Polidypsja – choroby, leczenie

Polidypsja to termin, który wiele osób słyszy pierwszy raz. To częsty objaw, który występuje również razem z poliurią, czyli wielomoczem. Polidypsja jest symptomem, który objawia się nadmiernym przyjmowaniem płynów. To bardzo duże ilości, które muszą być skompensowane równie dużym wydalaniem płynów – czyli poliurią.

Polidypsja – choroby

Polidypsja jest symptomem, który może mówić o wielu chorobach. Wbrew pozorom nie jest to sytuacja, która odnosi się tylko do nadmiernego pragnienia w ciepłe dni i po wysiłku fizycznym. Polidypsja może być objawem cukrzycy, szczególnie jej niewyrównanej postaci, z hiperglikemią.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jeśli pojawia się u ciebie nadmierne pragnienie bezwzględnie skontroluj poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca może być przyczyną nieodwracalnych zaburzeń w naszym organizmie. Nie dzieje się to jednak od razu po wystąpieniu cukrzycy – potrzebny jest czas, aby zaszły pewne zmiany. Polidypsja może być również objawem innej choroby – moczówki prostej.

Wyróżniamy jej dwie podstawowe postaci – moczówkę prostą centralną oraz nerkową. Pod względem patofizjologicznym to zupełnie dwie różne jednostki chorobowe. Diabetes insipidus – to łacinska nazwa tej choroby. Chociaż przyjmuje się, że nie stosuje się już łacińskich nazw w rozpoznaniach medycznych, to dzięki nazwom łacińskim łatwiej jest się porozumieć lekarzom na całym świecie.

Moczówka prosta ośrodkowa – patofizjologicznie rzecz biorąc, w jej przypadku dochodzi do zaburzeń w obrębie mózgu i nieprawidłowości w syntezie i wydzielaniu wazopresyny – hormonu antydiuretycznego.

Drugą postacią choroby jest moczówka nerkowopochodna w której przebiegu dochodzi do braku wrażliwości cewek nerkowych na działanie wazopresyny.

Do przyczyn polidypsji może należeć również podłoże psychogenne, często zaburzenie to spotykane u dzieci, które w tym przypadku jest manifestacją narażenia na stres.

Innym powodem polidypsji może być hiperkalcemia czyli podwyższony poziom wapnia we krwi. Powodów takiej sytuacji może być kilka – zaliczamy do nich choroby nowotworowe, leki takie jak diuretyki tiazydowe, czy też jako manifestacja zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?

Stężenie glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o zdrowie warto ograniczać ilość cukru oraz węglowodanów prostych...

Polidypsja – leczenie

Polidypsja jest objawem, zatem aby się jej pozbyć konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Jak widać możliwe przyczyny polidypsji mogą pochodzić z zupełnie różnych organów ciała, a także i duszy. Dlatego jej leczenie wymaga podejścia interdyscyplinarnego i szerokiego spojrzenia na pacjenta.

Ugaś pragnienie, jedząc

Kupując ogórki, inwestujesz w nawodnienie swojego organizmu. Warzywo to w 96% składa się z wody.

Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego powinien zlecić podstawowe badania, które określą lub przybliżą do postawienia właściwej diagnozy. W zasadzie wszystkie przedstawione choroby, których objawem jest polidypsja, wymagają szybkiej interwencji lekarskiej z uwagi na rozwijające się powikłania, które mogą rzutować na cały organizm.

Badanie poziomu cukru powinno być wykonywane nie tylko wtedy, kiedy pojawią się niepokojące objawy, takie jak polidypsja – cukrzyca może rozwijać się skrycie w związku z czym łatwo przeoczyć jej wstępny rozwój. Odpowiednie leczenie daje dobre rezultaty.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...