Trwa ładowanie...

Połączenie ibuprofenu z niektórymi lekami może spowodować trwałe uszkodzenie nerek. Ekspert: "Nie powinien być stosowany w wielu schorzeniach"

Połączenie ibuprofenu z niektórymi lekami może spowodować trwałe uszkodzenie nerek. Nowe badania
Połączenie ibuprofenu z niektórymi lekami może spowodować trwałe uszkodzenie nerek. Nowe badania (Getty Images)

Ibuprofen to środek przeciwbólowy, po który sięgają miliony ludzi na świecie. Chociaż działanie leku jest w większości bezpieczne, nowe badania wykazały, że połączenie ibuprofenu z niektórymi lekami może spowodować trwałe uszkodzenie nerek. W taką korelację może wchodzić np. z preparatami na nadciśnienie. A z tym problemem zmaga się ok. 10 mln Polaków.

spis treści

1. Ibuprofen w połączeniu z lekami na nadciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia nerek

Ibuprofen to lek, który łagodzi wiele dolegliwości bólowych, takich jak, chociażby ból pleców, bóle menstruacyjne czy ból zęba. Miliony ludzi przyjmują ibuprofen bez obaw o powikłania zdrowotne, są jednak grupy, które powinny zrezygnować z przyjmowania tego leku. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie "Mathematical Biosciences", ostrzega przed łączeniem popularnego środka przeciwbólowego z diuretykami (lekami moczopędnymi) i inhibitorami układu renina-angiotensyna (RSA), które są przepisywane osobom z nadciśnieniem.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Waterloo, którzy pobrali od pacjentów próbki moczu, wynika, że osoby, które przyjmują leki moczopędne i leki na nadciśnienie, nie powinny jednocześnie zażywać ibuprofenu, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia nerek. Dzieje się tak dlatego, że ibuprofen może doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie. W związku z tym pacjentom zamiast ibuprofenu zaleca się paracetamol.

Zobacz film: "Czy Ibuprofen można zastąpić naturalnymi środkami?"
Ibuprofen łączony z lekami na nadciśnienie może uszkodzić nerki
Ibuprofen łączony z lekami na nadciśnienie może uszkodzić nerki (East News)

2. "Farmaceuci powinni uświadamiać pacjentów"

Dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie oraz prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w latach 2005–2009, przyznaje, że o toksycznych połączeniach z udziałem ibuprofenu lekarze wiedzą od dawna. Najnowsze badania poszerzają jednak tę wiedzę.

- Nie znaliśmy skali tego złego połączenia ibuprofenu z innymi lekami, ponieważ w przeszłości przez długi czas nie badano na szerszą skalę tego, w jaki sposób ibuprofen i inne leki mogą zrobić krzywdę pacjentowi. Od kilku lat ta wiedza systematycznie rośnie. Osobiście, zarówno w gabinecie lekarskim, jak i na wykładach, powtarzam, aby zamiast ibuprofenu sięgać po paracetamol, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje sartany i amlodypinę (leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym - przyp.red.) – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Borkowski.

Lekarz podkreśla, że znaczna część społeczeństwa nie wie o reakcjach, w jakie ibuprofen może wchodzić z innymi lekami. Dlatego też istotną rolę powinni odgrywać farmaceuci, którzy sprzedając preparat, powinni pytać pacjentów o przyjmowane przewlekle leki.

- Problem polega jednak na tym, że ibuprofen jest lekiem powszechnie dostępnym, stosowanym bez recepty. Jeżeli farmaceuta, albo technik farmaceutyczny w aptece nie zada sobie trudu, bądź nie wie, że przy każdorazowej sprzedaży ibuprofenu zawsze powinien zapytać kupującego, czy bierze leki moczopędne lub leki stosowane w niewydolności serca, to problem się nasila. Mądra opieka farmaceutyczna jest w tym wypadku niezwykle ważna, ponieważ dzięki zachowaniu farmaceutów można ograniczyć przyjmowanie leku bez ograniczeń – dodaje dr Borkowski.

3. Pacjenci powinni czytać ulotki załączone do leków

Farmakolog wyjaśnia, że ibuprofen nie powinien być stosowany również u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i czynną lub przebytą chorobą dwunastnicy, a także u osób z perforacją lub krwawieniem, również z tymi występującymi po zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

- Tak naprawdę ibuprofen nie powinien być stosowany w wielu schorzeniach. Do tej listy należy dodać także pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, nerek i serca. Także u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2, wzrasta wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ibuprofen nie jest zalecany też w III trymestrze ciąży, w przypadku skazy krwotocznej czy wielu innych schorzeń. Pacjent, który wie, że przyjmuje leki przewlekle, zawsze przed sięgnięciem po leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, powinien przeczytać ulotkę preparatu i sprawdzić, czy jego choroba nie znajduje się na liście przeciwwskazań – podsumowuje dr Borkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze