Trwa ładowanie...

Polidypsja – choroby, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
Lek. Mateusz Nawrocki 01.04.2021 16:56
Polidypsja – choroby, leczenie
Polidypsja – choroby, leczenie

Polidypsja to termin, który wiele osób słyszy pierwszy raz. To częsty objaw, który występuje również razem z poliurią, czyli wielomoczem. Polidypsja jest symptomem, który objawia się nadmiernym przyjmowaniem płynów. To bardzo duże ilości, które muszą być skompensowane równie dużym wydalaniem płynów – czyli poliurią.

spis treści

1. Polidypsja – choroby

Polidypsja jest symptomem, który może mówić o wielu chorobach. Wbrew pozorom nie jest to sytuacja, która odnosi się tylko do nadmiernego pragnienia w ciepłe dni i po wysiłku fizycznym. Polidypsja może być objawem cukrzycy, szczególnie jej niewyrównanej postaci, z hiperglikemią.

Jeśli pojawia się u ciebie nadmierne pragnienie bezwzględnie skontroluj poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca może być przyczyną nieodwracalnych zaburzeń w naszym organizmie. Nie dzieje się to jednak od razu po wystąpieniu cukrzycy – potrzebny jest czas, aby zaszły pewne zmiany. Polidypsja może być również objawem innej choroby – moczówki prostej.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wyróżniamy jej dwie podstawowe postaci – moczówkę prostą centralną oraz nerkową. Pod względem patofizjologicznym to zupełnie dwie różne jednostki chorobowe. Diabetes insipidus – to łacinska nazwa tej choroby. Chociaż przyjmuje się, że nie stosuje się już łacińskich nazw w rozpoznaniach medycznych, to dzięki nazwom łacińskim łatwiej jest się porozumieć lekarzom na całym świecie.

Polidypsja to nadmierne pragnienie
Polidypsja to nadmierne pragnienie (123RF)

Moczówka prosta ośrodkowa – patofizjologicznie rzecz biorąc, w jej przypadku dochodzi do zaburzeń w obrębie mózgu i nieprawidłowości w syntezie i wydzielaniu wazopresyny – hormonu antydiuretycznego.

Drugą postacią choroby jest moczówka nerkowopochodna w której przebiegu dochodzi do braku wrażliwości cewek nerkowych na działanie wazopresyny.

Do przyczyn polidypsji może należeć również podłoże psychogenne, często zaburzenie to spotykane u dzieci, które w tym przypadku jest manifestacją narażenia na stres.

Innym powodem polidypsji może być hiperkalcemia czyli podwyższony poziom wapnia we krwi. Powodów takiej sytuacji może być kilka – zaliczamy do nich choroby nowotworowe, leki takie jak diuretyki tiazydowe, czy też jako manifestacja zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?
Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy? [10 zdjęć]

Poziom glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o swój stan zdrowia

zobacz galerię

2. Polidypsja – leczenie

Polidypsja jest objawem, zatem aby się jej pozbyć konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Jak widać możliwe przyczyny polidypsji mogą pochodzić z zupełnie różnych organów ciała, a także i duszy. Dlatego jej leczenie wymaga podejścia interdyscyplinarnego i szerokiego spojrzenia na pacjenta.

Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego powinien zlecić podstawowe badania, które określą lub przybliżą do postawienia właściwej diagnozy. W zasadzie wszystkie przedstawione choroby, których objawem jest polidypsja, wymagają szybkiej interwencji lekarskiej z uwagi na rozwijające się powikłania, które mogą rzutować na cały organizm.

Badanie poziomu cukru powinno być wykonywane nie tylko wtedy, kiedy pojawią się niepokojące objawy, takie jak polidypsja – cukrzyca może rozwijać się skrycie w związku z czym łatwo przeoczyć jej wstępny rozwój. Odpowiednie leczenie daje dobre rezultaty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze