Polcrom - działanie kropli, wskazania, dawkowanie, sposób użycia, skutki uboczne
Polcrom jest lekiem dostępnym bez recepty przeznaczonym do leczenia zapalenia spojówek i rogówki. Preparat podaje się bezpośrednio do oka w celu zahamowania objawów alergii. Polcrom nie wywołuje ogólnoustrojowych skutków ubocznych i jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Jakie są wskazania do zastosowania kropli Polcrom?
1. Co to jest Polcrom?
Polcrom to lek dostępny bez recepty w formie kropli do oczu, stosowany w przypadku alergicznego zapalenia rogówki i spojówek. Jest podawany do worka spojówkowego, gdzie stabilizuje błony komórek tucznych i przeciwdziała objawom alergii.
Substancją czynną kropli Polcrom jest kromoglikan sodowy, preparat nie wywołuje ogólnoustrojowych działań niepożądanych i jest na ogół dobrze tolerowany, ze względu na to, że odczyn jest identyczny jak pH łez.
1 ml roztworu zawiera 20 mg sodu kromoglikanu, pozostałe składniki to sorbitol, disodu fosforan dwunastowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu edetynian, sodu chlorek, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek oraz woda oczyszczona.
2. Działanie kropli Polcrom
Polcrom to preparat okulistyczny, który stabilizuje błony komórek tucznych i wykazuje właściwości przeciwalergiczne. Substancja czynna hamuje uwalnianie mediatorów alergii, takich jak histamina i leukotrieny.
Mechanizm działania opiera się prawdopodobnie na blokowaniu kanałów wapniowych połączonych z receptorami dla immunoglobuliny E, dzięki czemu redukuje napływ jonów wapnia do komórek i uwalnianie substancji prowokujących alergię.
Polcrom zmniejsza zapalenie spojówek, świąd i obrzęk błon śluzowych. Jedynie w minimalnym stopniu przenika do organizmu, z tego względu nie wywołuje ogólnoustrojowych skutków ubocznych.
3. Dawkowanie kropli Polcrom
Wskazania do zastosowania leku Polcrom to sezonowe, alergiczne zapalenie spojówek i rogówki. Terapię najlepiej rozpocząć przed kontaktem z alergenem i kontynuować ją przez cały sezon.
Należy zapuszczać 1-2 krople do worka spojówkowego 4 razy na dobę w równych odstępach czasu lub kierując się zaleceniami lekarskimi. Przed podaniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe.
Sposób użycia leku Polcrom jest intuicyjny, należy umyć ręce, zdjąć zakrętkę buteleczki, odchylić głowę do tyłu, a dolną powiekę odciągnąć, uwidaczniając worek spojówkowy.
Zapuszczamy krople, a następnie delikatnie uciskamy wewnętrzny kącik oka, zamykając oko na 2 minuty, aby ograniczyć wchłanianie leku do organizmu. Czynność należy powtórzyć zakraplając lek do drugiego oka.
4. Skutki uboczne po zastosowaniu kropli Polcrom
Lek Polcrom jest na ogół bardzo dobrze tolerowany, ale u niektórych osób rozpoznano następujące działania niepożądane:
- przemijające pieczenie,
- kłucie oczu,
- ból oczu,
- obrzęk oczu,
- zaburzenia widzenia,
- wysypka.
U osób z poważnym uszkodzeniem rogówki zdarzały się mętne plamy na przezroczystej warstwie oka, wywołane odkładaniem się wapnia w trakcie terapii.
5. Środki ostrożności
- leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik,
- wymagana jest konsultacja lekarska przed zastosowaniem kropli w okresie ciąży i karmienia piersią,
- przed podaniem leku należy zdjąć soczewki i zaczekać minimum 15 minut przed ich ponownym założeniem,
- chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i zabarwienie szkieł kontaktowych,
- po zastosowaniu preparatu może wystąpić niewyraźne widzenie, które może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.