Trwa ładowanie...

Polipy nosa a alergia

Alergia sprawia, że osoby na nią cierpiące, skarżą się na wiele dolegliwości. Jedną z bardziej uciążliwych są polipy nosa. Polipy nosa mogą zaburzać węch oraz powodować przewlekłe stany zapalne śluzówki nosa. To wszystko wpływa na samopoczucie i kondycję psychiczną chorego. Jego rozdrażnienie i nerwowość mają wytłumaczenie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Przyczyny powstawania polipów nosa

Przyczyny rozwoju polipów nie są do końca poznane. Na powstanie polipów mogą mieć wpływ alergia na grzyby i pleśnie oraz nietolerancja niektórych leków. Leki, które sprzyjają powstawaniu polipów to: aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz naturalne salicylaty w pokarmach.

Polipy nosa najczęściej powstają w wyniku przewlekłych zmian zapalnych lub alergicznych błony śluzowej nosa. Najpierw dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa a następnie rozrostu tkanki znajdującej się pod błoną śluzową, gromadzeniu w niej płynu i tworzeniu się szypuły.

Polipy nosa powodują, że osoby cierpiące na nie skarżą się na różne dolegliwości takie jak: ciągłe spływanie gęstej wydzieliny śluzowej, nieustające zmęczenie, zaburzenia koncentracji oraz nerwowość. Dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy, utratę węchu oraz chrapanie. U tych osób zaobserwowano również inne objawy alergii.

2. Wpływ polipów nosa na oddychanie

Polipy nosa bardzo utrudniają oddychanie. Osoba chora jest skazana na wciąganie powietrza ustami. Oddychanie przez usta jest mniej efektywne niż oddychanie przez nos, a więc takie osoby mają gorszą tolerancję wysiłku. Nieodpowiednia podaż tlenu może także spowalniać rozwój intelektualny, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci. Alergia, jako główny sprawca polipow, powinna zostać jak najszybciej leczona.

3. Polipy nosa a leczenie alergii

Polipy nosa są najczęściej leczone chirurgicznie. Jeżeli wywiad lekarski wskaże, że przyczyną polipów może być alergia, wówczas należy podjąć inne leczenie alergii. Liczne przypadki pokazują, że po operacji chirurgicznej, polipy nosa po pewnym czasie mogą nawracać, a leczenie nie jest w pełni skuteczne.

Trwałe wyleczenie schorzenia jest bardzo trudne, lecz pozytywne efekty można uzyskać jedynie dzięki wnikliwej diagnostyce alergologicznej połączonej z leczeniem laryngologicznym. Choroby alergiczne leczy się przez eliminację ich przyczyn oraz stosowanie leków przeciwalergicznych. Objawy alergii są wywoływane między innymi przez roztocze, grzyby (alergia wziewna), pokarmy (alergia pokarmowa). Pomocne będzie także odczulanie.

Jeżeli polipy nosa mają charakter przewlekły, wówczas ich wyleczenie może stanowić problem. Nos osoby chorej, długo będzie wrażliwy i niezwykle podatny na alergeny. Alergeny podrażniają śluzówkę nosa i wywołują jego obrzęk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.