NewsyPolio w warszawskich ściekach. "Choroba okalecza na całe życie"

Polio w warszawskich ściekach. "Choroba okalecza na całe życie"

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ogłosił wykrycie zmutowanego wirusa polio w warszawskich ściekach. Władze sanitarne apelują do rodziców oraz personelu medycznego o mobilizację w zakresie szczepień przeciwko poliomyelitis. - To nie jest lekka choroba, która nie pozostawia śladów. Ona okalecza na całe życie, a obserwuję obecnie coraz więcej odmów szczepień przeciw polio - alarmuje lek. Joanna Pietroń.

Zmutowany wirus w warszawskich ściekach. GIS apeluje o szczepienia
Zmutowany wirus w warszawskich ściekach. GIS apeluje o szczepienia
Źródło zdjęć: © PAP / Getty Images
Aleksandra Zaborowska

Wirus polio w Warszawie

W listopadzie 2024 roku próbka ścieków komunalnych z Warszawy ujawniła obecność wirusa polio typu 2, szczepu mogącego wywołać poliomyelitis, znanego także jako choroba Heinego-Medina czy nagminne porażenie dziecięce.

GIS wdrożył więc działania zapobiegawcze zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

- Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień. Szczepienie jest nieodpłatne dla wszystkich osób do 19. roku życia i wykonywane przy użyciu szczepionki inaktywowanej (IPV), która jest skuteczna i bezpieczna - zaapelował publicznie Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepień skojarzonych

Państwowa Inspekcja Sanitarna rozszerzyła badania ścieków na terenie Warszawy, oszacowała liczbę dzieci niezaszczepionych przeciwko poliomyelitis w mieście oraz zaktualizowała stany magazynowe szczepionek. Szkoły aktywnie włączyły się w kampanię informacyjną, przekazując rodzicom poprzez dzienniki elektroniczne informacje o konieczności uzupełnienia szczepień.

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny PIB zauważyli także, że sporadycznie w toku badań wykrywane są zmutowane formy wirusa.

- Nie stanowią one zagrożenia dla osób zaszczepionych, ale mogą być niebezpieczne dla tych, którzy nie posiadają odporności poszczepiennej - podkreśliła w komunikacie prof. Magdalena Wieczorek z NIZP - PZH PIB.

Ostatnie dwa przypadki poliomyelitis w Polsce odnotowano w 1982 i 1984 roku, jednak ze względu na występowanie zachorowań w Azji i Afryce, prowadzony jest stały nadzór nad przypadkami oraz badania ścieków komunalnych pod kątem obecności wirusów poliomyelitis.

Dr Paweł Grzesiowski przypomniał, że podobne incydenty miały ostatnio miejsce w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Wykrycie wirusa w ściekach jest sygnałem ostrzegawczym i podkreśla kluczową rolę szczepień w zapobieganiu rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby.

"To nie jest lekka choroba"

- Dziś zapomnieliśmy, czym jest polio, nie notujemy żadnych przypadków zachorowań dzięki szczepieniom. Ale ja mam pacjentki po 70. r.ż. z porażeniem nóg, które w młodości przeżyły polio i mogę powiedzieć: to nie jest lekka choroba, która nie pozostawia śladów. Ona okalecza na całe życie, a obserwuję obecnie coraz więcej odmów szczepień przeciw polio - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damian.

Do pierwszych objawów zakażenia wirusem polio zalicza się:

  • stan podgorączkowy lub gorączka (najczęściej poniżej 39°C),
  • wymioty,
  • ból gardła,
  • osłabienie,
  • dreszcze,
  • bóle głowy,
  • brak apetytu.

Polio niesie ze sobą ryzyko rozwoju ciężkich i nieodwracalnych powikłań, które mogą prowadzić nawet do zgonu na skutek porażenia mięśni oddechowych. Największe ryzyko dotyczy kobiet w ciąży i starszych dzieci, ale i dorosłych z licznymi chorobami współistniejącymi.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. GIS
  2. X
  3. abcZdrowie.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie