COVID-19, zauważa, że u bardzo wielu pacjentów ból pleców utrzymuje się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Naukowcy z Indiana University School of Medicine szacują, że bóle umiejscowione w różnych częściach pleców mogą się utrzymywać nawet przez 6 miesięcy.

- To są przede wszystkim problemy reumatoidalne, bóle mięśni, bóle stawów, bóle kości. Jeżeli ktoś wcześniej miał jakieś stany zapalne tych obszarów, to po COVID te problemy się nasilają. Bóle mięśni mogą być związane ze stanem zapalnym, ale dodatkowo może tu dochodzić czynnik niedokrwienny związany z wykrzepnianiem - tłumaczy dr Michał Chudzik, kardiolog, specjalista medycyny stylu życia, koordynator programu stop-covid.

Dr Chudzik szacuje, że te dolegliwości utrzymują się przez dłuższy okres u ok. 10 proc. chorujących na COVID. Lekarz wskazuje na pewną prawidłowość: pacjenci cierpiący na long COVID, bardzo często wymieniają, że w przebiegu samej infekcji towarzyszyły im właśnie bóle mięśni i stawów.

- Jeżeli ktoś miał zmiany bólowe w czasie COVID: kostne, stawowe - to jest to jeden z najsilniejszych czynników, który określa późniejsze ryzyko wystąpienia long COVID. To jest ciekawa zależność. To jest taki wektor świadczący o tym, że niestety wiele z tych dolegliwości zostanie, co świadczy m.in. o tym, że wystąpił silny ogólny stan zapalny organizmu - wyjaśnia kardiolog.

3. Jak leczyć ból pleców po COVID-19?

Lekarze wyjaśniają, że jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż miesiąc od przejścia COVID-19, pacjenci powinni zgłosić się do lekarza.

- W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy te dolegliwości nie wynikają z jakiejś choroby niezależnej od COVIDu. Jeżeli wyniki badań są prawidłowe, to wtedy zaczynamy rehabilitację takich pacjentów. Efekty są dość dobre - mówi dr Chudzik.

Najnowsze badania dają nadzieję, że część dolegliwości towarzyszących long COVID mogą ograniczyć szczepienia.

- Na razie leczymy tylko objawy, a nie przyczyny long COVID. Natomiast ostatnie badania rzeczywiście są obiecujące. To jest na razie preprint, w którym wykazano szybszy powrót do zdrowia po zaszczepieniu w grupie osób cierpiących na long COVID - tłumaczy Fiałek. - Być może szczepionki będą takim eliksirem pozwalającym na szybszą rekonwalescencję wśród osób z przetrwałymi objawami po przechorowaniu COVID-19 - dodaje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze