Trwa ładowanie...

Polip macicy – przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Polip macicy jest to zmiana, która występują u wielu kobiet. Polip powstaje przede wszystkim na skutek zaburzeń hormonalnych związanych z nadmiarem estrogenów. Wyróżnia się dwa rodzaje polipów: endometrialne i szyjkowe. Mają one zazwyczaj łagodny charakter. Niemniej jednak muszą być leczone, ponieważ mogą ulegać przemianom w nowotwory.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,...

zobacz galerię

1. Polip macicy - przyczyny powstawania

Polipy macicy są to zmiany, które powstają jako efekt zaburzeń hormonalnych, które są związane z nadprodukcją estrogenów. Są to fragmenty przerośniętej błony śluzowej macicy. Występują one w dwóch postaciach w zależności od ich umiejscowienia. Są to polipy endometrialne i szyjkowe. Polipy endometrialne są umiejscowione w obrębie jamy macicy. Natomiast polipy szyjkowe występują jak nazwa wskazuje w szyjce macicy. Polip może mieć różną wielkość, która jest zależna od stopnia zaawansowania zmiany. Mogą one mieć rozmiar od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów. Jeśli chodzi o ilość to występują one zarówno pojedynczo jak i po kilka w różnych miejscach. Ponadto wzrastające polipy szyjkowe łatwo mogą przedostawać się do pochwy. Mogą rozwijać się zarówno u kobiet młodych jak i starszych. Częściej natomiast pojawiają się u pań, które przeszły menopauzę.

2. Polip macicy- objawy

Na ogół kiedy polip ma niewielki rozmiar to kobiety nie obserwują u siebie żadnych niepokojących objawów. W miarę jego wzrostu dochodzi do zaburzeń przede wszystkim cyklu miesiączkowego, który staje się nieregularny a krwawienie się skraca lub wydłuża. Ponadto występują plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami czy po stosunkach seksualnych (tak zwane plamienia kontaktowe). Mogą one czasem też być przyczyną zaburzeń płodności kiedy polip zatyka wejście do kanału szyjki macicy lub ujścia jajowodów). Krwawienia u kobiet, które już przeszły menopauzę również mogą być sygnałem pojawienia się polipów macicy. Należy także również pamiętać, że objawy polipów szyjki macicy są podobne do oznak obecności polipów endometrialnych.

Zobacz także:

3. Polip macicy – leczenie

Polip szyjki macicy może być leczony na na podstawie badania ginekologicznego oraz USG. Rodzaj proponowanej pacjentce terapii jest zależny od wielkości polipa oraz pojawiających się dolegliwości. Jeśli polip jest bardzo mały to lekarz może zalecić jedynie jego obserwację. Najczęściej natomiast pierwszym etapem leczenia jest kilkumiesięczna terapia hormonalna, która ma za zadanie doprowadzić do zmniejszenia się zmiany lub całkowitego jej zaniku. Jeśli nie jest ona skuteczna to przechodzi się do leczenia zabiegowego. Obecnie polipy można usuwać podczas histeroskopii a także metodą ablacji, podczas której polip jest ukręcany. Jeżeli natomiast istnieje podejrzenie choroby nowotworowej to zalecanym zabiegiem jest abrazja czyli wyłyżeczkowanie jamy macicy. Tkanki pobrane podczas zabiegu podlegają ocenie histopatologicznej. Jeśli okaże się, że jednak rozwija się choroba nowotworowa to może wystąpić konieczność wykonania zabiegu histerektomii czyli usunięcia macicy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.