Trwa ładowanie...

Polipy jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, dieta

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
16.07.2021 17:22
Polipy jelita grubego to dość powszechna przypadłość. Lekarze wykonujący diagnostyczne badania kolonoskopowe stwierdzają je u ponad trzydziestu czterech procent pacjentów.
Polipy jelita grubego to dość powszechna przypadłość. Lekarze wykonujący diagnostyczne badania kolonoskopowe stwierdzają je u ponad trzydziestu czterech procent pacjentów. (123rf)

Polipy jelita grubego są problemem wielu pacjentów. Narośla te mogą pojawić się w lewej części okrężnicy, okrężnicy esowatej lub zajmować całą część jelita grubego lub odbytnicy. Biorąc pod uwagę budowę komórkową, polipy jelita grubego dzieli się na polipy nowotworowe i nienowotworowe. Jakie są przyczyny powstawania polipów jelita grubego? Jak przebiega leczenie tych zmian?

spis treści

1. Czym są polipy jelita grubego?

Polipy jelita grubego to dość powszechna przypadłość. Lekarze wykonujący diagnostyczne badania kolonoskopowe stwierdzają je u ponad trzydziestu czterech procent pacjentów.

Polipy jelita grubego są guzkami, patologicznymi rozrostami ściany jelita grubego. Narośla nazywane polipami jelita grubego, pojawiają się na błonie śluzowej, która wyścieła okrężnicę lub odbytnicę.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Polipy jelita grubego mogą różnić się od siebie kształtem oraz budową komórek. Lekarze wyróżniają polipy płaskie, tzw. siedzące oraz polipy uszypułowane. Cechą charakterystyczną polipów siedzących jest szeroka podstawa. Polipy uszypułowane posiadają szypułę, wewnątrz której przebiegają naczynia krwionośne.

Pod względem budowy komórkowej, polipy jelita grubego dzieli się na polipy nowotworowe i nienowotworowe. Polipami nienowotworowymi jelita grubego są polipy Peutza i Jeghersa, polipy młodzieńcze, polipy zapalne i polipy hiperplastyczne.

Do nowotworowych polipów jelita grubego zalicza się z raka związanego z zespołem polipowatości rodzinnej, a także polipy gruczolakowate. O tym, czy w obrębie polipa gruczołowego powstanie złośliwa zmiana nowotworowa, decyduje wielkość polipa, jego stopień dysplazji, a także utkanie histologiczne. Gruczolaki rozwijają się powoli.

2. Przyczyny powstawania polipów jelita grubego

Przyczyny powstawania polipów jelita grubego nie zostały do końca wyjaśnione. Zaobserwowano jednak, że zmiany te znacznie częściej występują u mężczyzn niż u kobiet.

Obecność polipów jelita grubego można wytłumaczyć jednak w pewien sposób. W naszym ciele dochodzi do rozwoju nowych komórek, których celem jest zastąpienie komórek uszkodzonych lub niepotrzebnych. Zdarza się, że do wzrostu nowych komórek może dojść również wtedy, kiedy nasz organizm ich nie potrzebuje. Wówczas, polipy jelita grubego mogą rozwinąć się w dowolnym obszarze okrężnicy.

W niektórych przypadkach powstawanie polipów może być również uwarunkowane dziedzicznie.

3. Objawy polipów jelita grubego

U znacznej części pacjentów polipy jelita grubego nie powodują wywołują żadnych objawów. W wielu przypadkach są one wykrywane podczas rutynowych badań diagnostycznych, takich jak badanie endoskopowe czy badanie radiologiczne. Jeśli jednak wystąpią objawy, mogą one obejmować:

Ból brzucha spowodowany obecnością polipów w jelicie grubym, może kojarzyć się kobietom z bólem menstruacyjnym. W przypadku mężczyzn, ból brzucha może z kolei kojarzyć się z dolegliwościami bólowymi, które towarzyszą zapaleniu pęcherza moczowego. Krew w stolcu lub plamy krwi na papierze toaletowym, powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.

4. Jak przebiega leczenie polipów jelita grubego?

Polipy jelita grubego mogą ulec zezłośliwieniu, z tego względu zalecane jest całkowite ich usunięcie. Jak przebiega leczenie polipów jelita grubego?

W wielu przypadkach polipy usuwane są w trakcie kolonoskopii. Lekarz wykonujący zabieg usunięcia polipa, podwiązuje narośl za pomocą pętli elektrokoagulacyjnej. O ile polip jest niewielkich rozmiarów, można usunąć go za pomocą prądu elektrokoagulacyjnego. Usuniętą zmianę wysyła się do laboratorium histopatologicznego. Niektóre polipy jelita grubego ze względu na duży rozmiar są usuwane w trakcie operacji.

5. Dieta przy polipach jelita grubego

Dieta przy polipach jelita grubego jest niezwykle istotnym elementem. Pacjentom, którzy zmagają się z polipami jelita grubego zaleca się spożywanie dużej ilości błonnika pokarmowego. Dietetycy zalecają wówczas spożywanie warzyw strączkowych takich jak soja, fasola biała, fasola czerwona czy groch, ciemnych makaronów. Dodatkowo, warto sięgać po dania ze szpinakiem i ziemniakami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze